Jubilaris vooral blij met speech Koele Turken voelen zich meer dan welkom Het Oranje van Louis van Gaal ORANJE TUSSEN HOOP EN VREES analyse Om te verklaren hoe Oranje in korte tijd zo diep heeft kunnen vallen, kom je uit bij de aanpak van Van Gaal en Hiddink. 4 SPORT Zelden heeft iemand het er nog over, over het 4-2 verlies van Oranje tegen België in augus tus 2012. Die nederlaag was ei genlijk het beste dat Louis van Gaal kon overkomen. Omdat de net aangetreden bondscoach de munitie kreeg om nóg stelliger de route te volgen die hij voor ogen had. Weg met de abonne mentencultuur bij Oranje. Een dikke punt achter de oeverloze discussie of het kon, een midden veld waarop Van der Vaart en Sneijder samen speelden. Weg ook met de zelfoverschatting bij spelers die nog latent sluimerde na de tweede plek bij het WK in 2010. Wat ook belangrijk was: Van Gaal moest na de blamage van Brussel niet meteen vier, vijf da gen later al aan de bak in de nieu we kwalificatiereeks. Er zaten nog een kleine drie weken tus sen, waarin hij en de spelers hun huiswerk konden doen tot aan de officiële aftrap thuis tegen Turkije. Vanuit dié beginsituatie is het balletje gaan rollen. En viel er in de twee jaar die volgden veel op zijn plek. Tegen België zag ieder een meteen dat Huntelaar nooit de allround spits kon zijn die Oranje zocht. De eerste wed strijd erna tegen de Turken was Van Persie weer terug als num mer negen, extra gebrand om nieuw krediet op te bouwen. Het is aardig om nog eens te zien op hoeveel interlandgoals Van Per sie stond bij de start onder Van Gaal: 29. Nog voor het WK in Brazilië begon was hij doorge stoomd naar 43 en was hij Oran jes nieuwe eeuwige topscorer. Zo gedijden onder Van Gaal meer internationals in een kli maat van duidelijkheid en struc tuur. Terwijl de coach ondertus sen ook prikkels uitdeelde. Van Gaal vertelde eens dat op dagen dat de groep verzamelde voor in terlands, hij altijd bij de deur van Huis ter Duin postte. Elke speler kreeg daar een hand, ge volgd door een rake opmerking om die week over na te denken. Er wordt nu ook vaak gewe zen op het gemis van Arjen Rob ben in de periode na het WK. Ook Guus Hiddink begon daar al tijd weer over. Maar Robben was er óók regelmatig niet in de kwa lificatie voor het WK onder zijn voorganger. Niet in Roemenië (1-4 zege), niet in Hongarije (ook 1-4). Niet in een oefenduel met Colombia (0-0, na 55 minuten met tien man). Natuurlijk: soms kwam er voor Van Gaal ook geluk bij kij ken. Maar als beslissingen en keu zes (de niet fitte Sneijder aanpak ken, de switch naar 5-3-2 voor het WK) zo vaak goed uitpak ken, is het geen geluk meer. „De speech van Wesley Sneijder na afloop was mooi", vertelde de speler van Fenerbahce. „En de foto van mijn vrouw en kinderen een leuke verrassing. Sneijder was bij zonder goed op de hoogte. Van de honderd interlands die ik speelde, stonden wij volgens hem 75 keer samen op het veld. Ik heb zelf ook nog het woord genomen." Van Persie wilde niet te lang blijven hangen in het feit dat hij door Danny Blind op de bank werd gehouden. „Dat is een keuze van de trainer. Natuurlijk is dat een tegenvaller, want ik voel me voor het eerst sinds lange tijd hele maal topfit. Ik heb geen last van pijntjes, waar ik dat een lange pe riode wel heb gehad. Maar ik heb de knop snel omgezet." Invalbeurt Van Persie was blij en trots dat Blind hem in de slotfase alsnog liet invallen. „Daar hoopte ik toch wel op, ook al was het maar een paar minuten. Nee, de keuze liet de coach niet aan mij, maar het voelde alsof hij mij dit gunde. Na tuurlijk doet het mij wel iets dat ik nu honderd interlands