4 In 1997 vluchtte Hyenseo Lee 16 NIEUWS Eric van 't Zelfde veranderde, niet zonder slag of stoot, een afvoerputje in één van de best presterende scholen. Wie is Eric van 't Zelfde? Deze populatie leerlingen naar een hoger niveau tillen vergt extra lesuren en leraren met oneindig veel 'IQ, F. Cf en Accu', die hun pri- véleven verwaarlozen door ontel bare overuren te draaien. En dat soort wondermensen zijn bijna niet te vinden, merkt Van 't Zelf de. In het boek is te lezen hoe de meest onconventionele rector van Nederland maandenlang tever geefs zijn bestuurders waar schuwt voor de ongezond hoge werkdruk. Budget voor een oplos sing is er niet en vlak voor de zo mervakantie stort Van 't Zelfde zeifin, in zijn kantoor. „Ik begon te zweten als een gek, stond op, greep naar mijn borst en werd dui zelig. Ik kon niets anders doen dan blijven zitten tot de pijn weg ging", schrijft hij. Zijn hart blijkt op hol geslagen. Collega Martin, die zijn directeur naar het ziekenhuis brengt, hoort een dag later van zijn eigen arts dat ook hij niet meer mag werken door gezondheidsproblemen. De rest van het personeel valt volgens Van 't Zelfde uit elkaar van ver moeidheid. Kachels kapot De financiële situatie van de school is 'onverantwoord slecht', stelt hij. 'Funest voor de kinderen' en 'onethisch' tegenover perso neel. Soms moet hij zwangere leer krachten ontslaan. Kachels en toi letten zijn kapot, geld voor een loodgieter is er niet. Onder meer door de 400.000 euro die de Hugo de Groot jaarlijks moet afdragen aan bestuurskoepel BOOR is er niet eens geld voor honderd stoel tjes van 12 euro per stuk en zijn de leerlingen tijdens de pauzes me rendeels aangewezen op de grond. De woedende Van 't Zelfde, in middels voor zijn nachtrust afhan kelijk van slaappillen, is het ge brek aan steun zat en kondigt zijn ontslag aan als de overheid dit schooljaar niet radicaal koers wij zigt. „Ik vind dat ik directeur moet kunnen zijn van een school zonder dat het systeem met zich meebrengt dat ik mijn mensen moet uithollen om de leerlingen succesvol te laten zijn", zegt hij. Tegelijk is het de vraag hoeveel BOOR nog bereid is te incasseren van deze werknemer. Door velen wordt Van 't Zelfde gezien als een van de meest tot de verbeelding sprekende onderwijsvernieuwers, maar zijn bestuurders kunnen vaak slechts geschrokken kijken naar de bizarre acties van hun meest eigenwijze werknemer. Zo onthulde deze krant in het voorjaar dat Van 't Zelfde een sponsordeal a 300.000 euro had ge sloten met een softwarebedrijf. Een uniek akkoord waardoor de le ge magen van leerlingen uit arme gezinnen op school kunnen wor den gevuld en de docenten be loond, maar ook een deal die niet vooraf werd overlegd met de BOOR-bestuurders. Het bestuur van BOOR wil niet inhoudelijk reageren op de aanklacht in boekvorm van hun medewerker Van 't Zelfde. „Het is zijn boek, zijn ervaring, waarvan wij zeggen: veel succes ermee." Hallo. Welkom.' Meer dan deze twee woor den heeft een vluch teling niet nodig, vol gens Hyeonseo Lee (34). „Het zijn woord jes die misschien betekenisloos lijken. Maar ze geven een vluchteling de kracht om vooruit te kijken." Hyeonseo weet het uit ervaring. In 1997 ontvlucht ze het extreem gesloten Noord-Korea en in de jaren daarna is er nergens iemand die haar welkom heet. Ze schrijft er over in haar boek Het meisje met de zeven namen en is even in Ne derland om er over het boek te vertellen. In haar geboorteland is Hyeonseo getui ge van onderdrukking en hongersnood. Op haar zevende ziet ze hoe iemand pu bliekelijk wordt geëxecuteerd. Ze leert dat het leven in de dictatuur draait om cor ruptie en het hebben van connecties. „De twijfel sloeg toe. Was dit land inderdaad de beste plek ter wereld zoals ons dat al tijd werd verteld?" „Mensen weten dat Noord-Korea lijdt onder dictatuur. Ze vragen waarom de be volking niet in opstand komt. Ze realise ren zich niet dat Noord-Koreanen het meest gehersenspoelde volk te wereld is. We zijn al zeventig jaar van