a Alleen een wonder kan Oranje, ondanks winst op Kazachstan, nog naar het EK van 2016 helpen. 2 SPORT ORANJE TUSSEN HOOP EN VREES ASTANA. De ontluistering tekende zich af in een zaaltje van het Mar- riott-hotel, rond half drie in de Ka zakse nacht. Daar, een paar uur na de 1-2 overwinning in de Astana Arena, zagen bondscoach Danny Blind en zijn spelers het onvermij delijke gebeuren, samen kijkend naar een groot beeldscherm met livestreaming. De strafschop voor Turkije. De o-2 van Hakan Calhanoglu. De on vermijdelijke berusting bij de Tsje chen, al geplaatst voor het EK. Steeds iets stiller werd het in het bedompte zaaltje, in de weten schap dat de kans op een ontsnap ping nu wel ongeveer was ver dampt. Dat Oranje, de nummer drie het laatste WK nota bene, straks écht het EK van 2016 gaat missen. Ja, er bestaat nog een theoreti sche kans op een Houdini-act. Maar het zou ernstig detoneren met zo'n beetje alles wat er rond om dit Oranje is gebeurd. Als er voor falen een gebruiksaanwijzing bestaat, dan schreef het Neder lands elftal die handleiding in de afgelopen vijftien maanden. Dit was falen in een alomvattende, zel den vertoonde gedaante. De avond in Astana kende wat lichtpuntjes, maar genadeloos kreeg de realiteit daarna grip op het Nederlands elftal Alles ging mis. Alles. Van de di rectiekamer tot het trainingsveld, van kleedkamer tot stadion en in al het ongrijpbare daar direct om heen. Genadeloos voltrok zich een absurde Wet van Murphy, vol rare terugkopballen, rode kaarten, bles sures, domme strafschoppen en oneindig geklungel. Maar ook: am per mentale weerbaarheid en een totaal gebrek aan sturing. Gebrek aan visie De kloof tussen twee generaties spelers maakte Oranje op voor hand al kwetsbaar, maar door een gebrek aan visie bij de eindverant woordelijken werd dat probleem alleen maar groter. Guus Hiddink was een jaar lang The man without a plan, terwijl ook Danny Blind de boel niet meer gerepareerd kreeg, met de afgang in Konya (3-0 tegen Turkije) als het meest schrijnende - en cruciale - voorbeeld. Beschaamd keek de KNVB-di- rectie toe, in de wetenschap dat de erfenis van Louis van Gaal in recordtijd is verkwanseld. De grootste afgang in de moder ne Nederlandse voetbalgeschiede nis tekent zich af. Een EK missen met 24 deelnemende teams, in een kwalificatiepoule met uitslui tend B-landen: die wanprestatie is misschien nog wel groter dan het laatste debacle, richting het WK van 2002. En toen Oranje in de ja ren tachtig geregeld ontbrak, wa ren eindtoernooien tenminste nog feestjes voor een select gezel schap. Dit EK was goedbe schouwd niet te missen, maar het Nederlands elftal presteerde het zowaar. Renovatie En dat terwijl er zaterdag in Asta na eindelijk weer eens een vleugje sprankeling te zien was. Niet dat de 1-2 winst op Kazachstan nou zo spectaculair was, maar Oranje speelde een uur lang prima, met een fris team vol debutanten, ten teken dat de renovatie van het Ne derlands elftal eindelijk wat gestal te krijgt. Deels gebeurde dat nood gedwongen - de lijst met blessu res is immens - maar Blind koos ook bewust voor spelers die nog alles te bewijzen hebben. Virgil van Dijk, Kenny Tete, An war El Ghazi en ook Jaïro Riede- wald: ze haalden allemaal een vol doende en daarmee boden ze op zijn minst wat hoop richting de toekomst. El Ghazi leidde knap de 0-1 van Georginio Wijnaldum in. Van Dijk speelde uitstekend in het centrum van de verdediging, en ook op Tete viel weinig aan te merken. Slechts drie (basis)spelers wa ren erbij in de halve WK-finale te gen Argentinië en van de derti gers kregen alleen Klaas-Jan Hun- telaar en Wesley Sneijder een ba sisplaats. Maar feit blijft ook dat het domweg te laat is. Te lang ble ven Hiddink en Blind bouwen op de oude garde, juist toen verfris sing noodzakelijk was. De gevolgen zijn navenant. Een overwinning op Tsjechië wordt morgenavond in de Amsterdam Arena al moeilijk genoeg en dan nog is het alleen iets waard als Tur kije verliest, thuis tegen IJsland. „We blijven geloven", zei Wesley Sneijder, aanvoerder en maker van de fraaie tweede goal tegen Kazachstan. „Zolang er hoop is, gaan we er vol voor." Voetbalkater De KNVB zal zijn verhaal niette min klaar moeten hebben, vrijwel direct na de wedstrijd van mor gen. De positie van bondscoach Blind is ronduit kwetsbaar gewor den, ondanks zijn aanstelling als man voor de toekomst. Hoe groot wordt de druk op directeur Bert van Oostveen, als de regisseur van de hele Hiddink/Blind-construc- tie? Gaat de bond alsnog voor een sterke voetbalman in de directie, die Oranje en het Nederlandse voetbal sturing moet geven rich ting de toekomst? Het zijn onvermijdelijke vra gen op weg naar een Oranje-loze voetbalzomer. Ze zullen de hoofd pijn voorlopig niet wegnemen. De ze voetbalkater duurt nog maan den. Passende bestraffing voor door Sjoerd Mossou KAZACHSTAN NEDERLAND Anwar El Ghazi maakte in Astana net als Virgil van Dijk, Kenny Tete en Jeroen Zoet zijn debuut voor het Nederlands elftal, foto Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30