Justitie wil 62.000 euro plukken van hennepteler Netwerken FZC COLOFON Oud-Kamerlid Eeke van der Veen nieuwe voorzitu 10 ZEELAND <r Een toekomstplan voor de Zeeuwse zorg ligt er sinds de zomer. Nu volgen de maatregelen. Maar welke? WILLEM IN DE POLITIEK De gemeente Kapelle biedt inwoners een cursus 'lokale politiek' aan. Ver slaggever Willem Adriaansens is nieuw in de wereld van de gemeente politiek en meldde zich daarom aan. In vijf afleveringen deelt hij zijn erva ringen. Aflevering 2. Zal ik u eens een geheimpje verklappen? Nederland zit vol met geheimen. En die zijn echt niet alleen beperkt tot onze vaderlandse James Bondvere- niging, de geheime dienst. Want wat dacht u van de gemeentera den? Daar lopen allemaal (ex-)fractieleiders rond, die zo bij de CIA of MI5 aan het werk zou- Raadsleden bijten nog liever hun tong af dan dat zij de namen verklappen van kandidaten. den kunnen. Zij weten bijvoor beeld wie er, behalve de huidige burgemeester, nog meer hebben gesolliciteerd naar de felbegeerde burgemeesterspost. En daar mo gen zij dus nooit en te nimmer met anderen over praten. Deze mensen bijten nog liever hun tong af dan dat zij de naam van een andere kandidaat verklappen. Dit is één van de zaken die ik heb opgestoken tijdens de tweede dag van 'Politiek Actief, de cursus die in Kapelle wordt gegeven voor zo'n dertig politiek geïnteresseer de burgers. Daar werd deze keer gesproken over de rol van de ge meente binnen de overheid. Hoe werkt zij nou eigenlijk en hoe kunnen inwoners invloed uitoefe nen op die gemeente? Het raadslidmaatschap is dus niks voor praatzieke mensen, al was het alleen maar vanwege de zwijg plicht over de burgemeesterskan didaten. Maar stille Willy's lijken mij ook niet de meest geschikte fi guren. „En de politiek is ook niets voor bange mensen", voegde gast spreekster Jacqueline Chamalaun daar aan toe. „Want iedereen te vreden houden, dat gaat niet luk ken", volgens de raadsgrifïïer. Ik begin mij nu al af te vragen of de politiek wel iets voor mij is. Chamalaun liet aan de hand van het 'project brede school' in Kapel le zien hoe zo'n proces binnen de gemeente werkt. Van wens tot rea lisatie, daar gaat dus al gauw zo'n jaar of tien overheen. Al die jaren kunnen wij als inwoners invloed uitoefenen op de besluitvorming. Hoe? Bijvoorbeeld door gebruik te maken van het inspreekrecht, brie ven aan de raad te sturen of op an dere wijze actie te voeren. Heeft u naast de geheimpjes ook nog even tijd voor een raadseltje? Ja? Komt-ie! Wat heeft onze ko ning wél, wat een burgemeester niet heeft? Maxima, de drie A's, een hondenbaan. Klopt allemaal, maar ik bedoelde politiek gezien. Zal ik het zeggen? Stemrecht! Heb je net een week eerder geleerd dat iedereen die achttien jaar of ouder is in Nederland stemrecht heeft, blijkt die arme burgervader lijdzaam toe te moeten kijken bij verkiezingen. Een schrale troost voor de burgemeester is dat er aan dat ambt nog wat voordeeltjes kle ven, zoals de Kapelse burgemees ter Stapelkamp vertelde. 'Je moet overal je gezicht laten zien. Je gaat soms van borrel naar borrel om te netwerken. Het is net werken." 