Premier is geen type voor rol als Merkel en loopt bovendien op eieren als leider van 4 NIEUWS Zal Mark Rutte zich vandaag dan eindelijk mengen in het asieldebat? Waar Angela Merkel woensdagavond de verdeelde Duitse natie probeerde te verbinden met een lang televisie-interview, hult Rutte zich in stilzwijgen. Dat terwijl het gist en borrelt in de samenleving. Maar Rutte wil en kan niet verbinden. Mark Rutte noemde het zelf al eens het 'R-woord': er kan niets mis gaan in Den Haag of oppositiepartijen roepen om het hardst dat 'de premier de regie kwijt is'. Ook na de volks woede in het Drentse dorp Oran je om de komst van 700 extra asielzoekers verdrongen oppositie leiders zich voor de camera's om te roepen dat Rutte afwezig is en geen leiderschap toont. Maar Rutte wil het dossier niet naar zich toetrekken zoals Angela Merkel. Hij wil koste wat kost voorkomen dat hij net als zijn Duitse collega uitstraalt dat vluch telingen van harte welkom zijn. Het is maar goed ook dat hij zich niet in dergelijke bewoordingen heeft uitgelaten, vindt staatssecre taris Dijkhoff (Asiel, WD): „Daar hebben ze een enorme aanzuigen de werking gezien." Daarmee doet de WD of er geen verschil is tussen zeggen dat de deuren wagenwijd open staan en onrust in het land proberen te temperen door uit te leggen dat we als land voor een opgave staan met zijn allen. „Maar daar is Rut te het type niet voor", constateert Henk te Velde, politicoloog aan de Universiteit Leiden. „Rutte kan goed debatteren, handig poli tiek opereren, maar hij is niet ie mand met een duidelijk eigen pro gram. Hij kan het goed vinden met iedereen met wie hij samen werkt. Maar hij is geen binder die een moreel appèl doet op ande ren." Merkel heeft het makkelijker. Het standpunt van haar CDU is barmhartigheid Rutte deed voor de zomer wel een voorzichtige poging moreel leiderschap te tonen door zich te keren tegen de 'Dikke Ik-mentali- teit'. Maar bovenal is hij pragma tisch, een manager die zijn be windslieden alle ruimte laat. Dat doet hij nu ook met Klaas Dijk hoff, al wenste Rutte woensdag wel te benadrukken dat hij zijn partijgenoot 'bijna elk uur belt'. Aan het begin van de crisis kreeg Rutte de kritiek dat hij zich niet - zoals andere regeringslei ders - liet zien bij een vluchtelin genopvang. Na weken te hebben volgehouden dat dat hier niet no dig is, omdat er in Nederland in steeds meer met de plek waar we wonen. Maar een bur gemeester van Nederland ontbe ren we nu." Het zwijgen van Rut te draagt bij aan het tanende ge zag van 'Den Haag', denkt ze. „De landelijk overheid wijst enerzijds naar Europa, anderzijds schuift ze verantwoordelijkheid af naar ge meenten. In zaken van nationaal belang, zoals het vreemdelingen debat, zwijgen de landelijke lei ders. Niet gek dat mensen steeds minder op hebben met de natio nale politiek." tegenstelling tot Duitsland geen aanslagen op centra zijn gepleegd, ging hij uiteindelijk toch vorige maand. De pers was echter niet welkom. Rutte is nu eenmaal geen 'kijk mij nou eens'-politicus. Tegelijkertijd voorkwam hij dat hij op de foto kon worden gezet als de invoelende WD-premier die een arm over de schouder van een gevluchte Syriër legt. Met zo'n beeld had PW-leider Geert Wilders wel raad geweten, die met zijn simpele boodschap de toon in het asiel debat bepaalt. Rutte daar entegen loopt als WD'er op eie ren. Als hij het asielbeleid uitlegt, benadrukt hij altijd eerst dat er geen plaats is voor wie hier niet thuis hoort. Pas daarna zegt hij dat er ook plek moet zijn voor echte vluchtelingen, zoals de PvdA graag benadrukt. Een op treden als dat van Merkel waarin hij verdedigt wat Dijkhoff moet uitvoeren (namelijk voorkomen dat asielzoekers op straat moe ten slapen) heeft een groot afbreukrisico. Een groot deel van de WD-stemmers is niet voor ruimhartige op vang. Rutte wil hen niet van zichzelf en daarmee zijn partij vervreemden. Zolang Rutte als pre mier van alle Nederlanders geen tegengas geeft, laat hij de discussie aan de schreeu wers over, verwijten sommige critici hem. Maar Rutte denkt daar anders over. „Merkel heeft het ook wel makkelijker dan Rut te", zegt Janka Stoker, hoogleraar leiderschap aan de Rijksuniversi teit Groningen. „Zij verwoordt wat haar partij het CDU ook vindt: barmhartigheid. Ruttes WD zit daar heel anders in." Toch hebben we als Nederlan ders wel behoefte aan een leider die richting geeft in woelige tij den, constateert ze. „Dat blijkt uit de groeiende populariteit van burgemeesters als Van der Laan en Aboutaleb. We identificeren ons Bindende rol is niets voor Janka Stoker hoogleraar leiderschap door Laurens Kok en Hans van Soest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4