Lege drankkartons Sluis ter discussie Lezing over E. Hillesum exclusief 't Duumpje houdt al bijna zestig jaar natuurbelangen in het oog verkrijgbaar ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Resto De eerste steen voor Duinhof Oost wordt vanmiddag gelegd. Meer hoogbouw in Cadzand-Bad. Wel kwam er geld om verloren gegane natuur te vervangen. Echt blij wordt Jo Tim- mers niet als hij door Cadzand-Bad loopt. Zo erg als in Knokke is het niet, maar de hoogbouw in het Zeeuws-Vlaamse kustdorp ver warmt zijn hart ook allerminst. Dat er binnenkort, in Duinhof 'Als wij vinden dat de gemeente voorbij gaat aan het natuurbelang kloppen we op de deur' Oost, nog meer appartementenge bouwen verrijzen is voor de voor zitter van 't Duumpje dan ook 'een teleurstelling'. Maar het stemt Timmers wel tevreden dat de natuurbeschermingsvereniging er in is geslaagd het verlies van een belangrijke boomkikkerput aan de oostrand van de badplaats te compenseren. Projectontwikke laar Compagnie Het Zoute stelde ook geld beschikbaar voor een fonds om natuurontwikkeling el ders mogelijk te maken. Over de hoogte van het bedrag laat Timmers zich niet uit, maar 't Duumpje kan er in elk geval weer een goede biotoop voor onder meer boomkikkers mee creëren, hopelijk in de nabije Tienhonderd polder. Samen met het Boomkik kerfonds, Het Zeeuwse Landschap en de Stichting Duinbehoud wil de natuurbeschermingsvereniging er voor zorgen dat de boomkikker, hét succes en daarmee het sym bool van de natuur in de regio, zijn territorium behoud. Twintig jaar geleden werd het diertje al leen bij enkele putten bij Aarden burg en Retranchement aangetrof fen, nu is het amfibietje in een veel groter gebied in de zuid-west- hoek te horen. Houdt hem ten goede, Jo Tim mers is niet tegen de vooruitgang. Ook hij ziet dat de nieuwbouw in Cadzand-Bad tot kwaliteitsverbe tering leidt. „Maar het is mij te massaal. Ik geloof best dat de loka le economie een opkikker krijgt, maar minder dan zou kunnen. Veel bezitters van appartementen vertoeven er maar een aantal we ken per jaar en verhuren ze de ove rige tijd niet." De opmerking over de rentabili teit van de nieuwbouw is maar een kanttekening. Het gaat Jo Tim mers er maar om dat bestuurders en plannenmakers rekening hou den met de natuur, die het al te vaak aflegt tegen economische be langen. Wat dat betreft, verkeert West-Zeeuws-Vlaanderen in een luxe positie. Al bijna zestig jaar ge leden werd de voorganger van 't 'Ontwikkelaars grote bouwprojecten moeten altijd een bijdrage voor natuur in fonds storten' Duumpje opgericht. „We vieren volgend jaar ons diamanten jubi leum. Doordat natuurbescher mers al zes decennia continu de ontwikkelingen in de streek vol gen, zijn wij er vaak op tijd bij." Het hoeft niet altijd spectacu lair te zijn, geeft Timmers aan. De kikkers krijgen een nieuwe put, maar ook vleermuizen hebben baat bij de inspanningen van 't Duumpje. „De beplantingsplan nen voor Duinhof Oost zijn aange past aan aanvliegroutes van vleer muizen. Na overleg verrijzen som mige bomen op een andere plek." SLUIS. Kunnen plastic en drank kartons het best ingezameld wor den met een gele container, Plas tic Heroes-zakken of op inzamel punten? Bijna alle politieke par tijen in de gemeente Sluis zijn het er over eens dat de drankkar tons bij het plastic mogen wor den gegooid, maar de manier waarop roept nog discussie op. In navolging van de andere Zeeuwse gemeenten, moet het per 1 januari 2016 mogelijk zijn drankkartons bij het plastic afval te verzamelen. De ophaalfre- quentie zou van eens in de vier naar één keer in de drie weken gaan. Het plastic en de drankkar tons kunnen in de Plastic Heroes-zakken worden gestopt, die steviger worden gemaakt. Dat stelde het college voor aan de gemeenteraad in de commis sievergadering afgelopen woens dag. Francois Babijn van Lijst Ba- bijn sprak zijn twijfels uit of het plan überhaupt nut heeft. De overige partijen trokken het be lang niet in twijfel, maar wel de manier van inzamelen. De plas tic zakken zijn volgens CDA 'een crime', D&T opperde een gele container en andere partijen za gen meer heil in een inzamel punt. „Net als bij glas", vond Ro bert Evers van de PvdA. De ge meenteraad besluit deze maand over het voorstel. TERNEUZEN. Professor Smelik, di recteur van het Etty Hillesum On derzoekscentrum, houdt dinsdag een lezing over het leven en de na gelaten dagboeken van Etty Hil lesum in de Grote Kerk in Terneu- zen. De in Middelburg geboren Hillesum, die op 39-jarige leeftijd in Auschwitz overleed, schreef als Joodse in de oorlog over het leed dat haar en lotgenoten werd aange daan. De nagelaten geschriften ver halen niet alleen over persoonlijke belevenissen en emoties, maar la ten ook zien (voelen soms bijna) hoe Joden zelf reageerden op an ti-joodse maatregelen en deporta ties. De lezing begint om 19.30 uur. Resto grillpan 24 x 24 cm 'van te voor €69,- VRIJDAG 9 OKTOBER 2015 Boomkikker overleeft bouw door René Hoonhorst Jo Timmers, voorzitter Duumpje Jo Timmers, voorzitter Duumpje NU Roestvrijstalen grill meerlagen materiaal tot aan de rand ^demeyerey Goes Den Hertog Lange Vorststraat 27 denhertogservies.nl SJ Of-El, aamuaMf Op de plaats van de voormalige 'kikkerput' zijn bouwvakkers al druk bezig met de voorbereidingen voor de bouw van drie appartemententorens en 26 wo ningen. Ook iets verder van het strand verrijst het komende jaar 'hoogbouw' in Cadzand-Bad. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 85