088-0139910. In een gespreid bedje komt hij niet terecht. Al is veel voor werk gedaan. Want wat er mis is met de Zeeuwse zorg staat op een rij. En wat er grofweg moet veranderen ook. Maar hoe precies dan? Dat moet onder zijn 'leiding' worden uitgedokterd. Eeke van der Veen, oud-Kamerlid van de PvdA en een beetje Zeeuw, weet dat het pijn gaat doen. „We moeten in Zeeland veranderen om een betere zorg te krijgen." Dat Eeke van der Veen het stokje overneemt van Victor Slenter is een logische keuze. Hij is een politiek dier die weet wat in de zorg speelt. Niet minder dan zes jaar lang kruiste hij als Kamerlid (met Zeeland in zijn portefeuille) de degens met minister Edith Schippers van Volksgezond heid. Bijvoorbeeld over de Zeeuwse ziekenhuizen. Ook weet hij als oud-directeur van de Agis Zorgverze keringen hoe het toegaat bij zorgver zekeraars. En kent hij de handel en wandel bij patiëntenorganisaties (als voorzitter van Zorgbelang Neder land). Bovendien voelt hij zich een beetje Zeeuw, want al jaren heeft hij een tweede huis in Vlissingen. „Ja. De kracht van het plan is dat het vanuit de inwoners is geschre ven. Het staat of valt met zorgaanbie ders, zorgverzekeraars en gemeenten die elkaar meer moeten gaan vertrou wen, elkaar dingen moeten gunnen en in staat zijn om over hun eigen schaduw heen te springen. Dat geldt ook voor burgers. Die moeten van het eiland-denken af." 'We houden bijeenkomsten, waar mensen hun mening kunnen geven over de maatregelen' „Nu begint het echte werk. Dit soort hobbels doen zich voor. We moeten in Zeeland veranderen om een betere zorg voor elkaar te krij gen. De commissie ziet er streng op toe dat wat in het rapport staat, wordt uitgevoerd. De minister kijkt over onze schouder mee. Het gaat om de balans tussen kwaliteit en ser vice aan de ene kant en betaalbaar heid en toegankelijkheid aan de ande re kant. Het is een kwestie van met el kaar willen. CZ en de gemeenten kunnen het nodige doen met een op elkaar afgestemd inkoopbeleid." „Het stimuleringsmiddel." MIDDELBURG. Tegen de 44-jarige Hendricus van der V. uit Zoeter- meer is gisteren in Middelburg bij verstek een celstraf van twee maanden geëist. Ook wil het Openbaar Ministerie dat Van der V. voor 62.000 euro wordt 'ge plukt'. Van der V. moest zich verant woorden voor een hennepkweke rij, die op 7 september 2011 in Rit- them werd opgerold. Bijna 900 planten in een professionele kwe kerij en eigenaar R.S. van de loods zei van niets te weten. Hij De kwekerij kwam in beeld toen bleek dat er gesjoemeld werd met de stroom van de windmolen in de buurt. had wel een idee dat er iets niet helemaal in de haak was. Zijn vriend was iemand in een coffee shop tegengekomen, ze raakten aan de praat, ze konden het geld dat ze ermee konden verdienen goed gebruiken en de hennep kwekerij werd een feit. Van der V. zorgde voor de aanleg van de waterleiding en de airco. De kwe kerij kwam in beeld toen energie leverancier Delta ontdekte dat er gesjoemeld werd met de stroom van de windmolen in de buurt van de A58. Er werden metingen gedaan en omdat er slechts één pand op de molen was aangeslo ten, dat van de Ritthemer S., was de conclusie snel getrokken. Van der V. is sinds 2012 al spoorloos. Het OM vermoedt dat hij in Thailand verblijft. Drie an deren die bij de kwekerij betrok ken waren, waaronder S., zijn in 2013 veroordeeld tot taakstraffen en een maand voorwaardelijk. Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservi- ce: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Cruijthuijsen Sales manager Kees van Zalinge Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Hervormen Zee door Jeffrey Kutterink Er ligt een toekomstplan voor de Zeeuw se zorg. Is het de goede richting? De sluiting van de psychiatrische afde- Eeke van der Veen: „Nu begint het echte wer ling in het ziekenhuis in Terneuzen staat in het toekomstplan. Toch is er weer stand en willen partijen water bij de wijn doen. Dat kan toch niet? Dat is het drukmiddel? door Ad Roos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42