Boeren schatten droogte verkeerd in vKORTINGSBON PZC Nationale Hondendiner van NKFD vestigt aandacht op kanker bij gezelschapsdieren ZEELAND 13 De eerste editie van het Nationaal Hondendiner in Renesse smaakt naar meer. „Geld blijft hard nodig." Chihuahua Juultje, golden retriever Richie, Ierse wolfs hond Caycee, Me- chelse herder Levi en de jarige labra- doodle Puck. Viervoeters lopen za terdag in alle soorten en maten bij het Nationaal Hondendiner bij strandrestaurant Our Seaside in Renesse rond. Zo ook hazewindhond Triffid, op drie poten. Nee, geen kanker. Maar baasje Jannie van Geffen uit Son is er wel bekend mee. „Ik heb zelf een hond met kanker gehad. Heel goed dat het Nederlands Kan ker Fonds voor Dieren (NKFD) be staat." Jannie is niet de enige erva ringsdeskundige, zet dierenarts Jo- han de Vos uit Terneuzen de ge schatte cijfers op een rij. „Eén op de drie honden krijgt kanker en één op de vier katten. Dat is een drama. Vaak zijn die dieren ge woon gezinsleden. Dat ze kanker krijgen, is een ramp." Dat was voor hem - meer dan 30 jaar gele den- de prikkel om zich in de be handeling van kanker van gezel schapsdieren te verdiepen. In 2002 richtte De Vos het NKFD op, dat geld inzamelt voor onderzoek. Daarnaast wil het fonds mensen bewust maken van het voorko men van kanker bij dieren en de mogelijkheden voor behandeling. „Mensen moeten weten dat héél veel kan. Dat het niet voorbij is als ze horen dat hun hond kanker heeft", zegt de in oncologie gespe cialiseerde diereninternist Mauri ce Zandvliet - bestuurslid bij het NKFD - uit Utrecht. „Ik zie hoe waardevol die dieren voor men sen zijn en wil ze de beste behan deling kunnen geven", motiveert Zandvliet zijn inspanningen. Die behandeling moet overi gens wel bekostigd worden en daar zouden mensen zich eigen lijk voor moeten verzekeren. „Dat onder de aandacht brengen, is ook een doelstelling van het NKFD." Dat lukte zaterdag - gezien de vele bezoekers - prima, evenals het in zamelen van geld. Ruim honderd honden liepen mee met de eerste Nationale Hondenwandeling te gen kanker, een veiling van kunst werken leverde 3000 euro op en er waren tal van donaties. „We 'Ik zie hoe waardevol ze voor mensen zijn en wil ze de beste behandeling kunnen geven' willen fondsen werven, bekend heid geven aan het NKFD, een su perleuke dag voor mensen en hun dieren op poten zetten en iets voor Zeeland doen", zet Scarlett Kwekkeboom van het bij het fonds betrokken communicatiebu reau Janse&Janse uit Goes tijdens het diner uiteen. Missie geslaagd, is de conclusie na afloop. „Het Nationaal Honden diner krijgt in 2016 zeker een ver volg." Want geld blijft hard nodig. De komende paar jaar haakt het NKFD onder meer aan bij een groot ziekte-onderzoek onder die ren door het Rijk. Drie jaar lang bekostigt het fonds de tumordata- registratie, zodat er een database van de grond kan worden getild. De Vos: „Dat is ontzettend belang rijk. Zodat we straks exact weten hoe vaak een bepaalde vorm van kanker bij welke soort hond voor komt. Dan kun je ook gaan kijken of er preventief iets aan bepaalde tumoren is te doen." VLISSINGEN. Zeeuwse boeren schatten het risico van droogte en verzilting vaak verkeerd in. Zij laten zich leiden door hun gevoel of andere subjectieve factoren. Die komen lang niet altijd over een met de werkelijke risico's. Dat stelt Rianne van Duinen in een onderzoek waarop ze vrij dag promoveerde aan de Universi teit Twente. Van Duinen vroeg aan in to taal 142 agrariërs in Zeeland en op Goeree-Overflakkee hoe zij het gevaar van droogte taxeren. Door neerslagtekort en verzilting van zoet water ondervinden voor al in deze gebieden gewassen re gelmatig schade. Omdat het grondwater zout is, biedt dat geen oplossing in droge tijden. Uit het onderzoek trekt Van Duinen de conclusie dat de bele ving van de droogterisico's voor al wordt beïnvloed door persoon lijke omstandigheden. Die bepa len vervolgens ook de maatrege len die boeren nemen. De onderzoekster vindt dat be leidsmakers zich er beter bewust van moeten worden dat proble men anders kunnen worden erva ren dan ze in werkelijkheid zijn. In de communicatie met de boe ren dienen zij daar rekening mee te houden. Het onderzoek heeft verder uitgewezen dat boeren relatief weinig kiezen voor innovatieve oplossingen voor het droogtepro bleem, vooral vanwege de vaak hoge kosten en het ontbreken van garantie op succes. Joris en de Draak Gouden Boekje MAANDAG 12 OKTOBER 2015 Anke Disco (tweede van rechts) met haar newfoundlander Abby aan het diner op het strand in Renesse. foto Dirk-Jan Gjeltema Dagje strand en diner toe door Esme Soesman Maurice Zandvliet, diereninternist-oncoloog Zie: www.nkfd.nl door Rolf Bosboom 00 Tegen inlevering van deze bon ontvangt u 1 euro korting bij AKO, Attent, BLZ, Bruna, Cigo, Libris, Plantage, Plus, Primera, Spar, The Read Shop en Vivant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13