Nieuwe suikerterminal levert dertig banen op Waterschap: 2,7 ton voor banktop 'redelijk' Wise in actie bij Borssele Bloem •'Kansloze hindert noodopvang' 12 ZEELAND TERNEUZEN. Het Antwerpse op en overslagbedrijf Vlaeynatie bouwt een suikerterminal op de Axelse Vlakte bij Terneuzen. In 2017 moet die al deels operatio neel zijn. De suikerterminal levert dertig banen op. Vlaeynatie voorziet een toena me van de productie van bietsui ker, omdat exportbeperkingen vanaf 2017 worden opgeheven. Het bedrijf verwacht dat daardoor meer behoefte ontstaat aan op- en overslagcapaciteit van witte sui ker. Om die reden breidt Vlaeyna tie zijn activiteiten in Nederland uit met de Zeeland Sugar Termi nal. Belangrijke partner in het pro ject is ED&F Man, handelaar in agrarische producten. Het wordt een hypermoderne terminal met een capaciteit van 320.000 ton. Vlaeynatie hoopt de terminal vóór de bietencampagne in 2017 deels in bedrijf te hebben. De investering van het Antwerpse bedrijf levert dan dertig arbeids plaatsen op en nog een onbeken de hoeveelheid indirecte werkgele genheid (logistiek, onderhoud en toeleveringen). Vlaeynatie kiest voor de Axelse Vlakte, omdat ze daar al een termi nal bouwt voor op- en overslag van kunstmest. Dit voorjaar streek ze samen met Plantacote, produ cent van meststoffen, neer in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Op termijn zorgen beide bedrijven voor vijftig banen. Dat is een mooie slag voor ha venbedrijf Zeeland Seaports, dat in totaal tt,3 hectare kon uitgeven, waarvan ongeveer een kwart wordt benut. De bouw van de sui kerterminal versterkt de positie van Vlissingen en Terneuzen als foodhavens. De NWB Bank voorziet overhe den en maatschappelijke organisa ties van de goedkoopst mogelijke financiering. De bank is volledig van de overheid: waterschappen (81 procent), de Nederlandse Staat (17 procent) en de provincies (2 procent) bezitten alle aandelen. Toch hoeft de directie van de bank zich niet te houden aan de maximale beloningen die gelden voor de publieke en semipublieke sector. Staatsdeelnemingen vallen niet onder de Wet Normering Top inkomens (WNT) en dus is de hui dige beloningsgrens van 178.000 euro per jaar niet van toepassing. Momenteel kan de directievoor zitter 286.000 euro per jaar touche ren. Een aandeelhouderscommis sie heeft de beloning onlangs te gen het licht gehouden en dat heeft geleid tot een kleine verla ging. Een toekomstige directie voorzitter mag niet boven de 272.000 euro verdienen. Dat is nog veel te veel, vindt Water Natuurlijk. Zij is van me ning dat de NWB Bank zich ook moet houden aan de WNT, omdat deze een publieke taak vervult. De fractie is ontstemd dat het da gelijks bestuur van Scheldestro- men heeft ingestemd met het be loningsbeleid zonder het alge meen bestuur te raadplegen. Frac tievoorzitter Frans van Kollem noemde dat afgelopen week arro gant. „Er mag niet de indruk ont staan dat het old boys network heel goed voor zichzelf zorgt." 'De indruk mag niet ontstaan dat het old boys network heel goed voor zichzelf zorgt' Het dagelijks bestuur is van oor deel dat de bezoldigingen accepta bel zijn. Er is rekening gehouden met 'enerzijds bij het publiek be lang passende sobere beloning en anderszijds met de beloningen die worden gehanteerd in deze ar- beidsmarkt'.