'Andere cultuur nodig in de Abdij' Eis: celstraf voor toebrengen zwaar letsel Zit Arnemuidse kroeg te wachten op kunst? 12 ZEELAND 7a Grapje groeit uit tot tentoonstelling van zeventien kunstenaars: hedendaagse kunst in een donkerbruin visserscafé. Te Gast Uit de naam van de manifestatie blijkt dat het met een grap is begonnen. Vandaag en mor gen vindt in café Spoorzicht in Arnemuiden de AFFAF plaats - de Arnemuids Fis herman's Friend Art Fair. Zeven tien kunstenaars die verbonden zijn aan kunstwerkplaats KipVis exposeren hun werk - met als the ma bijvangst - in een donker bruin visserscafé. „We kruipen in het hol van de leeuw", zegt orga nisator Ko de Jonge uit Vlissin- gen. Het begon dit voorjaar met een mailtje van een van de kun stenaars aan zijn collega's bij Kip- Vis dat ze mee konden doen aan een kunstmarkt in Burgh-Haam- stede. De Jonge reageerde - ook per mail - ironisch op het verzoek: „Zo kunnen we ons ongetwijfeld inschrijven voor menige zomerse ART FAIR of kunstroute met kraampjes, rekjes en waslijnen. Zoals: de Duinweg Kunstroute, de Zoutelandse kunstmarkt, de Zeeuwse lichtroute rondom de Westkapelse toren, de Hoogeland- se kunstmanifestatie, Artmeeting Walcheren Central, De Veerse juf fers Parade, Body-Art-naakt- zwemmen met Charley, de Jaag pad kunstlijnroute, Kunst uit de Koffer bij alle duinovergangpar- keerplaatsen en om tot rust te ko men: mediteren met een Mondriaan-goeroe op iedere zo merse zondagmorgen in Dom burg en daarna weer flink aan de bak bij de Kunst-aan-de-torendag in KleverskerkePfff, ik zal blij zijn als het weer september is. Of zullen we al deze manifesta ties aan ons voorbij laten gaan en de AFFAF (Arnemuids Fisher man's Friend Art Fair) organise ren in een donkerbruin vissersca fé in Arnemuiden? Thema: BIJ VANGST. Alleen werken met de minimale afmetingen van een gar naal en maximaal van een scharre tje worden geaccepteerd, ingelijst achter glas. Ruimtelijk werk tot een maximale grootte van een sta peltje oesters. Deelnemers: exclu sief KipVissers. (bij minimaal ze ven inschrijvingen wordt dit gere geld)" Hij verwachtte er niet veel van 'wetende dat weinig bewoners in Arnemuiden op bijzondere 'Waarom is het ene ding een kunstwerk en het andere niet? Is dat niet uit te leggen, dan val je door de mand' kunstuitingen zitten te wachten en kunstenaars Arnemuiden eer der ontvluchten dan er tot actie komen'. Maar binnen een week hadden zich acht kunstenaars aan gemeld en inmiddels zijn het er zeventien. „Dus toen was ik de klos", zegt De Jonge. „Door toeval ontstaan soms de grappigste din gen." Hij wist cafébaas Willem Allaart over te halen zijn café be schikbaar te stellen. „Die houdt wel van een beetje reuring in zijn café. Kunst ligt natuurlijk niet zo lekker daar in die gemeenschap. Die vissers zien ons daar komen met allerlei werken onder de titel bijvangst. Gaat er een discussie met ze ontstaan? Dat lijkt me machtig mooi. Dat café hangt stampvol met allerlei prullaria, zo als vissersnetten en zo. Hoe gaan de kunstwerken het doen tussen alle rotzooi? Er komen geen na men bij. Zullen de kunstwerken wel worden opgemerkt?" Wat ironisch begon is bloedse rieus geworden. De Jonge: „Twee werelden komen met elkaar in contact, doordat de voorwerpen van kunstenaars staan en hangen tussen de voorwerpen die er al tijd in dat café staan. Waarom is het ene ding een kunstwerk en het andere niet? Dat moet ge voeld worden of beredeneerd kun nen worden. Als dat niet valt uit te leggen, valt de kunstenaar door de mand. Het is dus een waag stuk. In het café komt het tot een confrontatie die zich niet voor doet als de kunstenaar iets maakt voor de lege, witte ruimte van een museum. Er zal ook een bre der publiek komen dan normaal naar tentoonstellingen gaat, bij voorbeeld in de Vleeshal in Mid delburg. In de Vleeshal kom je voor de kunst, maar in café Spoor zicht zullen Arnemuidenaren bin nenstappen die zich afvragen: wat is hier nu aan de hand?" Directeur Roos Gortzak van de Vleeshal verzorgt vanmiddag (om 16.30 uur) een openings woord bij de manifestatie. Die duurt maar kort, van vandaag 14.00 uur tot morgen 17.00 uur. „Dat is nog steeds een link met die zomermanifestaties", ver klaart De Jonge. „Die duren vaak ook maar één of twee dagen. Maar er is ook een praktische re den. Zaterdagavond is het altijd een uitbundig feestje in Spoor zicht, met een disco en bier dat rijkelijk vloeit. Ik denk niet dat ie mand zich dan nog bekommert om de kunstwerken. Dus om schade te voorkomen, kunnen we die beter om vijf uur weghalen. Maar dat wil niet zeggen dat we zelf niet blijven hangen aan de bar." In deze krant is uitvoerig ver slag gedaan van de hoorzittin gen over het Sloeweg-deba- cle. Koppen als 'Provinciebe stuur had geen idee van de kos ten' en 'Wantrouwen in Staten zaal