Gezongen protest tegen sluiting psychiatrische afdeling Vlissingen A A over de toewijzing van woningen aan vluchtelingen De feiten op een rijtje ZEELAND 3 d M Nee. Vluchtelingen worden in een asielzoekerscentrum (AZC) opgevangen of - omdat daar niet genoeg plaats is - in een tijdelijk uitgebreid AZC of een noodop vang, zoals op dit moment in Cad- zand. Gaat het om de toewijzing van huurwoningen dan is dat aan vluchtelingen die een asielproce dure hebben doorlopen en waar over is beslist dat ze ten minste vijfjaar in Nederland mogen blij ven, de zogeheten statushouders. Dit jaar moet Zeeland 715 status houders aan een woning helpen. Dat hangt er vanaf. Van der Wel: „Op dit moment hebben we drie categorieën woningzoeken den. De meesten zijn woon- wensers. Dat zijn bijvoorbeeld mensen met kinderen die groter willen gaan wonen, jongeren die nog thuis wonen maar het huis uit willen, of ouderen die geen trappen meer willen lopen en een seniorenwoning zoeken. Daar naast heb je urgente woningzoe kenden, mensen die buiten hun schuld dringend een woning no dig hebben. Dan kun je denken aan een echtpaar met kinderen dat gaat scheiden, zodat een van de ouders een woning nodig heeft, of mensen die uit hun huis moeten omdat het in de brand is gevlogen." En dan heb je nog de statushouders. Na het verkrijgen van hun verblijfsvergunning wor den ze toegewezen aan een ge meente. Die moet ze binnen twaalf weken aan een woning hel pen. Van der Wel: „Die mensen hebben recht op huisvesting en een echte woning is natuurlijk ge schikter dan een asielzoekerscen trum. Bovendien wil het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers ze zo snel mogelijk uit een AZC hebben om plek te maken voor de vluchte lingen die nu ons land binnenko men. Dat bepaalt hun urgentie." Van der Wel: „Als ik voor Wal cheren spreek, is er dit jaar even wicht tussen de vraag naar wonin gen en het aanbod. We hebben on geveer 1100 sociale huurwoningen voor 1100 huishoudens. Als er 200 huishoudens bijkomen, moet je 200 woningen meer hebben, of 200 huishoudens moeten langer wachten. Als de taakstelling om statushouders te huisvesten wordt vergroot, hoeft dat niet al tijd te betekenen dat ze automa tisch door woningcorporaties wor den gehuisvest. De gemeente kan zelf ook oplossingen zoeken, bij voorbeeld door de particuliere wo ningvoorraad aan te spreken. Woudt: „Deze maand gaan veel woningcorporaties over op een an der systeem van woningtoedeling. Je kunt je dan inschrijven voor maximaal drie jaar, of je kunt di rect reageren op huurwoningen die op de markt komen. Dan geldt wie het eerst komt, die het eerst maalt. Vanuit een AZC heb je over het algemeen niet de gelegenheid daarop te reageren. Daarvoor zul len we altijd een aantal woningen direct reserveren." Van der Wel: „Dat ligt niet voor de hand. Veel statushouders zijn alleenstaanden en die komen in kleinere woningen terecht dan de meeste alleenstaanden op Walche ren zoeken. In Westkapelle gaan we zelfs 24 van die woningen slo pen, omdat we ze niet kwijtra ken." „Zeggen: 'Er zit een statushou der in mijn woning' is echt onzin. Maar we kunnen niet ontkennen dat de druk op de woningmarkt toeneemt. Door de komst van veel vluchtelingen zal ook het aantal statushouders toenemen. Laten we een beetje nuchter tegen de cij fers aankijken. Er dreigt een pro bleem en we moeten nadenken hoe we dat gaan oplossen. Ik heb er goede hoop op dat we het pro bleem voor het belangrijkste deel zelfs weten te voorkomen." VLISSINGEN. Vier ex-patiënten ma ken een protestlied tegen het slui ten van de psychiatrische afde ling van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Vlissin gen. „Psychiatrische hulp moet laagdrempelig blijven", stelt een van de voormalige patiënten, Jos Houtzager, uit Vlissingen. „Ik ben zelf depressief geweest en het kostte me de grootste moeite om het huis uit te komen. Laat staan dat ik helemaal naar Emergis in Kloetinge zou gaan voor hulp", aldus Houtzager. „Bo vendien moet een patiënt kun nen kiezen door welke zorgverle- 'Als je in Walcheren met een depressie zit, is Kloetinge heel ver weg' ner hij geholpen wil worden. Als je slechte ervaringen hebt, wil je ergens anders naartoe kunnen." Volgens het ADRZ is het ver nieuwde ziekenhuis straks te klein om de PAAZ-afdeling te be houden. De vier actievoerders verzame len handtekeningen en gaan deze aanbieden aan het ziekenhuisbe stuur. Ze hopen dat het de beslis sing heroverweegt en andere op ties wil bekijken. Het protestnummer staat vol gende week online. Hun minima le doel? „De sluitingsdatum van 1 januari 2016 opschuiven. De feest dagen zijn extra zwaar voor men sen met psychische klachten." 'L' ^7 'Laten we een beetje nuchter tegen de aankijken. Er dreigt een probleem en we moeten na denken hoe we dat gaan oplossen' VRIJDAG 9 OKTOBER 2015 vluchteling in mij n huis? Hebben de duizenden vluchtelingen die de laatste weken het land binnen komen voorrang op Nederlanders die op een huurwoning wachten? Maar die statushouders zijn toch wel eerder aan de beurt dan andere wo ningzoekenden? Als er niet genoeg woningen zijn, be tekent het toch dat anderen langer moeten wachten omdat statushou ders voor gaan? Dat kan dan toch een woning zijn die iemand anders wel had willen heb ben? door Elodie Kint Jos Houtzager ex-patiënt O Marco van der Wel Directeur Marco van der Wel en ma nager klant en vast goed Mireille Woudt van woning corporatie Woon- burg in Koudeker- ke. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35