Gif in Rijnwater door blusschuim Het nieuwste van het nieuwste verdient het beste van het beste NIEUWS 9 In plaats van een strengere wapenwet kiezen veel Amerikanen juist voor méér wapens om zich te verdedigen. I iPhoneó© President Obama her denkt vandaag in Rose- burg voor de zoveelste keer slachtoffers van een schietpartij. Toch slaagt hij er maar niet in genoeg steun te krijgen voor een strengere wapenwet. Een groot deel van Amerika kiest een heel andere oplossing voor het epi demische vuurwapengeweld: méér wapens. Cindy Wheeler (53) heeft meer wapens dan schoenen. Als ze de deur uitgaat, kiest ze bij haar out fit niet alleen een paar ballerina's of sneakers, maar ook een bijpas send pistool. Hier aan de bar van een café in Lindbergh, Atlanta, in een spijkerbroek en een zwart T-shirt, draagt ze haar handzame .380 pistool op haar heup. Het is de kleinste uit haar col lectie van twintig. Met een beetje proppen past het ding in de rode clutch die ze vanavond bij zich heeft, maar Cindy houdt haar wa pen het liefst in de holster op haar lichaam. „Zodat ik het voel zitten als ik m'n arm beweeg, en weet dat het er is." Alleen in de kerk gaat het pistool in haar handtas. Het is sinds vorig jaar geen en kel probleem meer in de Ameri kaanse staat Georgia: in de kroeg, de kerk, de bibliotheek, op het vliegveld en in veel andere open bare gebouwen zijn wapens - on der voorwaarden - toegestaan. Waar diverse staten in 2012, na de moord op twintig kinderen op basisschool Sandy Hook in New town, buiten het Congres om hun wapenwet verscherpten, voerde Georgia juist de grootste verrui ming sinds decennia door. Tegenstanders spreken van de 'wapens-overal-wet'. Wie een ver gunning heeft, mag zijn pistool praktisch overal mee naartoe ne men - tenzij een bareigenaar of kerkbestuur expliciet bezwaar maakt. Schooldirecteuren mogen hun leraren bewapenen. „Zo kun nen mensen die zich aan de regels houden zichzelf en hun families beschermen tegen mensen die zich niet aan de regels houden", zei gouverneur Nathan Deal bij het ondertekenen. Een vergelijkbare reactie komt op na het bloedbad in Oregon, dwars door de roep om een stren gere wapenwet heen. Overleven den kopen juist wapens om voortaan beter beschermd te zijn, vertellen ze journalisten. Wapenhandelaren rapporteren in de Financial Times een toeloop. 'Beperkingen op wapenbezit zijn niet het antwoord', zei de plaatse lijke sheriff. Obama, die daar di rect na het bloedbad voor pleitte in een gepassioneerd betoog, is niet welkom in Roseburg volgens de uitgever van de lokale (conser vatieve) krant. De president mis bruikt de dood van de studenten voor politiek gewin, is het senti ment. Cindy Wheeler is het er hart grondig mee eens. Als een stu dent, docent of de beveiliger aan de poort van de campus een wa pen had gehad, waren minder mensen gedood, denkt zij. „Dit soort dingen gebeurt bijna altijd in wapenvrije zones. De bad guys kiezen een plek waar mensen zich niet kunnen verdedigen". Dat een land als Nederland goedbe schouwd één grote wapenvrije zo ne is en juist veel minder vuurwa pendoden kent dan de VS, wuift ze weg. „]e kunt wapens wel ver bieden, maar slechteriken komen er toch wel aan." De goedlachse moeder van drie met vriendelijke bruine ogen is zelf vrijwel altijd gewapend - be halve tijdens haar werk als postbo de, omdat haar werkgever het ver biedt. Op strategische plaatsen in huize Wheeler ligt een vuurwa pen voor het grijpen. In het nacht kastje, in de auto, in de badkamer. „Ik voel me veiliger als ik weet dat ik me kan verdedigen", legt ze uit. Haar is nog nooit iets overko men, maar ze kent de verhalen over aanvallers van vrienden, be kenden en uit de media. Overal ziet ze potentieel gevaar, als een pionier die in de wildernis van het vroege Amerika aangewezen was op zichzelf. Je weet nooit wie je tegenkomt, is haar motto. Een vrouw die 's avonds ongewapend en alleen door Atlanta wandelt, zo als de verslaggeefster? Angstaanja gend en naïef, in Wheelers ogen. Hier aan de bar wijst niets erop dat ze zich moet kunnen verdedi gen. Het is vroeg op de avond en rustig