„Dat het salaris voor toekomstige directies met vijf pro cent wordt verminderd, is ook een belangrijk signaal", aldus dijkgraaf Toine Poppelaars. „Wij vonden het een redelijk voorstel." Dat het algemeen bestuur niet om advies is gevraagd, heeft voor al te maken met de korte periode waarbinnen een besluit moest worden geworden. Bovendien valt het onder de volledige bevoegd heid van het dagelijks bestuur. Water Natuurlijk zegt verbijs terd te zijn door de gang van za ken, maar staat daarin alleen. An dere fracties hebben er nauwelijks woorden aan vuil gemaakt. Almanak De kinderen lagen net op bed, toen hun moeder met oma Toren uit West- kapelle belde. Toen ze daar achter kwamen, stonden ze al snel boven aan de trap. Ze wilden nog van alles tegen oma zeggen. Toen het enige tijd later dan écht tijd was om naar bed te gaan en moeder zei dat ze gedag moesten zeggen tegen oma, wilde Pen na toch nog graag één ding tegen haar grootmoeder zeggen. Ze begon: „Oma ik vind je een hele lieve bloem." Oma was blij met het mooie compliment van haar kleindochter tot die haar zin vervolgde: „maar je bent wel een beetje uitgebloeid." Verdachte vast voor bedreiging De politie heeft vrijdagna middag een 39-jarige man aangehouden, nadat ze met een stormram zijn huis in Vogelwaarde bin nendrong. De man wordt ervan verdacht zijn 33-jari- ge ex-vriendin meerdere malen ernstig bedreigd en mishandeld te hebben. Ook zou hij een vuurwa pen in bezit hebben. De woning is doorzocht, er werd geen vuurwapen aan getroffen. De verdachte zit nog vast voor verhoor en onderzoek, de vrouw is el ders ondergebracht. Twee gewonden bij val door dak Aan de Oude Industrie weg in Vlissingen zijn vrij dagnacht twee jongens ge wond geraakt na een val door een dak van asbest. Een van de slachtoffers raakte zwaargewond, een ander licht. Omdat er mo gelijk asbest in het dak zat, werden er veiligheids maatregelen getroffen. De brandweer ging met pers lucht en een gasmasker naar binnen om het slacht offer te helpen. Waarom de jongens op het dak wa ren, is niet bekend. Politie pakt dief auto op in Delft De politie in Delft heeft zaterdagavond een 29-jari- ge man uit Goes aangehou den op verdenking van diefstal van een auto. De man wordt ervan ver dacht zaterdagmiddag in zijn woonplaats de auto van een kennis te hebben gestolen. Zowel de wagen als de verdachte werden aangetroffen in de Bonaire- straat in Delft. De man ver klaarde de auto alleen te hebben willen lenen. Hij zit nog vast. Kleine brand in berging van flat In een berging van een flat aan de Haringvliet- straat in Middelburg heeft gisterochtend een kleine brand gewoed. De brand weer werd rond 6.40 uur gewaarschuwd dat er forse rookontwikkeling was. Aanvankelijk werd uitge gaan van middelbrand en rukten twee blusvoertui- gen en de ladderwagen uit. Ook een ambulance werd gealarmeerd. Uitein delijk bleek het om een kleine brand te gaan, die snel onder controle was. Fractieleider van D66 in de Tweede Kamer Alexander Pecht- old neemt dat voorstel mee in het vluchtelingendebat in de Ka mer komende woensdag. Pech- told bezocht de crisisnoodop- vang in de Vlissingse sporthal Baskensburg zondagmorgen. Hij noemde de opvang van de 194 vluchtelingen in Vlissingen „im- provisorisch maar goed georgani seerd". De vluchtelingen, die za terdagmiddag aankwamen, gaan dinsdagmiddag naar een volgen de opvangplaats. Er is onder de vluchtelingen in Vlissingen een groep van circa twintig Albanese economische vluchtelingen die meeliften met de mensen die de oorlog in Syrië ontvlucht zijn, bevestigen Pecht- old en Demmers. „Ik