Heel Terneuzen viert feest Dow stort vijf ton in kas van Techniekcentrum Onenigheid met erfgenaam Hans Warren nog niet uit de wereld ZB sluit op korte termijn overeenkomst met auteursrechtenorganisaties, waarna digitaal archief weer beschikbaar komt. MIDDELBURG. Krantenbank Zee land gaat op korte termijn weer volledig open. Het populaire digi tale archief ging, samen met Tijd- schriftenbank en Beeldbank Zee land, in maart op slot vanwege on duidelijkheid over de auteursrech ten. Aanleiding was een claim van Mario Molegraaf, erfgenaam van de Zeeuwse literator Hans War ren (1921-2001). Hij wees erop dat duizenden artikelen van Warren in de Krantenbank waren opgeno men zonder zijn toestemming. Vervolgens dreigden ook anderen met auteursrechtenclaims. Om de zaak goed uit te zoeken en geen risico te lopen, haalde de beheerder van het archief, de Zeeuwse Bibliotheek (tegenwoor dig ZB) de Krantenbank aanvanke lijk helemaal offline. Later werd het materiaal tot 1940 wel weer toegankelijk. De ZB heeft besloten een over eenkomst te sluiten met de au teursrechtenorganisaties Stichting Lira (voor teksten) en Pictoright (voor beelden). Daarmee wordt feitelijk het auteursrechtrisico af gekocht. De organisaties handelen claims op dat vlak af. „We zijn zo goed als rond met Lira en Picto right", zegt directeur Perry Moree van de ZB. Dat wil echter niet zeggen dat de kwestie-Molegraaf/Warren af gedaan is. Beide partijen zijn voor alsnog niet nader tot elkaar geko men. „We hebben een megafac- tuurbedrag van de erfgenaam ont vangen", zegt Moree. „Hij weigert dat verder te specificeren. Dan kunnen wij er niets mee." Alle artikelen van Warren van af 1981 zijn daarom zwart ge maakt. „Het gaat om 2850 pagi na's. Daar is een medewerker full time mee bezig geweest." „Een megabedrag?", zegt Mole graaf verbaasd. „Het is juist een zeer gematige rekening: 13.000 eu- 'Een simpel excuus had al veel uitgemaakt. Maar er is nog steeds geen definitieve breuk' Mario Molegraaf ro voor 5000 artikelen, ongeveer 2,50 euro per artikel. „Dat kan ik, zeker voor een ongeoorloofde over name, echt niet veel vinden. Het is ongeveer tien procent van wat bijvoorbeeld Literom betaalt." Molegraaf zegt dat hij de ZB er vooral op wilde wijzen dat je net jes met auteursrechten moet om gaan. Doordat de bibliotheek met een de hakken in het zand heeft gezet, is de kwestie geëscaleerd. „Een simpel excuus had al veel uit gemaakt. Maar er is nog steeds geen definitieve breuk. Al is het dan inmiddels helaas via een advo caat, er wordt nog altijd gepraat. Dat biedt toch nog een sprankje hoop." TERNEUZEN. Dow Benelux stelt een half miljoen euro beschik baar voor een Centrum voor Top- Techniek in Terneuzen. Voorzit ter Anton van Beek van de Raad van Bestuur van Dow Benelux overhandigde zaterdagmiddag de bijbehorende cheque aan burge meester Jan Lonink en wethou der Cees Liefting van Terneuzen. Van Beek reikte de cheque uit tijdens het feest voor het vijftigja rig productiejubileum van Dow. Met de schenking toont het che miebedrijf zijn betrokkenheid bij Zeeuws-Vlaanderen. „We investe ren in het behoud en kwaliteits versterking van techniekonder- wijs in de regio. En daarmee in de toekomst van ons bedrijf', be nadrukte Van Beek. Het Centrum voor TopTech- niek moet er met ingang van 2017 voor zorgen dat meer vmbo-leer- lingen doorstuderen aan het mid delbaar beroepsonderwijs. Tech niekleerlingen van de vier mid delbare scholen in Zeeuws-Vlaan deren kunnen straks in het vier de jaar naar het nieuwe centrum dat wordt ingericht in het ge bouw van Scalda in Terneuzen. Zeeland walcheren@pzc.nl Krantenbank gaat weer open door Rolf Bosboom TERNEUZEN. Nick Simon zongen zaterdag voor een menigte bezoekers op de Terneuzense Markt niet alleen 'Leve de vrouw', maar ook 'Lang leve Dow'. Het Volendamse duo vierde met de inwoners van Terneu zen - en Zeeuwen van ver daarbuiten - dat het Ameri kaanse bedrijf vijftig jaar producten in Zeeuws- Vlaanderen maakt. Dow had kosten noch moeite gespaard om er een geslaagd verjaardagsfeest van te maken. Met verrassend straattheater, een kinderlabo ratorium, een stormbaan (ook voor kinderen) en diverse optredens, foto Peter Nicolai heeft die innovatieve receptie/ontvangst geleverd voor Innovatiecentrum ATOS? htra Kapelle T 0113 344 151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11