achter mijn naam heb staan. Toch is het gevoel niet wat ik mij er bij had voorgesteld toen ik het aantal be gon te naderen. Dat vervelende ge voel heeft te maken met de zware blessure die Tim Krul heeft opge lopen. Misschien dat ik straks, op een rustiger moment, echt kan ge nieten van deze prestatie." Een uur lang mocht Neder land zaterdagavond ho pen op Turks puntenver lies in Praag. Daarna ging de EK-droom van Oranje aan gru zelementen, door Tsjechische on kunde in de defensie en de klasse van Arda Turan. Na de 0-2 winst heeft Turkije morgen in Istanbul nog slechts één punt nodig tegen IJsland om zich definitief te kwali ficeren. Ruim een uur voor de wedstrijd wil een Tsjechische verslaggever voor het stadion een televisie item opnemen. Telkens als de ca meraploeg hem het sein geeft te starten, beginnen de Turken om hem heen te hossen. Ze springen, wapperen met vlaggen van het land en maken zijn teksten onver staanbaar door het gezang. Na vijf pogingen geeft de verslaggever het op. Nee, van een lastige uitwed strijd voor Turkije is bepaald geen sprake. Niet alleen het uitvak in de Generali Arena puilt uit, maar overal in het stadion zitten Turkse fans verspreid. Tijdens het opnoe men van de opstelling van de Tsje chen klinkt er een striemend fluit- 'We waren niet goed genoeg. Tlirkije heeft met Nederland de beste ploeg in deze poule' concert. Door het kabaal blaast de arbiter de minuut stilte vanwege de bomaanslag in Ankara al na ne gen seconden af. Het volle pond Iedereen in Nederland is be nieuwd of de Tsjechen wel het vol le pond zullen geven. Ze zijn im mers al geplaatst en laten de erva ren Arsenal-doelman Petr (Jech buiten de basis. Josef Sural lijkt zijn hoofd ietwat in te trekken bij zijn grote kopkans. Borek Dockal schiet in kansrijke positie huizen hoog over. En de manier waarop Filip Novak in de eigen zestien aan de arm van Serdar Aziz trekt, is erg onnodig. Het is vragen om problemen. Martin Atkinson wijst naar de stip en de wedstrijd is zo wat beslist. Bij de tweede goal grij pen vier Tsjechen niet in. Doen de Tsjechen wel hun ui terste best? Als je afgaat op de cru ciale momenten in het duel zou je misschien concluderen van niet, maar vergeet niet dat Tsjechië so wieso een middelmatige ploeg is zonder geweldenaars, met vooral spelers van clubs als Sparta Praag en Slovan Liberec. Tot de strafschop hangt toch echt een Tsjechisch doelpunt in de lucht. En dan zijn er nog de vier gele kaarten die de Tsjechen pakken. Twee ervan zijn 'nuttige overtredingen', gemaakt om een gevaarlijke uitbraak van de Turken te stoppen. Ladislav Krejci, die in korte tijd twee kansen verprutst, wordt door een geïrriteerde Pavel Vrba onmiddellijk naar de kant ge haald. „We waren gewoon niet goed genoeg", zegt hij later. „Tur kije heeft samen met Nederland de beste ploeg in deze poule." Hoofd koel Vooraf wordt er volop gefiloso feerd of de Turken de druk aan kunnen. Selcuk Inan houdt zijn hoofd in elk geval koel bij zijn penalty. Achter het Tsjechische 'We staan er goed voor, maar ik ben vooral verdrietig om wat er is gebeurd in Ankara' Het draait dan geluk door Maarten Wijffels door Mikos Couka ASTANA. Met een foto van zijn vrouw Bouchra en de twee kinde ren in zijn tas stapte Robin van Per sie gisteren de luchthaven van Rot terdam op. De aanvaller van Oran je kreeg zaterdagavond in Astana geen basisplaats, maar is na de kor te invalbeurt in Kazachstan de acht ste Nederlander die honderd inter lands achter zijn naam heeft. door Pim Bijl Pavel Vrba bondscoach Tsjechië Fatih Terim bondscoach Turkije

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32