Revolutionaire verschuiving van thema s in schilderijen 30 CULTUUR SHOW Kinderboek minder grof Doek valt voor proeftuin M-Lab Singer ontdekt werk Whistier Tournee BSB en Spice Girls' Zuipende monniken kwakzalvers, oplichters het dagelijks leven komt meer in beeld Het voorprogram ma van de grote Jeroen Bosch ex positie volgend jaar in Het Noord brabants Mu seum van Den Bosch. Zo noemt directeur Sjarel Ex de tentoonstel ling Van Bosch tot Bruegel in zijn museum Boijmans Van Beunin- gen. Met de aanwezigheid van Bosch' De hooiwagen, in 1560 naar Spanje gegaan en voor het eerst sinds 450 jaar weer te zien in Ne derland, heeft het Rotterdamse museum wellicht de grootste eye catcher van de Brabantse exposi tie nu al gewoon in huis. Je zou kunnen denken dat het Rotterdamse museum in de aan loop graag profiteert van de onge twijfeld grote aandacht voor Bosch vanaf 13 februari. Maar zo moet je dat niet zien, zegt Ex. „Wij wilden deze expositie al heel lang maken. En toen het Prado met ver zoeken kwam om on ze werken van Bosch te mogen lenen, hebben we onze kans gegrepen." In een soort drie- hoeksruil kwamen de exposities tot stand. Boij mans heeft De hooiwagen in bruik leen van het Prado. Dat werk gaat in februari naar Den Bosch, net als de Rotterdamse panelen van Boijmans. Later zijn de schilde rijen te zien in het Prado in Ma drid. In ruil daarvoor betaalt het Bosch Research and Conservation Project uit Den Bosch mee aan de restauratie van het schilderij De heilige Christophorus van Bosch dat tot de collectie van Boijmans be hoort. De hooiwagen fungeert als het startpunt van het verhaal dat Boij mans wil ver tellen. De sa menstellers Friso Lammertse en Peter van de Coolen zien Jheronimus Bosch als een van de eerste kunstenaars die het dagelijks leven als thema uit koos. Werd de kunst aan het ein de van de vijftiende eeuw nog be paald door de kerk, met de op komst van de burgerij kwamen er ook nieuwe thema's. Hoewel De hooiwagen als drie luik met de afbeelding van hemel en hel nog volop in de kerkelijke traditie lijkt te staan, zijn er op het middenpaneel rond de hooi wagen al diverse scènes te zien die de revolutionaire verschuiving in thematiek aankondigen. Zui pende monniken, nonnen op zoek naar seks, kwakzalvers en oplich ters - het waren taferelen die eind vijftiende eeuw niet tot het stan daardrepertoire behoorden. Pieter Bruegel de Oude, ook wel de tweede Bosch genoemd, perfectioneerde de thematiek van het alledaagse leven met zijn schil derijen vol braspartijen. Het leid de volgens de samenstellers uitein delijk tot de Gouden Eeuw toen Nederlandse kunstenaars wereld wijd aan de top stonden. Bruegels De boer en de nestrover, dat aan het einde van de expositie staat, is het tweede topstuk op de ze tentoonstelling. Het kon dank zij een afspraak over het later uitle nen van Bruegels Toren van Babel losgeweekt worden uit het Kunst- historisches Museum in Wenen. Het verhaal over de verschui ving van geestelijke thematiek naar het gewone alledaagse wordt in Rotterdam overtuigend verteld. Met werken van Lucas van Ley- den, Quinten Massijs, Marinus van Reymerswale en Pieter Aert- sen komen marskramers, bede laars, boeren, liefdesparen, lans knechten en hoeren tot leven. Voor de hedendaagse kijker is vaak niet meer precies te achterha len waar de kunstenaars op doe len in hun werk. Toch zijn sommi ge thema's nu nog altijd actueel. Het schilderij Advocatenkantoor van de Zeeuw Marinus van Rey merswale is kostelijk. Je hoort bijna de goed