50 jaar friethistorie 'Goes houdt zich wel degelijk aan afspraken' Trekken en duwen Geen woordenmaar daden Er bestaan veel misvattingen 2 ZEELAND In Zeeland hoeft niemand langer op een huis te wachten omdat vluchtelingen voorgaan. Maar de druk op de woningmarkt neemt wel toe. COMMENTAAR Een flink deel van de Zeeuwse gemeenten loopt achter bij de huisvesting van statushouders. Dus zitten veel asielzoekers die een verblijfsvergunning hebben gekre gen te wachten in een opvangcentrum. Juist daar is de druk nu heel hoog door de toestroom van vluchtelingen. Alle reden om haast te maken met de huisvesting in Zeeland. Dat de Tweede Kamer zich zorgen maakt, omdat statushouders andere woningzoekenden verdringen op de lange wachtlijsten voor een huurhuis, doet hier niets aan af. Want dat probleem van onredelijke verdringing lijkt in Zeeland vooralsnog heel klein. El ders op deze pagina leggen Marco van der Wel en Mireille Woudt uit hoe hun Walcherse corporatie Woonburg de toewijzing van Veel Zeeuwse gemeenten moeten haast maken met de huisvesting van statushouders huurwoningen regelt. Dat ge beurt zeer netjes en zonder veel problemen. Alleen wie de wo ningnood van de statushouders niet wil erkennen, zal er moeite mee hebben. Ondertussen maakt Den Haag ra re sprongen. Op aangeven van het Rijk zijn in Zeeland nu het oude belastingkantoor te Terneuzen en een deel van de Middel burgse gevangenis Torentijd in beeld. Vooral met huisvesting in een gevangenis - ook al is het in een aanbouw - geeft Nederland zijn nieuwe burgers een totaal verkeerd signaal. MIDDELBURG. Sjaak Lammers (links), met naast hem zijn echtge note Jannie en helemaal rechts zijn zoon Patrick, opende vijftig jaar geleden Cafetaria Lammers in Middelburg. Hij moest gisteren even slikken toen acteur Frank Lammers hem de jublieumglossy overhandigde. Dat de acteur zou komen, las hij woensdag per ongeluk al in de PZC, maar het boekje met vijftig jaar frituurgeschiedenis was nog een totale verrassing voor hem. „Dat greep me wel even aan hoor. Wat denk je zelf? Als iedereen zo zijn best voor je doet?" Het jubileum werd gisteren op de hoek van de Banckertstraat de hele dag gevierd. Natuurlijk kon acteur Frank Lammers niet ver trekken zonder eerst zijn tanden te zetten in de zo beroemde fri- kandel speciaal. „Ik verhuis mor gen naar Middelburg", zei hij na een hap te hebben genomen. Almanak Bijna 20 is ie, Barry uit Zierikzee. Zo op het eerste gezicht niet echt een voetballer, maar toch ligt zijn hart bij die rood-witten uit Rotterdam. Regel matig mengt Barry zich onder het machtige legioen en zingt hij uit volle borst het bekende Feyenoord-repertoi- re mee. Toen hij laatst aan een nieu we tatoeage toe was, hoefde Barry ook niet lang na te denken wat het zou worden. Trots toonde hij thuis het in sierlijk Latijn geprikte Geen Woorden Maar Daden op zijn arm. Vader bezag zijn daad minzaam en reageerde droog: „En wat als je straks voor een andere club wordt?" Beste monteur van Zeeland Bij een wedstrijd van uit zendbureau Randstad is Kevin Groenendijk uit Vlissingen de beste mon teur van Zeeland geble ken. Hij dingt nu mee naar de finale voor een sta ge bij het Formule i-team Williams, onder meer tij dens de race in Abu Dha bi. De finale vindt plaats op 27 oktober op het cir cuit in Zandvoort. Groe nendijk mag daar laten zien dat hij Neerlands bes te is in gydraulica, pneu matiek en elektrotechniek. Activiteiten duurzaamheid De Duurzaamheidsweken in Oostkapelle beginnen morgen en eindigen zater dag 24 oktober, tijdens de Nacht van de Nacht. Op het