Limburgers indirect betrokken bij Verkochte' oefenwedstrijd tegen Charleroi Een oefenduel van VW in Türkije viel ten prooi aan Singaporese matchfixers. SPORT 21 Celstraf dreigt toch voor Messi Jozefzoon speelt weer én verlengt Elmont stopt vanwege blessure Klopp nieuwe coach Liverpool VENLO. Rajendar Prasad Rai (42) liep gisteren nog op vrije voeten door de straten van Singapore. De hoofdverdachte van de match- fbdngzaak rond VVV - Charleroi (1-0) betaalde maandag een borg som van 300.000 dollar en verliet zijn cel. Als het aan de Singapore se justitie ligt, is dat niet voor lang. Vijf jaar brommen en een flinke boete. Dat hangt hem bo ven het hoofd na het fïxen van drie vriendschappelijke duels aan de Turkse Rivièra en het omkopen van spelers in zijn thuisland. Rai betaalde via een tussenper soon, Shree Manish Kalra (22), 25.000 euro aan drie Macedoni sche arbiters om de wedstrijd van VW tegen Charleroi, begin 2013, te beïnvloeden. Daar bovenop ont ving het trio nog eens 52.000 euro voor het fïxen van twee wedstrij den van Steaua Boekarest in de zelfde winterperiode. Prooi Het is niet de eerste keer dat dit soort evenementen ten prooi val len aan goksyndicaten. Eerder kwam naar buiten dat oefenduels van Heerenveen en ADO Den Haag tijdens trainingskampen ver moedelijk waren gefïxt. Interpol, UEFA en FIFA onderschrijven de kwetsbaarheid van oefenduels voor matchfïxing. Er staat weinig op het spel en de organisatiekosten moeten laag blij ven. Gevolg is dat goedkope, onbekende scheidsrech ters de fluit hanteren. Zij blijken geregeld ma rionetten van gokcriminelen. Bij de wedstrijd van VW ging het precies zo. Wedstrijdverslagen reppen over een 'warrig leidend ar bitraal trio' dat om de haverklap floot voor buitenspel. Hun namen waren bij niemand bekend. Uit rechtbankstukken, in han den van deze krant, wordt meer duidelijk. Ene Marjan Stojanchevs- ki, assistent-scheidsrechter van beroep, zou 25.000 euro hebben aangenomen van Singaporezen. Hij deelde dit geld met twee Ma- cedoniërs die als 'onbekend' staan omschreven in de docu menten. Tv-programma Bureau Sport achterhaalde het trio. Uit het on derzoek blijkt dat Stojanchevski destijds met zijn arbitrale kompa nen, Aleksandar Angelov en Igor Cvetkovski, naar Antalya ging om wedstrijdjes te fluiten. Wedstrijd organisator Ilengiz Gurel bevestigt dat Cvetkovski scheidsrechter was tijdens VW - Char leroi. Het is niet de eerste keer dat Gurel een 'foute' scheidsrechter aanstelde. In 2012 organiseerde hij een vriendschappelijke wedstrijd van AZ in Belek. Hierbij was een Bulgaarse arbiter betrokken die onder een valse naam floot, ter wijl hij een levenslange schorsing aan zijn broek had wegens ban den met de gokmaffia. Zaakwaarnemer Destijds regelde Gurel de scheids rechteraanstelling via een zaak waarnemer ('Alec uit Oost-Euro pa'). De man kon snel en goed koop scheidsrechters leveren en 'Het leek oké. Noem het naïef of dom, maar je gaat uit van het goede in mensen' Gurel zocht, een paar uur voor de wedstrijd, nog een arbiter. Bij de wedstrijd van VW, nog geen jaar later, gebeurde hetzelf de. Ook hier was kort voor de match geen arbitrage aangesteld. Gurel: „Alec kwam weer naar me toe. Hij zei prima scheidsrechters te hebben. Geen louche types, offi cials van de Macedonische bond. Het leek oké. Maar met die verha len over matchfïxing nu, geeft dat te denken. Noem het naïef of dom, maar je gaat uit van het goe de in mensen." Vooralsnog staat het arbitrale trio niet officieel onder verden king. Het proces richt zich vooral op Rai en Kalra, die in november weer voor de rechter verschijnen. VW volgt de ontwikkelingen met interesse. Woordvoerder Lu cas Bremmers: „Wij zijn partij in deze zaak en voorstander van een matchfixingvrije sport. We ontvin gen nog geen signaal van de Singa porese justitie, maar uiteraard zul len wij dan onze volledige mede werking verlenen." Lionel Messi leek vrijuit te gaan, maar de rechter heeft toch beslo ten ook de vedette van FC Barcelo na voor te laten komen wegens be lastingfraude. Als zijn schuld wordt bewezen, kan Messi voor 22 maanden achter de tralies verdwij nen. Zijn vader Jorge hoorde dins dag in Spanje al anderhalfjaar ge vangenisstraf en een boete van 2 miljoen euro tegen zich eisen. Hij zou voor ruim 4 miljoen euro aan belasting hebben ontdoken. Vol gens het OM had Messi weliswaar zijn handtekening gezet onder de illegale constructies, maar deed hij dat op advies van zijn vader. Hij was zich van geen kwaad bewust. De rechter betwijfelt dat. Florian Jozefzoon heeft gisteren zijn rentree gemaakt in de hoofd macht van PSV, in een besloten oe fenwedstrijd tegen Lokeren (1-1). De aanvaller stond bijna negen maanden aan de kant met een ern stige blessure aan een kruisband in zijn rechterknie. Jozefzoon speelde 45 minuten mee en dat verliep naar eigen zeggen prima. De 24-jarige Nederlander verleng de en passant ook zijn contract tot medio 2017. Zijn eerdere verbinte nis liep eind dit seizoen af „Gewel dig dat ik deze kans krijg, maar vooral goed om weer op het veld te staan", aldus Jozefzoon, die ver wacht volgende week bij de selec tie van Jong PSV aan te sluiten. Zoals verwacht wordt Jürgen Klopp de nieuwe hoofdcoach van Liverpool. De 48-jarige Duitser zal vandaag een contract onderteke nen bij 'The Reds' en volgt Bren dan Rodgers op, die zondag werd ontslagen na het gelijkspel in de stadsderby tegen Everton (1-1). Klopp zit zonder club, nadat hij vorig seizoen na zeven jaar opstap te bij Borussia Dortmund. De Duitser werd met Dortmund kam pioen in 2011 en 2012 en pakte in dat laatste jaar ook de Duitse be ker. In 2013 bereikte hij met Dort mund de finale van de Champions League op Wembley, waarin zijn ploeg verloor van Bayern Mün- chen (2-1). VRIJDAG 9 OKTOBER 2015 VW kan enkel afwachten door Cuido van Gorp Het resort aan de Turkse Riviéra waar begin 2013 het oefenduel VW - Charleroi werd gespeeld. Onder: hoofdverdachte Rajendar Prasad Rai. Ilengiz Gurel wedstrijdorganisator VOETBAL VOETBAL VOETBAL AMSTERDAM. Judoka Guillaume Elmont (34) heeft per direct een punt ge zet achter zijn carrière. De wereldkampioen van 2005 wilde bij de Spelen in Rio afscheid nemen, maar een gescheurde bicepspees dwingt hem eer der te stoppen. Het herstel neemt zeker drie maanden in beslag, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21