doorvoede advocaat met zalvende stem de wanhopige boer met geldzak in de hand over tuigen dat hij toch vooral verder moet procederen. Hebzucht en het najagen van geldelijk gewin, het zijn de met veel ironie geschil derde thema's voor de nieuwe klasse van welgestelde stedelin gen. Een voorprogramma op de puur op Bosch gerichte expositie in het Noordbrabants Museum is Van Bosch tot Bruegel niet te noe men. Daarvoor staat de expositie te veel op zichzelf. Een mooie pre lude is het wel. Het gebruik van grove taal in kin derboeken neemt af. Dat blijkt uit een jaarlijks onderzoek van de Bond tegen Vloeken. Die kwam dit keer in 17 van de 22 on derzochte boeken geen grof taal gebruik tegen. Vorig jaar waren 14 van de 22 boeken daarvan ge vrijwaard. In Hotel de Grote L van Sjoerd Kuyper kwam de bond de meeste grove taal tegen. Kuyper noemt het onderzoek 'gemieren- neuk'. „Vervelend vind ik dat ze helemaal voorbijgaan aan de in houd van het boek, en die gaat juist over liefde. De bond voert met zijn onderzoek echt een ach terhoedegevecht", aldus Kuyper in een reactie. Musicaltheater M-Lab in Amster dam-Noord gaat eind dit jaar dicht. Het theater kan het zonder finan ciële steun niet meer bolwerken. De gemeente Amsterdam stopte op 1 januari dit jaar met het geven van subsidie. Twee jaar geleden was de overheidssubsidie vanuit Den Haag al gestopt. M-Lab, het 'Laborato rium voor Muziektheater aan het IJ', werd in 2007 opgericht naar een idee van Joop en Janine van den En- de. Hun missie was een plek te creë ren waar 'de andere' musicals te zien waren, zoals producties die nog niet geschikt waren voor een tournee, onbekendere titels en nieuw geschreven Nederlandse stukken. 'Ik boek altijd extra hotelkamers voor mijn modeltreinen' Onderzoek heeft uitgewezen dat museum Singer Laren over een ori gineel schilderij van de Amerikaan se kunstenaar James Abbott McNeill Whistler (1834-1903) be schikt. Lange tijd werd getwijfeld aan de authenticiteit van het betref fende werk Symphony in white. The girl in the muslin dress. Het schilderij was in 1956 een van de hoogtepun ten bij de opening van het mu seum. Ruim twintig jaar later ont stond twijfel over de vraag of het werk echt door Whistier was ge maakt. Onlangs liet het museum kunsthistorisch en materiaaltech nisch onderzoek doen. Daaruit bleek dat het schilderij wel degelijk van de Amerikaan afkomstig is. De Backstreet Boys en de Spice Girls gaan volgend jaar samen op tournee. Backstreet Boy AJ McLean vertelt in de Engelse krant The Daily Mail dat er ge sproken wordt over samenwer king. „Een tour met de Spice Girls is een idee waar we het al anderhalfjaar zo nu en dan over hebben", aldus de zanger. Een bron vertelt de krant dat de Spi ce Girls in Amerika minder suc ces hadden dan in Europa. „Sa menwerken met een andere band kan dan een manier zijn om shows te geven in grotere za len." Het is in 2016 twintig jaar geleden dat de Spice Girls door braken met Wannabee. Religie maakt plaats voor gewoon alledaags door Cerrit van den Hoven Van Bosch tot Bruegel - De ontdekking van het dagelijks leven. Te zien: van 10 oktober tot en met 17 januari, Mu seum Boijmans Van Beuningen, Rotter dam. Info: www.boijmans.nl Twee werken van Pieter Bruegel die te zien zijn op de exposi tie in Boijmans Van Beuningen: links De kreupelen, rechts De boer en de nestrover, beide uit 1568. foto's Museum Boijmans Van Beuningen ONDERZOEK THEATER MUSEUM Rod Stewart popster MUZIEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30