4 I il Architectuur in de bioscoop Plastic rommel wordt een vaas Rugzak met bonte prints Bezwaar tegen lage WOZ Ze zijn er nog, buiten de gebaande paden van de grote ketens: échte speciaalzaken van ondernemers die niet raken uitgepraat over hun spullen. Zoals Onno Jongman, meubelmaker en interieur bouwer in Breskens. l*door paula koster Filmfestival Eastpak Waarde Voor dat grove werk ben ik veel te precies. Ik kan hele middagen bezig zijn met iets kleins tot het helemaal fantastisch is WIE WAT WAAR WEBSITE ls kleuter sjouwde hij al rond met een zaagje. Nu, 19 jaar later, is Onno Jongman (22) uit Breskens nog altijd verslingerd aan werken met hout. „Het leeft, heeft een geschiedenis en is fijn om aan te raken. Neem deze salontafel; ik zag de stammen en mijn handen wisten meteen wat ze moesten doen." Middenin de huiskamer staan twee stukken boomstam van ruim een halve meter hoog, op onzichtbaar gemonteerde wieltjes. „Eikenhout is het, van een boom die 114 jaar oud is geworden. Op een regenach tige middag heeft mijn vader de ringen geteld. De stammen heb ik fluweelzacht opgeschuurd. Mijn moeder hield haar hart vast toen ik de stammen over de parketvloer de kamer in rolde. Maar nu horen ze er helemaal bij." Op het vmbo deed Onno de bouw opleiding. Maar dat was hem net iets te veel 'van dik hout zaagt men planken', vertelt hij. „Dat grove werk, daar ben ik te precies voor. Hele middagen kan ik bezig zijn met iets kleins, tot het helemaal fantastisch is." De meubels van Onno hebben een eigen signatuur. Hij is, zegt hij zelf, altijd al 'een eigenzinnig type' ge weest. Dit tot wanhoop van zijn do centen aan het Hout- en Meubileringscollege die zijn ideeën soms erg grensverleggend vonden. Via via hoorde hij dat zijn vroegere basisschool onder de sloophamer zou gaan. Meteen klom hij in de te lefoon. „Ik belde de sloper of ik de gymnastiekvloer mocht hebben, tegen betaling. Vond hij best, als ik hem er maar wel zelf uit sleutelde." Gewapend met hamer en koevoet ging Onno met wat maatjes de vol ledig gespijkerde vloer te lijf. Van meet af aan had hij geweten wat hij ermee wilde: tafels maken. „Met een schoonmaakmiddel verwij derde ik de oude laklagen. De verf van de op de planken geschilderde blauwe en gele lijnen bleef intact, in elk tafelblad komen er her en der stukjes van terug." Karakter Zo heeft elke tafel weer een ander karakter. „Mijn meubels worden precies zoals ik ze in mijn hoofd heb. Ik zeil graag en als ik over het water scheer, schieten allerlei vor men door mijn gedachten." Eén probleempje: hoe laatje als piepjonge, startende ondernemer het publiek kennismaken met je product? Want geld voor een be drijfspand heeft Onno (nog) niet. De oplossing kwam in de vorm van een pop-upwindow in de Breskense Dorpsstraat, in een leegstaand win kelpand. Met fotografe Lieke Anna richtte hij de ruimte in. Je kunt er niet naar binnen, maar de winkel ruit vermeldt duidelijk Onno's con tactgegevens. Elke twee maanden plaatsen hij en Lieke Anna nieuwe meubels en foto's in de pop-up- window. Onno: „Ik droom van een eigen label dat wereldwijd wordt ver kocht. Maar als het bij deze regio blijft is dat ook prima. Als je me vraagt wat me gelukkig maakt, dan zeg ik: het pure vakmanschap." vrijdag 9 oktober 2015 VERSLINGERD AAN WERKEN MET HOUT A Onno Jongman Meubelma ker, interi eurbouwer Atelier: Transito- weg 69, Nieuwvliet Showroom: Hoek Dorps- straat/Mer curius- straat, Breskens onnode- sign.nl; facebook. com/onno- design 44 Architectuurfanaten kunnen nog tot en met zondag terecht op het Architec tuur Filmfestival (AFFR) in Rotterdam. Op het festival in bioscoop LantarenVenster zijn internationale films te zien over onder meer stedenbouw, het stadsleven, de denkbeeldige stad, sociale woning bouw, zelfbouw en architectuuronder- wijs. Ook zijn er workshops en debatten te bezoeken en installaties te zien. Het AFFR heeft ook een satellietfestival in Groningen. Tot en met zaterdag zijn in het Groninger Forum films over architectuur te zien. Ontwerper Foekje Fleur van Duin struinde de kades van de Maas af, op zoek naar plastic flessen. Hiervan maakte ze porseleinen evenbeelden. De flessen zijn prima als vaas te gebruiken en te koop vanaf €36. Met haar vazen wil Foekje Fleur ook aandacht vragen voor de 'plastic soep', de enorme hopen plas tic afval die overal ter wereld in de wate ren en oceanen ronddrijven. Zo drijft in de Stille Oceaan een plastic hoop ter grootte van 34 keer Nederland. Eastpak werkt dit jaar samen met het wereldberoemde Londense textielhuis House of Hackney. Dat resulteerde in een collectie rugzak ken met bonte prints. House of Hackney staat bekend om haar wilde en kleurige stoffen, behang- prints en bekleding. De collectie wordt op 15 oktober gelanceerd. Huiseigenaren kunnen sinds I oktober bezwaar maken tegen een te lage WOZ- waarde. Tot die tijd was het alleen moge lijk om bij gemeenten bezwaar te maken tegen een te hoge WOZ-waarde. De nieuwe regel is vooral interessant voor mensen die hun woning te koop zetten. Een te lage WOZ-waarde kan leiden tot een te laag bod. Eigenaren krijgen in ja nuari of februari de jaarlijkse WOZ-bepa- ling van hun woning weer in de bus. Zij kunnen binnen zes weken bezwaar maken. Een gymnastiekvloer werd een tafel. FOTO RONALD DEN DEKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56