Debutanten lichtpuntjes in allerdonkerste voetbaldagen Cillessen blijft een twijfelgeval SPORT 3 Gregory van der Wiel en Kenneth Vermeer zijn gisteren aangeslo ten bij de training van het Nederlands elftal. Het tweetal werd zater dagavond na de wed strijd tegen Kazachstan opgeroepen door bonds coach Danny Blind. Van der Wiel was niet beschikbaar voor het duel in Astana vanwege een schorsing. Vermeer vervangt Tim Krul, die zo goed als ze ker een zware kniebles sure heeft opgelopen. De 27-jarige keeper van Newcastle United laat scans maken van zijn ge havende rechterknie om de precieze ernst vast te stellen. De Hage naar leek zich een kwar tier voor tijd te verstap pen op het kunstgras veld, toen hij uit zijn doel rende om een bal te onderscheppen. Krul mocht starten omdat eerste keus Jasper Cilles- sen in de warming-up een rugblessure opliep. „Ik heb dit nog nooit ge had, maar het werd er ger en erger. Ik kon ge woon niet spelen", al dus Cillessen. Blind moet vandaag vóór 12.00 uur laten we ten of hij Cillessen door een andere doelman ver vangt. Een mogelijk heid is ook om de Aja- cied als derde keeper achter de hand te hou den als hij slechts licht geblesseerd is. Bij IJsland, morgen te genstander van het Ne derlands elftal in de Are na, ontbreekt Hannes Halldórsson. De doel man van NEC is gebles seerd geraakt. Bondscoaches van landen die al een ticket voor het EK in handen had den, proberen deze dagen nieuwe spe lers uit. Net als de trai ners voor wie het toer nooi in Frankrijk al niet meer haalbaar was. Bondscoach Dan ny Blind wierp bij Oran je ook vier debutanten voor de leeuwen. Alleen deed hij dat uit bittere noodzaak. En de nieuw komers vormden opval lende lichtpuntjes in de donkere voetbaldagen voor Nederland. Natuurlijk was het allemaal slechts tegen het nietige Ka zachstan, een laagvlie ger op de wereldrang lijst van de FIFA. En van zelfsprekend werd de blijdschap van de over winning alweer razend snel getemperd omdat de Turken in Praag de lastige Tsjechische klip moeiteloos wisten te omzeilen. Maar het Oranje dat zaterdag avond de klus klaarde op het gladde kunstgras van de Astana Arena had vier debutanten (Kenny Tete, Anwar El Ghazi, Virgil van Dijk en invaller Jeroen Zoet) in de gelederen die na af loop stuk voor stuk een schouderklop verdien den. Tel daarbij op de sterke tweede inter land van linksback Jaïro Riedewald en zie, er gloort weer een sprankje hoop voor de nabije toekomst van het worstelende Oranje. Reus Wie centrumverdediger Virgil van Dijk zaterdag aan het werk zag, kon nooit het idee heb ben gehad dat hij aan zijn aller eerste optreden in Oranje bezig was. In Zeist twijfelden ze jaren aan zijn kwaliteiten, maar de reus van Southampton leidde tegen Ka zachstan de defensie, deelde uit wanneer de situatie er om vroeg, heerste in de lucht en durfde zich ook aanvallend in te schakelen. „Ik ben altijd wel iemand geweest die de leiding wilde pakken", glun derde Van Dijk na afloop. „Het was geen frustratie voor mij dat ik even op mijn debuut heb moeten wachten. Ik ben vooral trots dat ik er bij was. We hebben gedaan wat we moesten doen, maar zijn afhan kelijk van de Turken. Er rest ons nog één ding: Tsjechië verslaan en dan maar hopen..." Oranje wenst zich nog altijd niet neer te leggen bij uitschake ling. Maar omdat de Turken kaars recht overeind bleven in Praag, is de kans op een ticket voor Frank rijk 2016 minimaal. „Maar toch, als je toch ziet dat er hier gewoon drie debutanten prima mee draaien in het basiselftal", zei aan voerder Wesley Sneijder. En dan zit Bazoer, ook een groot talent, nog op de bank. Als het toch nog goed mocht komen, dan kan alles ook zomaar weer om draaien hoor. Want Nederland heeft echt wel talent." Aanvaller Anwar El Ghazi leek bij Ajax de laatste weken in een neerwaartse spiraal te recht te zijn gekomen, maar zijn eerste helft tegen Kazachstan was prima. De topsco rer van de eredivisie was net als Tete en Van Dijk trots dat hij voor het eerst aan de af trap stond van een wed strijd van Oranje. „Daar ben ik heel blij mee, daar ga ik van genie ten", zei de speler die de lokroep van de Ma rokkaanse voetbal bond negeerde om dat hij voor Oranje wilde spelen. „Uiter aard willen we nog al tijd heel graag een tic ket voor het EK in Frankrijk. Hoe lastig de situatie ook is." Van de stand in groep A werd Georgi- nio Wijnaldum al gerui me tijd niet vrolijk. De middenvelder van Ne wcastle United redde Oranje al met een treffer in Letland en hielp zijn landgeno ten ook zaterdag in Ka zachstan op weg met een prima openingstref fer. „Maar de vraag is of Jeroen Zoet het allemaal nog vol doende is voor het EK in Frankrijk", klonk hij somber. „Nederland hoort daar als groot voetballand gewoon bij te zijn. Laten we hopen dat het nog altijd niet te laat is voor ons. Maar we moeten ook eerlijk zijn: als je nuchter terugkijkt op deze hele kwalificatiereeks, is het gewoon heel erg slecht wat wij hebben la ten zien." Die pijnlijke constatering, daar is geen spelt tussen te krijgen. Maar stel nou dat het voetbalwon der morgenavond toch nog plaats vindt. Hoe klein de kans ook is. Keeper Jeroen Zoet knikt. De doel man zou door het blessureleed van zijn collega's Jasper Cillessen en Tim Krul weieens tegen de Tsjechen zijn eerste basisplaats kunnen opeisen. „Ook ik ben blij met mijn eer ste optreden in Oranje. Maar toch ook met gemengde gevoelens. Ik voel mee met de geblesseerde ge raakte Tim Krul. En we gingen naar Kazchstan om dichterbij het EK te komen." MAANDAG 12 OKTOBER 2015 collectief falen door Mikos Gouka Virgil van Dijk Kenny Tete Anwar El Ghazi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31