Vroeger spraken premiers hun andgenoten toe Pakistan duwt Afghanen over grens richting Europa Topvoetballer bij vluchtelingen 'Discussie over asiel risicovol' verdeelde coalitie NIEUWS 5 Als Rutte het niet doet, wie dan wel? Wie kan het zich niet herin neren? De toespraak van pre mier Wim Kok, rechtstreeks uitgezonden tijdens het acht uurjournaal, na de moord op Pim Fortuyn. Zichtbaar aan gedaan en volledig uit het hoofd deelde hij zijn verbijs tering. „Ik kan niet anders zeggen, ik ben er kapot van." Om meteen daarna het land op te roepen het hoofd koel te houden. „Laten we in godsnaam onze kalmte bewa ren, in een tijd waarin je ge neigd bent woest te zijn." Let wel: dit ging over de politicus die Koks eigen PvdA te vuur en te paard had bestreden tijdens de verkie zingscampagne. „Het was een grote politieke tegenstan der, maar Kok stond er als mi nister-president: boven alle partijen. Dat is de samenbin dende rol die premiers moe ten vervullen", zegt Johan van Merriënboer van het Cen trum voor Parlementaire Ge schiedenis. Zo'n optreden kan ervoor zorgen dat onrust in de samenleving binnen de perken blijft. Premier Piet de Jong vor derde eind jaren zestig zend tijd om uit te leggen waarom hij meer geld pompte in de fensie, een besluit waartegen veel jongeren destijds protes teerden. Merriënboer: „Hij deed dat op zo'n innemende manier, dat de spanning weg ebde." Ruud Lubbers liet zich zien toen het land tot op het bot verdeeld was over kruisra ketten. Terwijl duizenden de monstranten hem de rug toe keerden tijdens een grote ma nifestatie tegen de wapens, won de christendemocraat sympathie in de rest van het land. Ruttes voorganger Balken ende leek voor het eerst voor een andere leiderschapsstijl te kiezen. Hij gaf zijn minis ters veel ruimte. Dat kwam hem op flinke kritiek te staan na de moord op Theo van Gogh, toen hij niet afreisde naar de plek des onheils. Volgens bestuurskundige Jouke de Vries neemt de druk op premiers juist toe om zich te laten zien. „Het is emotiepolitiek. Wat er in Oranje gebeurde was meteen groot nieuws op sociale me dia, vroeger werd daar veel rustiger op gereageerd. Nu verwachten mensen dat de premier er staat. Ze zien hem als een soort burgemeester van het land." Nederland is een gepolariseerd land waarin nog maar weinig men sen de rol op zich zouden kunnen nemen die Angela Merkel in Duitsland speelt. Een enkeling zou het wellicht wel kunnen. De stroom Afghaanse vluchtelin gen zet koers richting Europa, zo voorziet de vluchtelingenorganisa tie van de VN (UNHCR). Op 31 de cember verlopen in Pakistan de identiteitskaarten van anderhalf miljoen Afghaanse vluchtelingen die daar de afgelopen jaren wer den toegelaten. Behalve de geregis treerde vluchtelingen heeft Paki stan naar schatting ook nog eens een miljoen illegale Afghanen bin nen zijn grenzen. Duidelijk is dat Pakistan van de Afghanen afwil, getuige de vele meldingen van intimidatie en pes terijen door lokale autoriteiten. Ze zijn kennelijk bedoeld om zoveel mogelijk Afghanen te bewegen tot een 'spontane' thuisreis. De Pakistaanse minister van Binnenlandse Zaken, Chaudry Ni- sar Ali Khan, heeft de toon gezet met het besluit om de identiteits kaarten niet te verlengen. Mensen rechtenorganisaties en UNHCR hopen dat daar nog over te praten valt. De tijd dringt, erger is dat de taal die Pakistan en Afghanistan de laatste weken uitslaan alles be halve verzoenend is. Beide landen ruziën al jaren over het heimelijke steunen van Taliban-fundementalisten en af splitsingen daarvan. Volgens de Afghaanse regering stuurt de Paki staanse geheime dienst de Tali ban. Omgekeerd houdt Pakistan de Afghanen medeverantwoorde lijk voor een schokkende aanval van terroristen, in december 2014, op een school in het noorden van Pakistan. Daar werd een bloedbad aangericht: 148 doden, onder wie 132 kinderen. De Afghanen ontken nen betrokkenheid maar volgens Pakistaanse politici in het grensge bied zijn zij schuldig aan '80 pro cent van alle criminaliteit'. 'Spontaan' keren vele Afghanen nu huiswaarts. Hoe spontaan bleek uit de getuigenis van fruit- verkoper Abdul Manan die plots om de paar dagen 1.000 rupees (9 euro) moest afrekenen met de po litie. Anders werd hij het land uit gezet. Uiteindelijk vertrok Manan zelf. „Ik kan dat bedrag niet langer betalen", zei hij tegen journalisten bij aankomst in Kabul. „Veel Af ghanen zeggen dat ze als zonde- Na een zwerftocht van vier jaar ar riveerde Ahmed in de nacht van woensdag op donderdag in de sporthal Snellerpoort, waar Woer den 150 vluchtelingen tijdelijk op vangt. 