Navo staat klaar om TUrkïje te helpen tegen Russen SMART DEAL Cel voor seks met 16-jarige Applaus na hijsen Alphen 6 NIEUWS met de Huawei P8 08:08k |0oo Bestel exclusief op: www.vodafone.nl/pzc Aanval haai redt leven man De toch al gespannen verhouding tussen de Navo en de leider van het vroegere Warschaupact gaat daarmee een nieuwe fase in. Schendingen van het Turkse lucht ruim zijn 'onaanvaardbaar' en ber gen het risico in zich van 'ongeluk ken', aldus de Navo-baas, die ook wees op de steeds sterkere Russi sche militaire aanwezigheid in Syrië. Gisteravond zouden al ze ker vier raketten die waren afge vuurd vanaf een Russische schip op doelen in Syrië, terecht zijn ge komen in Iran. Dat hebben bron nen bij de Amerikaanse autoritei ten gezegd tegen CNN. Het Russi sche ministerie van Defensie wil de aanvankelijk niet op het be richt reageren, maar deelde later mee dat de raketten alle hun doel in Syrië hadden getroffen. Harde woorden Het Navobondgenootschap stuurt nu nog geen troepen om niet zelf bij te dragen aan de 'zorgwekken de escalatie' die het constateert, maar is 'in staat en klaar' om dat te doen als dat in het belang van de Turkse veiligheid nodig is, zo waarschuwde hij. „De Navo is klaar en in staat om zijn bondge noten, waaronder Türkije, tegen el ke dreiging te verdedigen", aldus de Noor. „We zijn in voortdurend gesprek met Turkije en houden de situatie nauwlettend in het oog, maar het belangrijkste is onze op dracht onszelf te versterken." Erdogan sprak ook harde woor den aan het adres van Poetin. Hij schermde met handelssancties. „Als het nodig is kan Turkije ook gas van andere landen krijgen. Rusland moet goed nadenken." De alliantie rondde gisteren de besluitvorming af over verdubbe ling van haar snel inzetbare troe penmacht van 20- naar 40.000 man, inclusief nieuwe hoofdkwar tieren in Hongarije en Slowakije. Een deel daarvan kan binnen 48 uur naar Turkije als de situatie dat vereist. „Waar en wanneer dat no dig is kunnen we optreden", waar schuwde Stoltenberg, die politie ke coördinatie geeft aan Navo's grootste troepenopbouw sinds het eind van de Koude Oorlog. In de marge van regulier over- GEEN NEDERLANDSE F16'S leg met de 28 defensieministers op het hoofdkwartier in Brussel zei Stoltenberg dat de belangrijk ste doelen van de Russische lucht- en raketaanvallen in Syrië niet de terreurorganisatie Islamiti sche Staat zijn, maar het gematig de verzet tegen president Bashar al-Assad. Door die luchtaanvallen kon het regeringsleger woensdag een groot grondoffensief opstar ten. Niet betrouwbaar In het spoor van Stoltenberg kriti seerden ook diverse defensieminis ters het Russische optreden. „Niet betrouwbaar en niet coöperatief', aldus de Nederlandse minister van Defensie Jeanine Hennis-Plas- schaert. Haar Britse collega Mi chael Fallon zei dat Rusland 'een al zeer ernstige situatie in Syrië al leen nog maar erger maakt', de Duitse Ursula von der Leyen dat 'wie het verzet tegen IS aanvalt, IS versterkt'. „Wat we zien is steeds onprofessioneler gedrag van de Russische strijdkrachten. Ze schenden het Turkse luchtruim en vuren vanuit de Kaspische Zee zonder waarschuwing kruisraket ten af', aldus de Amerikaanse mi nister Ash Carter. Volgens de defensieministers ondermijnt Rusland de strijd te gen IS en geeft het zo nieuwe brandstof aan een vier jaar oude burgeroorlog die al meer dan 250.000 doden eiste. Turkije zelf deed gisteren een dringend be roep op zijn bondgenoten de Pa triot antiraketsystemen die in zuidoost Turkije staan opgesteld daar te houden, maar Amerika en Duitsland blijven bij het terugtrek ken van hun eenheden. •Jmêeimt' ■iUmk V. I 9 incl. Huawei P8 t.w.v. €449,- GROOTSTE DEEL KLUS GEKLAARD De rechtbank in Dordrecht heeft gisteren celstraffen tot 285 dagen (ongeveer negen maanden) opge legd aan drie mannen omdat ze in 2012 betaalde seks hebben ge had met een jongen die toen zes tien was. De drie moeten zich ook psychologisch laten behan delen. Een vierde verdachte is vrijgesproken. Hij heeft wel seks gehad met de betreffende jon gen, in een trio met een van de andere verdachten, maar volgens de rechtbank staat niet vast dat hij wist dat dat tegen betaling ge beurde. Seks met een zestienjari ge is wel toegestaan, zolang daar niet voor betaald wordt. Het OM had straffen tot een jaar geëist. Een aanval van een haai voor de kust van de staat Californië heeft het leven van de Amerikaan Eu gene Finney gered. Hij werd in de rug aangevallen door de haai, maar wist ondanks een rugwond uit het water te komen. Pas thuis in Fitchburg, Massachusetts meldde hij zich bij een zieken huis. Daar ontdekten de artsen een tumor op een van zijn nie ren. Die is nu verwijderd, Finney is aan de beterende hand en heeft geen vervolgtherapie no dig. „De aanval van de haai leid de tot een situatie die zijn leven redde. Dat is nogal fascinerend als je erover nadenkt", zei zijn chirurg tegen Sky News. door Frans Boogaard BRUSSEL De Navo staat klaar om troepen naar bondgenoot Turkije te sturen als de spanningen tussen Moskou en Ankara verder oplopen. Navo-chef Jens Stoltenberg waar schuwt daarmee de Russen, die met hun aanvallen boven Syrië al een paar maal het Turkse lucht ruim schonden. Nederlandse F16's gaan voorlopig geen bommen gooien op doelen van Islamitische Staat in Syrië. Volgens mi nister Bert Koenders van Buitenlandse Zaken is dat nu te gevaarlijk. „Er zijn op dit moment meer dan tien landen actief boven Syrië, met verschillende politieke doelstellingen. Er zitten ook nog drie kernmachten bij, dus dat is ui termate risicovol." Volgens Koenders is er geen sprake van 'getreuzel', zo zei hij gisteren in een Kamerdebat. „We willen voorkomen dat er fouten worden gemaakt." Hij wil eerst meer overleg tussen de VS, de EU en Rus land, die zich nu ook in het conflict heeft gemengd. Exclusief voor de lezers van deze krant CuOgt' <0 #3 Goqk GaajItPlif S«vqs Cl wij 0 5,2 Inch Full HD IPS display 13 Megapixel camera Slechts 6,4 mm dik Ander toestel of abonnement? Kijk op de website! Telefonisch bestellen kan ook. Bel: 0900-0603 (€0,45 per gesprek, ma t/mvr van 8-18uur) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 23-10-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. DORDRECHT FiTCHBURG Het laatste en moeilijkste deel van de berging van de omgeval len hijskranen in Alphen aan de Rijn is gistermiddag succesvol af gerond. Het brugdek staat keu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6