afgelopen 3 jaar niet weggeno men' zijn schokkend en zullen het toch al beperkte vertrouwen in de politiek niet groter maken. De onderzoekscommissie zal met aanbevelingen komen om de weg te banen naar een herstel van ver trouwen tussen de partijen in het Provinciehuis. Essentieel, deze her ijking, maar voor het herstel van vertrouwen in de Zeeuwse demo cratie is meer nodig dan het op poetsen van spelregels voor de om gang binnen de Abdij. Democratie gaat steeds meer over het gedrag van de politiek daarbuiten. Daarbij is geen plaats voor paternalisme. Meer dan eens is gebleken dat Zeeuwen zelf ac tief betrokken worden. Of het nu gaat om openbaar vervoer, bouw projecten of het logo. Betrokken worden gaat verder dan de voorge schreven inspraak - of de gebruike lijke voorspraak op overheidsplan- nen. Het tijdperk van draagvlak creëren alleen, is voorbij. Burgers, bedrijven en organisaties willen niet alleen reageren op voorstellen van de overheid, ze willen het be leid mee vormgeven (co-creëren) en zelfs ook mee uitvoeren (copro duceren). Burgers Naast de wereld van de representa tieve politieke democratie in de Abdij is er een wereld van maat schappelijke democratie aan het groeien. Zo nemen burgers het on derhoud van een plantsoen in de buurt over en richten zij een ei gen woon- of energiecoöperatie op. Een modern bestuur zoekt de ze energie en creativiteit op en on dersteunt deze. Zeeland heeft een goede schaal om dit te doen. Voor de Zeeuwse ziekenzorg is er re cent - na jaren gejeremieer en energieverspilling - nu eindelijk de bevolking zelf gevraagd actief Een voormalige vriend van H. had een betalingsachterstand en op 3 december 2013 toog hij met een klusjesman naar het adres aan de Grenulaan in Terneuzen. Hij verving het slot en plaatste enkele spullen van de bewoner op Markt- plaats.nl. Ook stal hij de auto van het slachtoffer. Toen hij enkele da gen later opnieuw naar de wanbe- mee te denken. Tot ieders verba zing zat de zaal op die vrije zater dag zomaar vol! Ziekenhuizen en andere instellingen werden gecon fronteerd met de verbeterwensen van de Zeeuwen. Met als resultaat een goed plan waarin samenwer king - en niet ieder voor zich - de rode draad is. Zoiets kan ongetwij feld ook op andere terreinen, maar vraagt van de Abdij een ver dere cultuurverandering: Niet 'Democratie gaat steeds meer over het gedrag van de politiek daarbuiten. Daarbij is geen plaats voor paternalisme' eerst binnen de muren van de Ab dij zelf het probleem - en, nog er ger, een eigen oplossing - defi niëren om die vervolgens buiten voor te leggen, maar direct vanaf het begin met de Zeeuwen, Zeeuwse bedrijven en organisa ties aan Zeeland bouwen. Eerst het gedeelde probleem met elkaar vaststellen en daarna samen aan een oplossing werken. Onderdeel van die nieuwe cultuur is ook dat het bestuur bewust tegenspraak organiseert, een luis in de pels. Dit kan bij de Zeeuwse kennis instellingen en maatschappelijke organisaties. Kritiek verrijkt en maakt plannen sterker. Dit kan door geld vrij te maken voor on derzoeksjournalistiek bij de Zeeuwse pers in plaats van de pro vinciale afdeling voorlichting, de verkoper van vastgesteld beleid. Ik pleit ervoor om - tegelijker tijd met het oppoetsen van de spelregels binnen de Abdij - als (Gedeputeerde) Staten naar de Zeeuwen ook helder te maken hoe zij deze Zeeuwse energie en creativiteit voortdurend betrekt bij haar politieke werk. Daarmee komt politiek dichter bij de Zeeuwen te staan. Samen maken we Zeeland sterker! Wouter van Zandbrink is voormalig Senator van de PvdA. Momenteel is hij zelfstandig adviseur. taler toe ging, deed die de deur open gewapend met een stok. H. beweert dat hij, om zijn vriendin te beschermen, het slachtoffer met zijn auto klemreed tussen de muur en de auto. Die liep daarbij een ernstige open beenbreuk op. Tien maanden duurde het uitein delijk eer hij aan zijn revalidatie H. zegt zijn slachtoffer klem te hebben gereden tussen een muur en de auto om zijn vriendin te beschermen kon beginnen. Naast dit 'toebren gen van zwaar lichamelijk letsel', had H. nog een kleine hennepkwe kerij met 39 planten. Uitspraak 22 oktober. Kunst in 't hol van de leeuw Ko de Jonge aan de bar van café Spoorzicht in Arnemuiden. Daar exposeren vandaag en morgen kunstenaars van kunstwerkplaats KipVis. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal Ko de Jonge, kunstenaar door Wouter van Zandbrink door Ad Roos MIDDELBURG. Wilhelmus H. (39) hoorde gisteren in de Middelburg se rechtbank een celstraf van een jaar waarvan vier maanden voor waardelijk tegen zich eisen. Dit om dat hij als verhuurder van enkele pandjes in de Terneuzense binnen stad een wanbetaler onder meer 'zwaar lichamelijk letsel' heeft toe gebracht'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44