's Ochtends klampte hij een vrijwilliger aan dat hij een top voetballer is en graag mee zou wil len trainen bij de voetbalclub die zich toevallig naast de sporthal be vindt. Nadat was uitgezocht dat hij in derdaad een Syrische topvoetbal- Ier is, was het contact met de club snel gelegd. Trainer Roy Versluis: „Dit is toch het minste dat we kunnen doen. De trainer van het derde elftal was meteen bereid hem mee te laten trainen. Ik schat te in dat hij het leuker vindt als hij op een hoger niveau kan mee doen." Ahmed: „Toen ik hoorde dat ik mee kon trainen, kon ik bijna niet wachten." Aan het begin van de avond meldt hij zich in de kleed kamer. Versluijs geeft hem trai- ningskleding en een nieuw paar voetbalschoenen. Vijf minuten la ter is hij omgekleed en kan hij het veld op voor een training. De Syrische topvoetbalier ver liet in 2on zijn woonplaats Alep po en verbleef in 2012 korte tijd in Turkije. „Daar kreeg ik bij een club een contract aangeboden, maar Turkije beviel me niet. Toen ik in Syrië voetbalde, was mijn droom om voor een club in Span je, Frankrijk of Nederland te voet- ballen." Ahmed, geboren in 1985, speelde in 2007 zijn laatste wed strijd als profvoetballer. „Ik voel me nog goed genoeg om zeker tien jaar te kunnen voetballen. Ik zou het leuk vinden als ik nog een contact bij een club kan krijgen. Ik ben tweebenig en heb altijd als spelverdeler op het middenveld ge speeld." Hij is nu tien dagen in Neder land. Hij heeft zijn dochter van 10 jaar, vrouw en ouders in Syrië ach tergelaten. bok zijn aangewezen voor de aan slag", aldus een Pakistaanse onder zoeker van HRW eerder dit jaar. Sinds januari hebben al 130.000 Afghanen het land verlaten. Op het belangrijkste busstation van Kabul arriveren inmiddels 70 bus sen per dag uit Pakistan. Twee maanden geleden waren dat er nog 20. De thuiskomers maken zich weinig illusies. „Elke dag wordt het onveiliger. Ze proberen zich hier weer te vestigen, maar er is geen veiligheid en ook geen werk. Dan vertrekken ze weer", meldt een ambtenaar in Kabul. Het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de VN voorziet dat deze gedesillusioneerde Afgha nen de komende maanden vooral naar Europa zullen reizen. Velen van hen ontvluchtten de burger oorlog al in de jaren '90 of vertrok ken na de machtsgreep van de Ta liban in 1996. DEN HAAG. Er wordt gevreesd voor de veiligheid van Tweede Kamerleden door de discussie rond de vluchtelingen. De afdeling beveiliging van de Kamer waarschuwde daarvoor gisteren in een e-mail naar de fracties, die in handen is van de ze krant. De partijen wordt dringend geadviseerd om bevei ligers te waarschuwen als ze naar bijeenkomsten gaan over het asielvraagstuk. De beveili ging ziet dit als 'verhoogd risi co-momenten'. „Het is voorstel baar dat tegenstanders, maar ook voorstanders van het debat op bijeenkomsten over het vluchtelingendossier Tweede Kamerleden kunnen confronte ren met hun ongenoegen", schrijft de beveiligingsafdeling van de Tweede Kamer. In de e-mail wordt verwe zen naar het incident met staatssecretaris Klaas Dijkhoff van Asielzaken in het Drentse Oranje. „Bijeenkomsten over dit onderwerp zoals afgelopen dinsdagavond kunnen onrustig verlopen waarbij emoties plaat selijk soms hoog oplopen." VRIJDAG 9 OKTOBER 2015 Rutte DEN HAAG. In het recente ver leden speelden Nederlandse premiers nadrukkelijk een bin dende rol als de samenleving in beroering was. Jan-Peter Balkenende brak als eerste met die leiderschapsstijl. De Amsterdam se burgemeester Eberhard van der Laan nam het voortouw in de hoog op lopende Zwarte Piet-discussie. Hij toonde be grip voor beide kampen en gaf duidelijk aan wat er volgens hem moest ge beuren. Willem-Alexan- der is als koning nog een van de weinig bindende figuren die Ne derland heeft. De populariteit van het konings huis is nog steeds groot. Na de MH17-ramp bewees hij de collectieve rouw goed te kunnen verwoorden. Ahmed Abouta- leb werd als Ma rokkaan met ar gusogen beke ken toen hij bur gemeester werd in de stad van Pim Fortuyn. In middels is de kri tiek verstomd. Zijn toespraak na de aanslagen op Charlie Heb- do maakte grote indruk. Vicepremier Lo- dewijk Asscher duikt in het gat dat ontstaat doordat Rutte niet optreedt. Heeft niet de sta tuur van een staatsman, maar probeert begrip te kweken voor het asielbeleid bij voor- én te genstanders met tv-optredens. door Bob van Huet KABUL. Na de golf Syrische asielzoe kers volgt straks een Afghaanse. Pa kistan maakt honderdduizenden Af ghaanse vluchtelingen het leven zuur. Verblijfsvergunningen die op 31 december aflopen worden mo gelijk niet verlengd. Een uittocht naar Europa dreigt. WOERDEN Eindelijk kon Moham med Fahd Ahmed gisteravond weer onbezorgd tegen een bal trap pen. Niet in Syrië, waar hij in het nationale elftal speelde en bij club Al-lttihad in Aleppo, maar met het eerste elftal van Sportclub Woer den. 4 De topvoetballer Fahd Ahmed was vier jaar onderweg van Aleppo naar Woerden. door Tobias den Hartog Afghaanse vluchtelingen in een opvangkamp in Islamabad. foto Wilma van der Maten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5