Libero Jorna wil op EK volleybal breken met wisselvalligheid Vos zet streep door cross 'Elke rijder wil meer bij goede resultaten' 20 SPORT voor elkaar „Het valt niet mee om zo lang niets te doen", vertelt ze. „Maar het is beter dat ik eerst rustig de test van eind oktober afwacht." Bij de vorige test in juli werd vastgesteld dat Vos overtraind (overreached) is. Dat houdt in dat de trainingen niet langer aansloe gen. De overreaching is er ingeslo pen als gevolg van de vele inspan ningen van de afgelopen jaren. Vos combineert de wegwed strijden al jarenlang met het veldrijden. Daar voegde ze ook nog eens het mountainbiken aan toe. Eind vorig jaar waren er de eerste tekenen dat haar lijf tegen begon te sputteren. Begin dit jaar kreeg ze last van een hamstring blessure. Op het WK veldrijden in Tabor pakte ze zowaar toch nog de bronzen medaille. Tabor bleek slechts het begin van een lange lijdensweg. „Op dit moment voel ik me prima, maar dat neemt de twijfel of het ook echt goed is niet weg. Uit de test zal pas blijken of en hoe ik mijn lichaam weer kan gaan belasten." Vanavond presenteert Vos in Londen haar nieuwe wielerplat- form Strongher. „Dat laat ik daar na ook weer los. Alle activiteiten buiten de koers zullen ook bijge dragen hebben aan mijn over reaching. Dat ga ik in de toekomst dus anders aanpakken. Mijn top sportambities blijven op de eerste plaats staan." Maakt Max Verstappen volgend jaar al promo tie en verhuist hij van opleidingsteam Toro Rosso naar Red Buil, indien het in de Formule 1 blijft? Het lijkt on waarschijnlijk, maar de tiener liet die optie gisteren voor het eerst zelf in het openbaar vallen. „Ja. Maar nu ze weten dat ik het kan, moet ik natuurlijk geen foute dingen doen. Ik moet niet over moedig worden. Als ik nu iemand bij een inhaalmanoeuvre zou ra ken, zeggen mensen meteen: zie je, hij is te overmoedig. En dat wil je niet krijgen. Daar denk je toch over na." Het is dit seizoen sneller met je ge gaan dan gedacht. Heb je, voorop gesteld dat je bij Toro Roso blijft, niet het gevoel dat je volgend jaar in een positie komt dat je alleen maar wat te verliezen hebt? „Moeilijk te zeggen. Het belang rijkste voor mij is om elke race mijn best te doen en te proberen elke race punten te pakken. Of dat volgend jaar nou bij Toro Rosso is of Red Buil, dat moeten we nog zien. Dat weet ik nog niet. Ik doe gewoon mijn best in wat voor een auto ik ook zit." 'Het is wel een compliment dat die geruchten over Ferrari er zijn' Max Verstappen „Nog niet helemaal. Kijk, ik ben wel bezig met: wat gaan we doen?" „Ik denk dat iedere rijder dat wel heeft, die instelling zit er altijd al in. Ik wist dat ik dit seizoen niet voor overwinningen zou gaan rij den, of podiumplaatsen. Maar als je op een gegeven moment goede resultaten hebt behaald, wil je al tijd meer." „Wat denk je zelf? Absoluut. Als ik de kans krijg voor podiums en overwinningen te rijden, dan zou ik niet nog een jaar voor de acht ste plek gaan rijden." „Dat ik een auto heb waarmee ik voor het podium en overwinnin gen kan gaan." „Ik weet niet wat er speelt. Ik heb een contract met Red Buil en ben daar heel tevreden mee. Ik focus me op dit jaar en op dit team. Maar dingen in de Formule 1 kun nen snel veranderen, of hetzelfde blijven. Dat weet je nooit, hè? Het is wel een compliment dat die ge ruchten over Ferrari er zijn." EK VOLLEYBAL Jorna is niet de enige speler die nog geld tegoed heeft van zijn oude vereni ging. Het aanbod van Maaseik kwam dan ook als geroepen, zeker omdat de club uit Belgisch Limburg komend seizoen in de Champions League zal spelen. „Dat is heel belangrijk", zegt Jorna, in de wetenschap dat de meeste internationals van Oranje komend seizoen geen Europees volleybal spelen. Liefhebbers Maaseik gaat pas een rol in de gedachten spelen op de eerste dag na de uitschake ling bij het EK, op weg naar huis. „Dat wil len we zo lang mogelijk uitstellen", roept Jorna. „Maar de competitie begint eind ok tober, in november spelen we de eerste Champions League-wedstrijden." Het woord vakantie kennen de volleyballers nauwelijks, ze staan elf maanden per jaar in de hal. De professionals zijn