programma staan di verse activiteiten. Zo is Molen d'Arke (Noordweg) op zaterdagen open van 10 tot 17 uur. Stichting Het Werkend Trekpaard en Stichting Op Goede Gron den ploegen en zaaien za terdag 17 oktober het oude tarweras Zeeuwse Witte op een perceel aan de Grijpskerkseweg. Leskist over de Zeeuwse bodem Zeeuwse scholen krijgen vanaf maandag de beschik king over een leskist over de bodem in Zeeland. Daarmee leren kinderen welke bodemsoorten er zijn, wat er in de grond zit (kabels, dieren) en hoe de bodem gebruikt wordt. De eerste leskist wordt gepre senteerd op basisschool De Palmenhof in Sint Lau rens door Rita de Ligt van IVN Zeeland en wethou der Chris Dekker (foto) van Middelburg. De les kist is gemaakt omdat de VN 2015 tot Jaar van de Bo dem hebben uitgeroepen. Oorzaak uitval stroom bekend Bewoners van de Middel burgse wijk Dauwendaele zijn, als het goed is, ver lost van nieuwe stroomsto ringen. Delta Netwerk Groep heeft de oorzaak ge vonden, en verholpen, van de storingen die zich de laatste weken regelmatig voordeden. Die werden veroorzaakt door een be schadigde kabelmantel, die wordt gebruikt om de stroomkabels te bescher men. Het euvel bevond zich in een kabel in de Kruitmolenlaan. Het is een veelge hoorde bewering: 'Ik moet langer wachten op een huurwoning om dat er een vluchte ling in zit die voorrang heeft ge kregen. 'Klopt dat? Volgens direc teur Marco van der Wel van de Walcherse woningcorporatie Woonburg niet. „Dat is een vals sentiment dat door een deel van de Haagse politiek wordt gevoed. Ten onrechte." Hoe zit het dan wel? En met na me in Zeeland? Met hulp van Van der Wel en Mireille Woudt, mana ger klant en vastgoed van Woon burg, kijken we naar een aantal misvattingen rondom de toewij zing van sociale huurwoningen. STATUSHOUDERS IN ZEELAND Zeeland moet dit jaar 715 vluchtelingen die een verblijfsta tus hebben gekregen (statushouders) aan een woning helpen. Inmiddels hebben er 421 onderdak, en zijn er nog 294 te gaan. Aantal statushouders per gemeente dat in 2015 moet worden gehuisvest Aantal statushouders nog te gaan 73 22 16 1 54 1 46 19 92 60 78 37 62 15 24 13 31 13 41 16 50 28 58 24 90 45 GOES. Goes houdt zich wel dege lijk aan de afspraak dat de vier honderd vluchtelingen die mo menteel in de Zeelandhallen worden opgevangen, op 23 okto ber vertrekken. Dat zegt wethouder Derk Als- sema naar aanleiding van reac ties op de website van de PZC en sociale media. Woensdag bleek dat Goes er rekening mee houdt dat het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) voor het ein de van het jaar opnieuw een ver zoek zal indienen voor noodop vang van vluchtelingen in de Zeelandhallen. Burgemeester René Verhulst kreeg daarop onli ne de zwartepiet toegespeeld, omdat veel mensen vinden dat hij zich niet aan zijn woord houdt. Volgens Alssema gaat er in geval van een nieuwe aan vraag (die er nog niet is) gewoon weer een nieuwe procedure lo pen. Ook is het volgens hem een misvatting dat Goes geld zou krijgen voor de opvang van vluchtelingen. Dat geldt wel voor gemeenten die crisisopvang bieden (72 uur a veertig euro per persoon per nacht), maar niet voor noodopvang zoals in de Zee landhallen. De eigenaar van het complex, Libéma, krijgt wel geld van het COA. FZC Frank Lammers (tweede van rechts) overhandigt de jubileumglossy, foto Marcelle Davidse Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN OOSTKAPELLE SINT LAURENS MIDDELBURG Zit er een door Ernst Jan Rozendaal infographic Renske Van de Veld door Luc Oggel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34