sprak met een broer en zus en hun vader en zij geven ook gewoon toe: daar verdienen ze tien euro per dag, ze hopen dat het hier wat 'Opvang in Vlissingen provisorisch maar goed georganiseerd' meer kan zijn", vertelt Pechtold. „Die mensen delen de opvang met iemand met een schotwond en getraumatiseerde, apatische ouders en kinderen. Hun aanwe zigheid is ook niet goed voor het draagvlak voor crisisopvang in de Zeeuwse gemeenschap dat er nu nog wel is." Demmers wil die meelifters in een eerste selectie met politie en justitie uit de vluchtelingen- groep halen en terugsturen met 'Deze mensen hebben geen kans op asiel, hoe eerder zij uit de procedure worden gehaald hoe beter' hulp van de Albanese ambassa de. „Deze mensen hebben geen kans op asiel, hoe eerder zij uit de procedure worden gehaald hoe beter. Het Centraal Opvang- orgaan Asielzoekers kan het nu niet aan. Het scheelt daarnaast tijd en geld als zij niet de hele asielprocedure hoeven doorlo pen als die toch op een teleurstel ling uitdraait." Demmers uit ook kritiek op de starheid van de Crisiswet die de vluchtelingenopvang regelt. In die wet wordt vastgehouden aan het aantal van tweehonderd mensen per groep en aan allerlei procedureregels. „Terwijl heel wat meer gemeenten mogelijkhe den voor opvang hebben als het ook om vijftig mensen kan gaan." Ook wil Demmers vrijheid voor gemeentelijke initiatieven voor de tijdelijke huisvesting van statushouders die bij gebrek aan woonruimte de kamers in de asielzoekerscentra niet kun nen verlaten. „Laat gemeenten voor kleinschalige wijken met tij delijke wooneenheden zorgen. Hou dat niet bij de grote steden. Dan kan het Rijk zich beperken tot financiering." Wise is die dag per bus onder weg van Amsterdam naar Parijs, waar wereldleiders 12 december bijeenkomen voor een klimaat top. Tegenstanders van kernener gie verzamelen zich in Parijs voor de massademonstratie 'Don't Nuke the Climate'. De bus maakt speciaal een af zwaaier naar Borssele. Een dag voor de klimaattop maakt Wise andermaal duidelijk dat Nederland moet stoppen met kernenergie. Wise vindt dat het kabinet 'zijn kop in het zand steekt'. Na sluiting van Borssel in 2034 wil het kabinet radioac tief afval 100 jaar bovengronds opslaan bij de Covra in Borssele. Pas in het jaar 2100 wordt beslo ten hoe Nederland het afval on dergronds wil gaan bewaren. De eindberging volgt in 2130. Het af val wordt dan vrijwel zeker diep in de aarde gestopt. door Frank Balkenende door Rolf Bosboom TERNEUZEN. Dat de top van de Ne derlandse Waterschap Bank (NWB Bank) bijna drie ton per jaar mag verdienen, vindt waterschap Schel- destromen 'acceptabel'. De fractie van Water Natuurlijk is 'verbijs terd' door de 'arrogante' wijze waarop het dagelijks bestuur daar mee heeft ingestemd. Frans van Kollem Water Natuurlijk Tip? redactie@pzc.nl VOGELWAARDE VLISSINGEN GOES MIDDELBURG Gemeente wil selectie vluchteling door Claudia Sondervan VLISSINGEN. Gemeenten die crisis opvang voor vluchtelingen verzor gen, moeten de economische vluchtelingen van de oorlogs vluchtelingen kunnen scheiden. Dat ontlast de hulpverlening, voorkomt spanningen tussen de asielzoekers en is eerlijk naar de inwoners van opvanggemeenten. Dat zegt burgemeester Letty Demmers van Vlissingen. Alexander Pechtold, D66 BORSSELE. De anti-kernenergie- organisatie Wise voert 11 decem ber kort actie bij de kerncentrale in Borssele.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12