HNNENM1 5 EIGEN TUIN EERST Laat maar waaien! Dat wordt jouw adagium als je een windspinner in de tuin of op je balkon hangt. Hoe meer wind des te harder zo n bij, fiets, vlinder i||® of hartje ronddraait. Hier is geen oplichter aan het woord, maar een bonafide wetenschapper 1. MoreThanHip, €9,95 2. Puckator, €2,85 3. ArtbizniZ, €23,50 4. Iron Stop, €32,50 5. wypaflyer.nl, €31,95 6. Colours in Motion, €9,95 Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de Kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra ui tv liegen. Vandaag; bode m activator. Ja, dat willen we allemaal wel - onze bodem activeren. Maar tegen welke prijs? En hoe weten we of onze bodem geacti veerd moet worden? Misschien is die al lang actief. Of overactief; dan zou je hem eerder moeten de-activeren. Een pak bodemactivator van ECOstyle heeft een adviesprijs van 8,95. Daar mee kun je 50 vierkante meter tuin grond activeren. Niet goedkoop, maar ook weer niet razend duur. Maar wat zit er in zo'n pak? Korrels. En wie garandeert mij dat niet ergens ach teraf in een schuurtje gewone tuingrond in korrels wordt geperst? Maar goed, lie gen mag niet, dus laten we eens kijken wat er op het pak staat. 'Dit pro- dukt is de basis voor de ontwik keling van een rijke en ge zonde bodem. Een prachtige tuin begint met een gezonde bodem. ECOs tyle bodemacti vator brengt nieuw leven in de bodem. Deze unieke bodemactivator is rijk aan nuttige bodembacteriën en schimmels, gisten en zeewier. ECOs tyle bodemactivator kan het gehele jaar op iedere grondsoort en in elke tuin worden gebruikt'. Dat klinkt geruststellend. Hier is geen op lichter aan het woord, maar een bona fide wetenschapper. En die heeft gelijk. Er wordt steeds meer bekend over de heilzame wisselwerking tussen bacte riën, schimmels en planten. En het enten van de grond met schimmels komt de plantengroei ten goede. Maar in een normale situatie zit tuingrond al vol schimmels en bacteriën. Waarom zou je die er dan nog aan moeten toe voegen? Ik kan me voorstellen dat de bodem van een tuin grondig is verpest. Bijvoorbeeld door er jaar in, jaar uit kunstmest op te kieperen. Of doordat de tuin jarenlang onder water heeft ge staan. Ook in een nieuwbouwwijk kan de grond soms zo zijn aangereden dat het bodemleven verstoord is geraakt, of zelfs afwezig is. Maar verder? Volgens de fabrikant kun je de korrels strooien op gazons die een groeiachterstand laten zien. Tja, ik zou zo'n groeiachterstand alleen maar toejuichen - hoefje minder vaak te maaien. En stel dat ik mijn grond zou willen active ren, dan zou ik dat doen met een handje gezonde tuingrond van een ander, in plaats van met korrels uit een pak. Ook boordevol gezonde schimmels en bacte riën, zo'n handvol tuingrond. Maar zon der zeewier - dat wel. vrijdag 9 oktober 2015 /ij Korrels Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57