Obstacle runner uit Vlissingen wil bij WK op het podium staan 16 ZEELAND Vlissinger neemt volgende week deel aan WK obstacle run. Hij houdt van sporten in extreme omstandigheden. In het Amerikaanse Cincin nati is op zaterdag 17 en zondag 18 oktober het we reldkampioenschap obsta cle run. Theo Kappetein uit Vlissingen is de enige Zeeuwse deelnemer aan het evene ment. Aan de vooravond van de uitputtingsslag een gesprek met hem over fysieke conditie, menta le veerkracht en elkaar helpen. „Ik ga voor een podiumplek." In militaire dienst deed hij al graag mee aan wedstrijden op de stormbaan. In de aanloop naar het Obstacle Course Racing World Championship in de staat Ohio lijkt het een vooruitwijzing. Voor de 51-jarige Kappetein, in het dage lijks leven technicus in een hotel in Domburg, bestaat er niets mooiers dan tot de limiet gaan, in de blubber en extreme omstandig heden. Sinds een jaar of vijf heeft het virus hem te pakken. Daar voor deed hij aan triatlon. Maar na ruim 25 jaar zwemmen, fietsen en hardlopen was de motivatie ver dwenen. Kappetein zocht nieuwe uitdagingen en vond die in de obstacle run. Bij zijn eerste deelname aan de Mud Masters ging er een wereld voor hem open. „Je wordt hele maal uit je comfortabele zone ge haald, zowel fysiek als mentaal. Het is keihard en tegelijkertijd is er de saamhorigheid. Je hebt on- 'Je wordt als obstacle runner helemaal uit je comfortabele zone gehaald, zowel fysiek als mentaal' derweg de plicht om anderen te helpen bij het nemen van hinder nissen. Bijvoorbeeld een klim wand van vier meter hoog, dat lukt echt niet in je eentje." Licht sadistisch In zijn achtertuin in Vlissingen heeft Kappetein een soort van mi ni-stormbaan nagebootst om te trainen. Een touw om het overste ken van kolkende bergrivieren te oefenen, tegen de keukenmuur een klimwand om te klauteren - straks in Cincinnati komt het alle maal terug. Zo'n tien mijl moet er bij het WK gelopen worden, met onderweg een scala aan soms licht sadistische hindernissen. Steile heuvels met duizelingwek kende percentages, balken in de meest vreemde formaties, touwen om als een aap aan te slingeren, modderbaden en ijswater, het is slechts een kleine bloemlezing uit wat de organisatie allemaal voor leuks heeft bedacht. Op zaterdag doet Kappetein mee aan de individuele wedstrijd, in de categorie 50-plus. Een dag la ter wordt er als team gestart, waar bij de drie leden van de groep het beste uit zichzelf moeten halen op onderdelen als snelheid, kracht en techniek. Kappetein is er klaar voor. In de afgelopen jaren heeft hij aan alle grote wedstrijden in de Benelux deelgenomen en twee weken geleden bij de laatste Mud Masters in Biddinghuizen verliep alles perfect. „Alle hindernissen in één keer genomen. Dan weet je dat het goed zit." Een halfjaar geleden kwalifi ceerde Kappetein zich al voor het WK. Sindsdien werkt hij gericht naar het evenement toe. Onder meer met looptraining in de Wal- cherse duinen, waarbij elk trappe tje en andere obstakels genomen worden. Kappetein heeft zelfs een stukje rimboe in de duinen ont dekt waar hij fijn kan tijgeren, on der omgevallen boomstammen door. „Ja, soms zie je mensen dan wel eens raar kijken." Bij CrossFit in Vlissingen werkt hij ook aan zijn conditie en techniek. Gewichtheffen, atletiek en gymnastiek worden er in die veredelde martelkamer gecombi neerd in één trainingsvorm. Tou- OBSTACLE RUN wen, ringen, Kappetein pakt het al lemaal aan. „En dan nog lekker springen en rennen met zandzak ken en gewichtsvesten." Ook zijn voeding is onder pro fessionele begeleiding aangepast, met een dieet dat is gebaseerd op verse groente en vlees. Aardap pels, granen en rijst zijn zowat ta boe. „Elk ons aan gewicht extra moet je mee omhoog slepen." Aan de grote obstacle runs in ons land nemen vaak duizenden atleten deel. Het WK heeft een overzichtelijker deelnemersveld. Kappetein kent de concurrentie uit de Benelux en Scandinavië. Maar de afvaardiging uit bijvoor beeld de Verenigde Staten en Au stralië is voor hem onbekend. Zijn doelstelling is niettemin helder. „Ik ga voor een podiumplaats." Vorig jaar was Kappetein ook gekwalificeerd voor het WK dat toen zijn eerste editie beleefde. Bij de betreffende wedstrijd was het met linten afgezette parkoers door mountainbikers in de war ge schopt, zodat het merendeel van de obstacle runners niet het juiste traject had afgelegd. Kappetein be- 'Dat ene voetje, die ene helpende hand, elkaar onderweg oppeppen, dat is wat deze sport zo bijzonder maakt' sloot de eer aan zichzelf te hou den. „Voor mij klopte het niet. Het voelde niet goed." Ondertussen is de Vlissingse at leet blij met de snelle ontwikke ling van zijn sport. Sinds vorig jaar is er een officiële bond en vol gend jaar wordt op 12 juni in Wijchen het eerste Europees kam pioenschap gehouden. In eigen omgeving is Kappetein betrokken bij de trainingsgroep obstacle runners van CrossFit. „Al les draait om fysieke conditie en mentale veerkracht. Het mooie aan deze sport is dat je het samen doet. Dat ene voetje, die ene hel pende hand, elkaar onderweg op peppen, dat is wat deze sport zo bijzonder maakt." Kappetein zoekt limiet op Theo Kappetein uit Vlissingen heeft de triatlon verruild voor obstacle running, foto Lex de Meester door Ben van den Aarssen Obstacle run is hardlopen met on derweg spectaculaire en uitdagen de hindernissen. De sport is ont staan in Engeland als trainings vorm voor militairen met een bij zondere opdracht. Ondertussen wordt deze sport voor bikkels steeds populairder, ook in onze provincie. In Goes werd begin september voor de tweede keer de Zeeuwse Obstacle Run georganiseerd. In Vlissingen is bij CrossFit sinds kort een trai ningsgroep voor obstacle runners actief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48