de buitenwe reld afgesloten. We hebben nooit ge proefd van de vrijheid en democratie. Ik leerde dat de Noord-Koreaanse leider God was. Dat hij zo groot is dat hij zelfs niet naar de wc hoeft. Dat hij via de regenbo gen van berg naar berg loopt en rijst kan maken van zand. Ik leerde dat de hele we reld tegen ons is." Inmiddels weet ze beter. „Niemand geeft om Noord-Korea. Geen enkel land bedreigt ons. Mensen weten niet eens waar Noord-Korea ligt als je ze vraagt het land aan te wijzen op de kaart." „Vanuit mijn woonplaats Hyesan keek ik over de grensrivier richting China. De straatverlichting deed het er altijd terwijl de stroom bij ons voortdurend uitviel. Al tijd weer spookten dezelfde vragen door mijn hoofd: is het erger dan mijn land, zo als het me altijd is verteld? Of is daar het In het boek Superschool, dat vandaag uitkomt, klapt Eric van 't Zelfde in niets verhul lende termen uit de school over de moeizame relatie met de politiek, zijn bazen en collega-di recteuren. In geuren en kleuren beschrijft de directeur hoe hij keer op keer, in zijn ogen noodge dwongen, interne afspraken en zelfs wetten met voeten heeft ge treden om zijn doel te bereiken. Zijn motivatie: de Hugo de Grootschool staat in de achter standswijk Charlois, 98 procent van de leerlingen is 'risico-geïndi ceerd'. Juist deze leerlingen zijn volgens Van 't Zelfde afhankelijk van de springplank die goed on derwijs kan zijn. Zijn doel: een school creëren waar deze kinde ren van kleuter- tot examenklas onder één dak excellent les krij gen. Dat fenomeen wordt ook wel een 'superschool' genoemd. Die staat er om bureaucratische redenen nog niet, maar de resulta ten van de Hugo de Grootschool zijn alvast verbluffend. Afgelopen schooljaar slaagden alle vmbo-, ha vo- en vwo-leerlingen in één keer. Maar dat niveau zal weer instor ten, de school wankelt. Het geld is op en het personeel 'uitgehold', zegt een moegestreden Van 't Zelf de. De directeur schetst in zijn boek niet alleen een beeld van een jaloerse, noodlijdende onderwijs wereld in Rotterdam, maar ook van de gitzwarte thriller die zich afspeelt op zijn middelbare school. Op advies van de politie hangt er een camera in zijn kan toor, gesprekken worden er opge nomen. Onder het bureau van Van 't Zelfde is een hamer ge plakt, een wapen in geval van zelf verdediging. Overdreven? Niet op basis van wat de schooldirecteur zegt mee te maken. Een leerling kreeg op een schooltoilet een pistool in de mond geschoven door medescho lieren. Van 't Zelfde vond zichzelf terug in een hotel, onderhande lend met een criminele bende over de vrijlating van een in de prostitutie beland meisje. Leerlin gen 'verdwenen' tot op de dag van vandaag. En in de aula werd een jongen ernstig mishandeld. „Soms houd ik me op één dag bezig met zowel de vraag 'Is er genoeg geld om met de gymnasiasten op excur sie naar Leiden te gaan?' als 'Hoe gaan we om met de moord op de moeder van een leerling?'", schrijft Van 't Zelfde, die geregeld persoonlijk bewaakt wordt. De tot docent Engels opgelei de Eric van 't Zelfde begon in 2009 aan de Hugo de Groot school. De school presteerde belabberd en trok nauwelijks nieuwe leerlingen aan. Hij ontsloeg 34 docenten en nam, tegen de leerplichtwetgeving in, in één schooljaar afscheid van 109 'foute' leerlingen. Hij legt de lat voor docenten én leerlingen extreem hoog. Het werkt: het leerlingenaantal is verdubbeld en de prestaties zijn gestegen van dramatisch naar topniveau. Zijn aanpak wordt hem niet altijd in dank afgenomen. Andere Rotter damse scholen worden opge zadeld met leerlingen die niet welkom zijn in Charlois en zien door de groeiende popu lariteit van de Hugo de Groot school hun eigen leerlin genaantal dalen. Directeur 'superschool' ligt op ramkoers door Cerben van 't Hof Eric van 't Zelfde, schrijver Superschool foto Arie Kievit door Jitske-Sophie Venema Noord-Koreaanse leider Kim Jong Un. Hyeonseo Lee leerde dat hij God was. foto Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16