K Dominee zoekt God Een loos vissertje E i; PZC Truien aan de leiding Pareltjes uit de Koninklijke Bibliotheek van Brussel ZEELAND GEBOEKT 13 Zicht op Vlaanderen betekent ook zicht op Zeeland. Kijk maar eens in Vlaanderen in 100 kaarten. 2015 l i - -W Boeken met kaarten spreken op de één of andere manier altijd tot de verbeelding. We hebben het re cent nog gezien met Aad de Klerk en De oude kaarten van Zee land. De uitgave van begin dit jaar is nog steeds terug te vinden in de Zeeuwse bestsellerslijsten. Met de luxe uitgave Vlaande ren in 100 kaarten ligt er op het eerste gezicht niet meteen een Zeeuws boek op tafel. Echter, schijn bedriegt. Zeeuws-Vlaande ren en de Westerschelde vormen al van oudsher de bovengrens van Vlaanderen. Die noordelijke strook wordt vrijwel altijd in beeld gebracht als er kaarten van de Vlaamse gewesten worden ge maakt. De voor het boek geselecteer de kaarten zijn vrijwel allemaal ondergebracht in de verzamelin gen van de Koninklijke Biblio theek in Brussel. De oudste kaart stamt uit 1358 en laat schema tisch het polderlandschap van West- Zeeuws-Vlaanderen zien. Aan de hand van de honderd kaarten wordt over de ontwikke ling van de cartografie verteld en komen we veel te weten over de geschiedenis van Vlaanderen. En Zeeland. Remi Hogenberg geeft een prachtig beeld van Zeeuws- Vlaanderen rond 1550, de val van Antwerpen in 1585 is een plaatje, Claes Janszoon Visscher laat het beleg van Sluis zien in 1604. Dat Vlaanderen eeuwen strijdtoneel van Europese mogendheden is geweest komt op vele kaarten tot uitdrukking. Eustache Hérisson maakt in 1832 een kaart van het nieuwe koninkrijk België. Voor uitlopend op de definitieve schei ding van Nederland en België heeft hij Zeeuws-Vlaanderen bij Vlaanderen getrokken. Dat was net iets te voorbarig. Dominee Wim Jansen gaat met emeritaat. Hij neemt afscheid van de Vrijzinnig Her vormde Kerk in Delft, maar blijft nog enige tijd verbonden aan de Koorkerk in Middelburg. Bij zijn afscheid verschijnt Dominee zoekt God, Dagboek van een laatste zon dagmorgen. De uitgever meldt: „Het boek geeft de kern van Wim Jansens predikantschap weer. Ook een dominee is geen vinder, maar een zoeker. Jansen neemt de lezer mee in deze zoek tocht, in zijn jaren van voorgaan en in zijn pastorale gesprekken. Dominee zoekt God laat zien met hoeveel plezier je dominee en pastor kunt zijn - en bezig blijft met de vraag: hoe vind ik God?" Het boek wordt vrijdag 16 okto ber gepresenteerd in de Koor kerk in Middelburg. Wim Jansen (1950) groeide op in het Paradijs, een gehucht vlak bij het verdwenen Boerengat bij Terneuzen. Daarover schreef hij het in 2012 verschenen Boeren kind, geschiedenis van een paradijs. "TT acob Starreveld is de schrij- I versnaam van Henk Licher in I Middelburg. Hij schreef al en- kele jeugdromans. Zo publi ceerde hij vorig jaar het in Zee land gesitueerde jeugdboek De olieramp, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan vogel- en zoogdierenopvang De Mikke in Middelburg. Nu meldt hij zich met een nieuw boek, voor volwassenen deze keer: Een loos vissertje en 50 andere verhalen van de waterkant (Uitgeverij Aspekt, 18,95 euro). Het is een bundeling van de ver halen die hij de afgelopen jaren onder het pseudoniem 'Water reus' schreef in Hét Visblad, het officiële orgaan van Sportvisserij Nederland. Licher was zelf een actieve sportvisser. De verhalen gaan over figuren die Licher in het visserswereldje tegenkwam. De anekdotes spe len zich meestal afin Friesland en Holland. Een enkele keer ook in Noorwegen, Duitsland, Frank rijk en Ierland. Zeeland blijft een beetje onder de radar. PUBLIEKSPRIJS De PZC-publieksprijs 2015 beleefde deze week een bliksemstart. Sinds vorige week zater dag de (digitale) stembus werd opengesteld, loopt het storm. Gis teren stond de teller al op ruim 2100 stemmen. Wat valt er op, na zo'n eerste week? Er meldt zich van meet af aan een duidelijke koploper: Truien bij de vleet van Anja Geldof en Stefanie Huibregtse. De au teurs moeten hun achterban al ge ruime tijd geleden wakker heb ben gemaakt. Met succes, met 648 stemmen is het gat met de achter volgers meteen aanzienlijk. Maar daarmee is de strijd na tuurlijk niet gestreden. De weg naar vrijdag 6 november is nog lang, en Peter van Druenen doet het de afgelopen dagen met zijn Vissers, kapers, arbeiders over 700 jaar Vlissingen erg goed. Zijn tel ler staat nu op 365 stemmen, maar dat aantal is op het moment dat u dit leest alweer aanzienlijk hoger. Sven Vermeulen heeft met zijn levensverhaal Geef nooit op zeker ook een snaar bij veel mensen ge raakt. Hij staat nu derde met 176 stemmen. Bloedbroeder 1618 van John Brosens en het bakboek Zeeuws zoet van Mathilde Dekker- Versprille zaten de eerste dagen in de kopgroep, maar ze hebben voor lopig moeten lossen. Hebt u overigens het YouTube- filmpje gezien dat 'het suuker- meisje' ter promotie van haar boek heeft gemaakt? Inventief en ongetwijfeld een goede manier om vele supporters aan te trekken. De stand voor de PZC-pu- blieksprijs 2015 was donderdag 8 oktober om 12.00 uur (tussen haakjes het aantal stemmen): 1. Truien bij de vleet - Anja Geldof en Stefanie Huibregtse (648) 2. Vissers, kapers, arbeiders - Peter van Druenen (365) 3. Geef nooit op - Sven Vermeulen (176) 4. Bloedbroeder 1618 - John Bro sens (122) 5. Zeeuws zoet - Mathilde Dekker- Versprille (108) 6. Zeeland is het einde - Cor de Jonge (68) 7. Ik liefje - Elizabeth van den Dries (57) 8. U hoort nog van ons - Remco van Schellen (54) 9. Zeeuws venster - Chris Plat- teeuw (50) 10. Terroir - Margot Verhaagen, Wieny de Brabander, Martien Lu- teijn (47) www.pzc.nl/publieksprij s VLAANDEREN 100 KAARTEN VRIJDAG 9 OKTOBER 2015 De Fransman Eustache Hérisson bracht in 1832 het nieuwe koninkrijk België in kaart. Zeeuws-Vlaanderen werd bij Oost-Vlaanderen ingedeeld. Vlaanderen in kaart ■Ml IEKES w Dampierrekaart die de situatie begin 14e eeuw weergeeft. •v g»r»i>1"°* Kur/VK. K Xtrut^, - .7—-NXSJ T~l 1 Het beleg van Antwerpen in 1585, met de beroemde schipbrug van Parma. door Jan van Damme Tti IriiiG Wouter Bracke (red.) 320 pagina s Davidsfonds 49,99 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45