Heel Tholen plukt Versimpeling regels buitengebied Borsele roept nog veel vragen op 'MBnWÊ ÉfiMÉMra Nieuw evenement om eiland op de kaart te zetten ffesfo» BEVELANDEN en THOLEN 7 De Week van de Streek moet in de toekomst veel mensen van buitenaf naar het eiland trekken. Tholen en toerisme. Twee woorden die een paar jaar geleden zelden in één zin werden gebruikt. De afge lopen anderhalfjaar zijn echter heel wat stappen gezet om het ei land op de kaart te zetten. En de toeristische trein komt nog steeds niet tot stilstand. In de herfstva kantie vindt voor de eerste keer een groot nieuw evenement plaats: De Week van de Streek. „We hebben dat pas na de zo mervakantie bedacht", zegt toeris- mecoördinator Sandra Dekker. „Omdat iedereen zo enthousiast is, hebben we het in korte tijd op poten kunnen zetten." In de week van 24 tot en met 31 oktober is op het eiland van alles te doen. Op het programma staan onder meer een verlichte avond wandeling, een rondleiding bij Bu- delpack, een speelgoedveiling, een grootschalige boerendag, een 8o's-party en een tocht waarbij zil te zaligheden worden geraapt en geproefd. „We gaan ook proberen de Thoolse molens zoveel moge lijk te laten draaien tijdens deze week", stelt Dekker. Als het aan haar ligt, wordt de Week van de Streek een jaarlijks terugkerend evenement. „Dit keer pakken we het nog bescheiden aan", legt ze uit. „Vanwege de kor te voorbereidingsperiode hebben we geen tijd om vol in te zetten op promotie. Maar volgend jaar gaan we zeker proberen veel men sen van buitenaf naar Tholen te trekken met dit evenement." Dekker werd anderhalfjaar ge leden door de gemeente aange steld om het toeristische aanbod te structureren en nieuwe initia tieven te ontplooien. Er is sinds dien een intensieve samenwer king op gang gekomen tussen ie dereen die op Tholen iets met re creatie van doen heeft. Ook kwam er een website om het eiland te promoten. „Hoewel we nog niet met cijfers kunnen aantonen dat er meer toeristen komen, merken we dat er iets gaande is", zegt Dek ker. „Er is een nieuw elan. We heb ben met z'n allen het gevoel dat er iets moois aan het ontstaan is." Dekker werkt aan het opzetten van een stichting die ervoor moet zorgen dat het project niet dood bloedt als zij medio volgend jaar haar taken neerlegt. Toeristische streekproduc tenveilingen, het Waters noodhuis, een bowlingcen trum en binnenkort het Roose velt Informatiecentrum. De ene na de andere recreatieve attractie op Tholen ziet het levenslicht. Pluktuin Akkerlust aan de Nieuw- landseweg bij Tholen-stad is ook zo'n succesvol nieuw initiatief. „We hebben al meer dan 25 jaar een bedrijf in snijbloemen", ver telt Ria van Zetten. „Een paar jaar geleden hebben we besloten om ook een pluktuin te beginnen. Nu onze zoon in de zaak zit, heeft mijn man wat meer tijd om dat er bij te doen." Zelf een boeket bij elkaar plukken blijkt populair, want de omzet is afgelopen zomer verdrievoudigd ten opzichte van 2014, het eerste jaar waarin Akkerlust open was. „Het is ontzettend druk geweest", stelt Van Zetten. „Mensen zien het echt als een uitje. Moeders, oma's, tantes... iedereen neemt el kaar mee. We hebben ook al schoolklassen ontvangen en kin derfeestjes gehouden." Borsele is landelijk pilotge- meente voor de nieuwe Omge- vingswet, die vanaf 2018 het om- gevingsrecht moet vereenvoudi gen. Met deze wet worden regels vereenvoudigd en samengevoegd. Voor Borsele geldt dat het makke lijker moet worden om in het bui tengebied bouwprojecten te star ten of nieuwe bedrijfsactiviteiten toe te staan. Risto Louws van bu reau Rho begeleidt de gemeente in dit proces en hield een presen tatie. Doel is minder regels, meer flexibiliteit en vertrouwen en af weging op gemeentelijk niveau. Maar hoe moet de gemeente om gaan met een bedrijf dat als eco nomische drager wordt verwel- Borsele is landelijk pilotgemeente voor de nieuwe Omgevingswet, die vanaf 2018 het omgevingsrecht moet vereenvoudigen komd, maar uit z'n jas groeit op een locatie. Regels loslaten zodat procedures vlotter verlopen wil iedereen, maar hoe weeg je ver schillende belangen tegen elkaar af? Beeldkwaliteit, landschap, cul tuurhistorie en draagvlak zijn ook factoren. SGP-raadslid Gijs- brecht Gunter vreest dat een be drijf met meerdere vestigingen straks per gemeente met andere regels te maken krijgt. Hoe wordt dat getoetst? D66-fractielid Lie ven de Putter voorspelt conflic ten, patstellingen en rechtszaken. Hij pleit voor instelling van een commissie van deskundigen. Ook bestaat er angst voor conflic ten met waterschap en provincie. voor Resto grillpan 24 x 24 cm VRIJDAG 9 OKTOBER 2015 Toerisme Tholen in bloei door Rob Paardekam door Peter Urbanus HEINKENSZAND. Hoewel de Borsel- se gemeenteraad positief staat te genover vereenvoudiging van re gels voor het buitengebied, werd tijdens de raadsbijeenkomst gister avond duidelijk dat er nog volop vragen zijn. sia imnm Julia van Zetten, dochter van de initiatiefnemers, plukt bloemen in pluktuin Akkerlust in Tholen. De pluktuin is in twee jaar tijd een populair uitje geworden op het eiland, foto Marcelle Davidse Roestvrijstalen grill meerlagen materiaal tot aan de rand y]demeyeres, Goes Den Hertog Lange Vorststraat 27 denhertogservies.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 80