in het café, waar een stelle tje hamburgers eet. Buiten, in het welvarende deel van Atlanta, is de zon nog niet eens onder. „Maar je hebt in de auto toch ook altijd een reserveband bij je, ook als je niet verwacht dat je een lekke band krijgt?" Wheeler heeft zich na mens lobbygroep Georgia Carry hardgemaakt voor invoering van de 'wapens-overal-wet' die haar nu toestaat hier met pistool in haar zij een clubsandwich te eten. Het is voor haar een onvermijde lijk uitvloeisel van de Amerikaan se grondwet, die het recht garan deert een wapen te dragen, bij voorbeeld om verzet te kunnen bieden tegen een eventueel kwaadwillende overheid. „Daar moet Obama vanaf blijven." Maar hoezeer Amerikanen ook hechten aan hun guns, na de mas samoord op bassischool Sandy Hook verliezen mensen als Cindy Wheeler terrein, constateert het Law Center to Prevent Gun Vio lence. Juriste Allison Anderman: „Het tij is gekeerd. Meer dan ooit tevoren worden grote groepen mensen gemobiliseerd die pleiten voor strengere wetten." Antece dentenonderzoeken voor iedereen die een wapen koopt vindt zelfs zo'n 90 procent van de Amerika nen een goed idee. Het recente geweld kan wel eens een nieuw duwtje in die rich ting geven, meent Anderman. „We hebben een ongewoon ge welddadige zomer gehad. Met twee doden bij de schietpartij in een bioscoop in Lafayette, negen in de kerk in Charleston, de jour naliste en camerman die in Virgi nia live op tv werden vermoord, nu negen slachtoffers in Rose burg. Daar moeten Congresleden haast wel iets mee doen." Volgens de Duitse krant de Allge- meine Zeitung is een gebied ter grootte van 1.700 voetbalvelden besmet geraakt en stroomt het gif nu de Rijn in. Het gaat om ge- perfluoreerde oppervlakteactie- ve stoffen (PFT's), die bijvoor beeld ook in teflon zitten. „Dat water zal naar Nederland komen en wellicht op langere ter mijn het drinkwater aantasten. Jullie overheid moet uitzoeken of er gevaar is", zegt Claudia Bai- tinger van BUND, de Duitse zus terorganisatie van Milieudefen sie. Experts bevestigen dat de chemicaliën waar het hier om gaat bij grote concentraties kan kerverwekkend kunnen zijn. Op dit moment is er volgens het ministerie van Infrastruc tuur en Milieu geen reden voor ongerustheid met betrekking tot het Nederlandse deel van de Rijn. Het departement meldt dat bij Lobith vrijwel verwaarloosba re hoeveelheden PFT zijn geme ten. „De concentraties bij de in- namepunten van drinkwaterbe drijven zijn niet problematisch." Mocht in de toekomst blijken dat er alsnog een verhoogde con centratie ontstaat, dan kunnen maatregelen zoals een inname- stop worden genomen. GroenLinks, dat over de ver vuilde Rijn Kamervragen gaat stellen, is vooral verbaasd over de luchtige reactie van de rijks overheid op de Duitse lekkage. Kamerlid Liesbeth van Tonge ren: „De grote rivieren zijn geen afvoerputjes. Blijkbaar is deze lo zing sinds 2007 bekend, maar er gebeurt niks. Het gif komt wel hierheen, dus de laconieke hou ding van het ministerie vind ik raar." Volgens de journalist van het artikel in de Duitse krant, Klaus Brandt, hebben de autoriteiten en de drinkwaterbedrijven in zijn land gewoon de afspraak ge maakt om het probleem af te zwakken. „De apparatuur is niet afgesteld op het meten van alle soorten PFT-chemicaliën. Maar ze zijn er wél en komen zo in al le organismen terecht." vodafone.nl/iphone Vodafone Power to you Getest als beste netwerk VRIJDAG 9 OKTOBER 2015 naar de kroeg en de kerk door onze correspondent Karlijn van Houwelingen 22 Sinds afgelopen juli zijn er in Amerika 22 doden gevallen bij schietpartijen: twee in Lafayette, negen in Charleston, twee in Virginia en nu negen in Roseburg. door Edwin van der Aa DEN HAAG. Een ondergronds ta pijt van gif dat een hoge concen tratie mogelijk kankerverwekken de stoffen bevat is bij Düsseldorf in de Rijn terecht gekomen. De chemicaliën zaten in blusschuim dat de brandweer op de luchtha ven daar gebruikte en in de loop van de jaren in de bodem is geko men. P3 Best in test 08/2015 Mobile Benchmark The Netherlands

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9