Is dat nou een aardappel? Bij verlies Turkije weer kans op EK-ticket 14 NIEUWS Morgenavond speelt Turkije tegen het geplaatste Tsjechië. In Praag hopen ze dat Nederland het EK haalt. Het Nederlands elf tal dreigt voor het eerst sinds 1984 een Europees kampioenschap voetbal mis te lo pen. Om in de zomer van 2016 als nog massaal in de ban te kunnen raken van Oranje en met wortel pruiken naar Frankrijk af te rei zen, moeten de Turken voldoende punten morsen. Morgenavond speelt Turkije tegen Tsjechië. Hoe is de stemming in Praag? Met een gulle lach slaat Filip Matosek de sportkrant open. 'Wat een luxe', is de kop boven het ver haal dat hij leest. Ja, Tsjechië is al verzekerd van het Europees kam pioenschap voetbal. Zij wel! „Maar wij kunnen jullie helpen door morgen te winnen", weet de mar ketingadviseur uit Praag. „Ik hoop het echt. Een toernooi zonder ge weldige spelers als Arjen Robben, Wesley Sneijder en Robin van Per- sie is voor mij ondenkbaar." Matosek wacht geduldig op zijn beurt op een zwart leren bankje in Thomas's Barber Shop, een barbier niet ver van het uit gaanscentrum in Praag. Een klas sieke zaak, waar louter hippe man nen met indrukwekkende baar den en strakke kapsels over de drempel stappen. Er wordt vaak over voetbal gesproken. Heel voetbalminnend Neder land hoopt dat de al geplaatste Tsjechen van Turkije winnen en zo Oranje weer een kans geven. Nederland heeft de gunfactor, blijkt uit de woorden van barbier Tomas Kozicek. En dat heeft niet alleen sportieve redenen. „De vrij heid in een land als Nederland om te zeggen wat je denkt, spreekt veel Tsjechen aan." Mato sek knikt. „Onder het communisti sche bewind na de Tweede We reldoorlog ontwikkelden veel mensen hier denkbeelden met westerse invloeden. Ze wilden niet meer onderdrukt worden en meer democratische besluitvor ming. Na de Praagse lente is dit land veel vrijer geworden. Ik weet niet of Nederland daarbij een voor beeld was. Maar zoals alles bij jul lie al tientallen jaren wordt gere- 'Veel Tsjechen willen niet Tlirkije, maar Nederland graag naar het EK helpen' geld, kan bij veel Tsjechen op goedkeuring rekenen." Naast de sympathie voor Neder land is er nog de antipathie van een deel van de Tsjechen voor Tur kije. „Ik moet niets hebben van Arabieren", stelt de bier drinken de Michael Novak, later op de avond in sportbar Nonstop. Waar om precies kan hij niet goed uit leggen, maar het is volgens hem een breed gedragen standpunt on der fanatieke voetbalsupporters. Hij rolt zijn linker broekspijp op en toont de grote tatoeage op zijn kuit. Hij draagt op zijn lichaam het embleem van Sparta Praag, de club die normaal gespro ken in de Generali Arena speelt, maar deze week plaatsmaakt voor het nationale elftal. Novak heeft een kaartje voor de wedstrijd en hoopt vurig op een overwinning van zijn land. „We zijn 2008 nog niet vergeten", zegt hij. „Op dat Europees kampioenschap werden we uitgeschakeld door Turkije na een 0-2 voorsprong." Die wedstrijd ligt nog altijd vers in het geheugen bij veel Tsje chen. Gevraagd naar hun voor keur voor Nederland of Tlirkije, be ginnen alle Tsjechen over het duel van alweer zo'n zeven jaar gele den. „Het zou onze laatste kans op groot succes zijn voor een genera tie grote Tsjechische voetballers", vertelt Kozicek. „Vedetten als Pa vel Nedved en Jan Roller hebben veel betekend voor dit land, maar helaas nooit een prijs gewonnen. 2008 was hun laatste kans en het laatste kwartier scoorden de Tur ken drie keer en moesten we naar huis. Natuurlijk, nu zijn we al ge plaatst en mogelijk stelt onze bondscoach enkele wisselspelers op. Maar zij zouden juist extra ge motiveerd zijn om zich te laten zien. Veel Tsjechen willen niet Turkije, maar Nederland graag naar het EK helpen." I" ohan Groskamp uit Vijfhui zen kan zien, een héél klein beetje. Vergelijk het met een brildrager die zijn glazen art heeft geverfd en er kleine gaatjes in heeft gekrast, waardoor hij nog net kan zien wat recht voor hem gebeurt. „Ik tuur door een piepklein tunneltje", vertaalt begeleidster Cindy Brandon de ge barentaal van Johan. „Ik ben blij dat ik vandaag mag voelen." Body Worlds, de permanente expositie over het menselijk lichaam in hartje Amsterdam, heeft deze donderdag zijn deuren opengesteld voor blinden en slechtzienden. Op Wereld Zicht dag wordt elk jaar begrip gevraagd voor mensen die slecht of niet kunnen zien. Waar normale be zoekers geen vinger mogen uitste ken naar de geprepareerde men sen en organen, mogen de bijzon dere gasten dat vandaag wel. Bijzonder is het zeker, de voel rondleiding. De groep waar Johan deel van uitmaakt, bestaat uit doofblinden. Ze zien niet alleen slecht, maar horen ook nauwelijks of niet. Johan is sinds zijn geboor te doof, net als zijn vriend Gijs Brüggemann, die het uitje heeft georganiseerd vanuit zijn stich ting Doofblinden in Beweging. De twee begroeten elkaar met veel vlugge vingerbewegingen en korte aanrakingen. Als de gids een verhaal houdt over de plastinaten van Günther von Hagens - het woord 'plasti- naat' blijkt problematisch in geba rentaal - turen de doofblinden in gespannen naar hun begeleider. Die zet het verhaal razendsnel om in gebaren. Snel gaat het niet: net als bij li ve televisie komt de vertaling met enige vertraging. „Wacht even, wij zijn nog bij de achillespees", sputtert Cindy als de gids de wer king van de voet te snel door neemt. Bovendien wil de gids vra gen uit de zaal graag beantwoor den, maar ook die moeten eerst De Tsjechen gaan ons EK redden door Pim Bijl Tomas Kozicek barbier uit Praag Doofblinden betasten de lichamen bij Body Worlds. Gisteren op Wereld Zichtdag werd een voelrondleiding gehouden, foto Marco Okhuizen door Heieen Boex Niet kunnen zien kent weinig voor delen, behalve op Wereld Zicht dag. Blinden en slechtzienden mochten gisteren ongegeneerd li chamen betasten bij Body Worlds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14