vooral ook liefhebber van het spelletje. De volleyballers van Oranje kun nen de beste teams van Europa verslaan, maar ook van een on beduidende tegenstander verlie zen. Daarom heeft libero Gijs Jorna geen overdreven hooggespannen verwachtingen van het EK, dat vandaag in Sofia begint. kan er geen peil op trekken." Winnen van wereldtopper Servië, verliezen van het bescheiden Estland. Het is verbazingwekkend, in posi tief en negatief opzicht, wat de lange mannen van coach Gido Vermeulen in aanloop naar het Europees kampioenschap heb ben laten zien. De wisselvallig heid zorgt voor onzekerheid. „We hebben zeker ambities", stelt Jorna. „Maar we moeten het nu wel laten zien." Geslaagd Een overwinning op Tsjechië (vandaag) kan Nederland al verder brengen in het toernooi, naar de tussenronde. Daarna is er zeker één sensationele overwinning nodig om van een geslaagd toernooi te kunnen spreken. In de poule lijken Duitsland en Bulgarije te sterk, maar mogelijk is België een opponent op weg naar de kwartfinales. „Dan gaan de revenchegevoelens wel een rol spelen", lacht Jorna. België was er deze zomer in de World League verantwoorde lijk voor dat Oranje de Final Four en promo tie naar de hoogste divisie mis liep. Oranje probeert na een aantal magere ja ren stap voor stap terrein terug te winnen, op weg naar de wereldtop. Deze zomer wa ren er geen afmeldingen, Vermeulen kon werken met de beste volleyballers van het land. Met Jorna, door het wegvallen van Jel- te Maan (enkelblessure) de enige libero in de selectie. „We komen van ver", weet Jor na. Oranje miste het laatste wereldkam pioenschap en werd slechts tiende op het laatste Europees kampioenschap, twee jaar geleden. „Nu is iedereen fit, het gevoel is goed. We hebben er alles aan gedaan om te kunnen presteren in Sofia." Opvallend genoeg hebben drie spelers van Oranje nog geen club voor het aan staande seizoen. Yannick van Harskamp, Kay van Dijk en Bas van Bemmelen kun nen zich in Sofia in de kijker spelen. Jorna (26), opgegroeid bij Madjoe in Enkhuizen, weet dat er veel meer internationals zijn met een onze kere toekomst. „Ik denk dat er tijdens het EK wel vijftig spe lers zijn die nog een club zoeken. Clubs wachten ook lang met het contrac teren van spelers, om dat het EK heel laat in de zomer wordt ge speeld." De libero stapte zelf in de zomer binnen België over van Antwerpen naar Maaseik, waar ook Maan en Rob Bontje komend seizoen onder contract staan. Antwer pen presteerde de laatste seizoe nen uitstekend, maar de club had de boel financieel niet op orde. Er kwam een doorstart. 'ledereen fit, het gevoel is goed. We hebben er alles aan gedaan om te kunnen presteren in Sofia' Gijs Jorna door Ad Pertijs BABYLONIËNBROEK. Marianne Vos rijdt deze winter geen veldritten. Zoveel is voor de zevenvoudig we reldkampioene al wel duidelijk nu ze nog altijd niet in training is. De 28-jarige Brabantse heeft vanaf mei ook al geen wegwedstrijd meer gereden. 7 Marianne Vos werd zeven keer wereld kampioen veldrijden. Niet topfit won ze dit jaar brons bij het WK. door André Venema Je bent na de laatste Grands Prix van wege je rijstijl en inhaalmanoeuvres met lof overladen. Merk je daar zelf ook iets van, word je er op aange sproken? Je bent wat dat betreft niet met vol gend jaar bezig? Ik kan me indenken dat, nu het zo goed gaat, je sneller vooruit wil. Stel dat de kans zich in 2016 aan dient om naar een ander, beter team te gaan. Zou je dat overwegen? Wat zou het beste zijn? Wat vind je van alle geruchten dat je in 2017 naar Ferrari zou gaan? door Herman Nijman De Nederlandse volleyballers zijn ingedeeld in poule A, die wordt afgewerkt in Sofia (Bulgarije). De andere teams spelen hun groepswedstrijden in Varna of in het Itali aanse Turijn en Busto Arsizio. Programma Nederland: Vandaag, 16.30 uur: Tsjechië Morgen, 16.30 uur: Duitsland Zondag, 19.45 uur: Bulgarije Vervolg: dinsdag: play-offs (nummers 2 en 3 van de vier poules), woensdag: kwartfina les, zaterdag: halve finales, zondag: finales Libero Gijs Jorna heeft geen al te hoge verwachtingen van het Europees kampioenschap, foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20