Geen reden voor paniek, wel bezorgdheid 23 Bromfietsen doen het goed Drukkers willen acties opvoeren De Duitse productie loopt terug en de export is in augustus onverwachts flink ingezakt. Ook Nederland is ongerust. Betalen online wordt goedkoper Klant nog niet koning Heel alfabet voor Google De verkoop van bromfietsen is in de eerste drie kwartalen met 12 procent gestegen ten op zichte van dezelfde periode vo rig jaar. In totaal ging het om 13.952 exemplaren. Actievoerende drukkers en gra fici hebben besloten hun acties op te voeren. Gisteren kwamen medewerkers uit de grafische sector bijeen op een landelijke actiedag in Utrecht. ROTTERDAM. De grootste econo mie van de eurozone is flink ge raakt door de afgezwakte groei in China. Dat blijkt uit de Duitse ex portcijfers over augustus. De Duit sers exporteerden ineens 5,6 pro cent minder auto's, machines en andere producten. De sterkste krimp sinds begin 2009. Dat zorgt voor ongerustheid. In Duitsland en over de grens. Als het met Ne derlands grootste handelspartner minder gaat, heeft dat direct gevol gen voor de Nederlandse groei. Temeer omdat in deze cijfers het schandaal rond Volkswagen nog niet is verwerkt. „Als deze da ling zich voortzet, is dat zorgwe- kend", zegt Hugo Erkens, eco noom bij het Economisch Bureau van de Rabobank. „Maar maand- op maandcijfers kunnen erg schommelen. Het is nog te vroeg om te spreken van een trend." Carsten Brzeski, econoom bij ING, spreekt van een 'zomerdip'. „Vorig jaar zakte de productie en de export ook in augustus. Deze tegenvallende cijfers zijn geen re den om in paniek te raken. Wij verwachten dat de groei in sep tember weer aantrekt." Paniek is er niet, maar zorgen wel. Daar zijn twee redenen voor. Ten eerste is er het schandaal rond Volkswagen. „De auto-indus trie is erg belangrijk voor Duits land. Een op de zeven banen hangt samen met de autosector", zegt Erkens. „Als de auto-indus trie hierdoor een klap krijgt is dat zeker problematisch." Ook voor Nederland, want als Duitsland niest, is Nederland ver kouden. De groei in Nederland komt wel steeds meer van binnen landse bestedingen, maar een te rugval in de export geeft zeker een tik. Maar de grote angst die er heerst is dat de teruglopende ex port van Duitsland een voorbode is van een nieuwe wereldwijde re cessie. Duitsland heeft als export kampioen de afgelopen jaren opti maal geprofiteerd van de sterke Als het met Duitsland minder gaat, heeft dat direct gevolgen voor de Nederlandse groei groei in landen als China, Rus land en Brazilië. Maar de zoge noemde opkomende markten zijn economisch in de versukkeling aan het raken. Rusland en Brazilië zitten al in een recessie, en de Chi nese economie kwakkelt ook al een tijdje. Vooral de landen die grondstoffen exporteren, zoals Rusland, Brazilië, Peru, Australië of Chili, zijn hard getroffen door de teruglopende prijzen voor olie en andere grondstoffen. De afgelo pen jaren stroomde het geld bin nen bij die landen, dankzij de gro te vraag uit China en dito hoge prijzen voor hun grondstoffen. Daarnaast staken beleggers dui zenden miljarden in die landen, onder andere in aandelen, of inves teringen in mijnen. Maar nu het feest over is, trekken ze hun geld weer terug. Het afgelopen jaar al één biljoen dollar. En dat proces zal nog versnellen als de Ameri kaanse rente wordt verhoogd. Dan vloeien de dollars weer terug naar de VS. Die uitstroom van geld ver groot de kans op een flinke reces sie die de rest van de wereld kan meetrekken, waarschuwde het IMF eerder deze week. Maar Erken voorziet vooralsnog geen recessie in China. „We zien wel een afkoe ling. Ik denk dat de Chinese over heid de economie gaat stimuleren als dat nodig is." KONINGSPAAR IN KERKRADE Online betalen wordt goed koper. Bovendien moet be talen via een website of een app makkelijker wor den in Europa. Gisteren stemde het Europees Parle ment in Straatsburg in met nieuwe regelgeving die dit mogelijk moet maken. De regels moeten het makkelij ker maken voor bedrijven als het Nederlandse IDEAL. Via deze gecertifi ceerde onlinedienstverle- ners kunnen klanten onli ne aankopen doen zonder creditcard. Het meer centraal stellen van de klant bij banken en verzekeraars wil niet vlot ten. Toezichthouder Autori teit Financiële Markten (AFM) geeft zelfs een iets lager rapportcijfer dan in het jaar ervoor. De waak hond kijkt daarbij naar de manier waarop partijen het belang van de klant centraal stellen in diverse producten. De AFM is mil der dan de klanten zelf On langs bleek dat Nederlan ders als het gaat om ver trouwen de bankensector gemiddeld een 2,8 geven. Google valt sinds kort on der moederbedrijf Alpha bet, en daarom heeft de in ternetgigant het hele alfa bet in één keer opgekocht. Het bedrijf is eigenaar van het internetadres abc- defghijklmnopqrstu- vwxyz.com. Het is niet be kend hoeveel Google heeft betaald en wie de verkoper is. Het eenvoudigere Alpha- bet.com was geen optie. Die is namelijk in bezit van autofabrikant BMW. VRIJDAG 9 OKTOBER 2015 Economie 5 Christine Lagarde blijft ook na afloop van haar huidige termijn van vijfjaar graag aan als hoogste baas van het Internationaal Monetair Fonds. Duitse export zakt in door Peet Vogels JctcH* VclXl KERKRADE. Koning Willem-Alexander en Koningin Maxi- bezoek hangt samen met het Jaar van de Mijnen. Het is ma schudden handen met oud-mijnwerkers bij het mijn- dit jaar vijftig jaar geleden dat de toenmalige minister d6 Mijnen werkersmonument d'r Joep in Kerkrade. Tijdens het van Economie, Joop den Uyl, aankondigde dat de mijnen streekbezoek van het koningspaar stond de transforma- zouden sluiten, tie van de oude mijnstreken van Limburg centraal. Het foto Marcel van Hoorn/EPA STRAATSBURG AMSTERDAM 90 Door de lage olieprijzen staat de begroting van Saudi-Arabië sterk onder druk. Olie is goed voor 90 procent van de inkomsten van het land. De overheids uitgaven worden daarom aan banden gelegd. MOUNTAIN VIEW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23