De Horst Weer doden bij huwelijk Jemen Nog 100 tot 200 claims van 'kinderen van Sulawesi' Bulgarije pakt jihadgangers Gered van het water NIEUWS 13 Wonen in een Serviceflat: De opkomst van getraumatiseerde UNIFIL-militairen bij de recht bank valt Christian Kriznaric uit Bellingwolde een beetje tegen. On danks herhaaldelijke oproepen op Facebook is er slechts een handje vol dienstmakkers in Utrecht. Ter wijl de inhoudelijke zitting zo be langrijk is. Meer dan driehonderd van de naar Libanon uitgezonden solda ten raakten diep in de put, mede omdat Defensie geen enkel oog had voor nazorg, zo luidt de aan klacht. Krijgt Kriznaric bij de rech ters de zo gewenste erkenning dat Defensie faalde bij het geven van psychische hulp, dan kunnen hij en tientallen andere militairen mogelijk alsnog een schadevergoe ding tegemoet zien. Veel militairen krijgen jaren na hun uitzending pas in de gaten dat de missie veel meer impact op hun leven heeft, dan ze zelf kon den vermoeden. Bij Kriznaric ging het pas mis in 2006, 25 jaar na zijn tijd in Libanon. „Hij werd 's nachts wakker, liep weg en kwam na twee dagen weer thuis", zegt zijn vriendin Marga. „Hij was in het bos ge weest. Hij deed zelfmoordpogin gen. Ik begreep niet wat er was. Chris praatte niet. Totdat een agent de militaire ketting met dub bel naamplaatje om zijn nek zag. 'Is hij militair geweest?', vroeg hij. Toen kwam het eruit dat Chris in Libanon was geweest." Soldaat Kriznaric (Kroatische vader, Nederlandse moeder) was boordschutter op een wit pantser voertuig. Gelegerd in Assen, ver trok hij als 18-jarige dienstplichtig militair naar Libanon om Israël en de Palestijnen uit elkaar te hou den. „Ik keek vanuit onze post zo op de troepen van majoor Had- dad, die de Israëliërs steunde", zegt hij. Tijdens zijn uitzending is hij twee uur onder schot gehouden door Palestijnen. „Met kalasjni- kovs en een antitankwapen. Na dit incident heb ik mijn wapen af gegooid en ben ik gaan lopen. Mijn commandant heeft me opge pikt. Ik kreeg geen hulp, maar zwaar arrest omdat ik mijn wapen had achtergelaten." Terug in Nederland wist Kriz naric zijn problemen te verdrin gen. Hij werkte zich in 23 jaar op als voorman bij PPG Fiberglass in Foxhol. Nadat in 2006 de psychi sche tijdbom barstte in zijn hoofd, kwam hij onder behandeling. Hij leed aan ptss, het post trauma tisch stress syndroom. Kriznaric verloor zijn baan en zijn inkom sten. Hij bouwde een schuld op van bijna 50.000 euro voor 6 jaar lang behandeling, waarvan hij la ter ruim de helft terug kreeg. Maar Kriznaric wil meer. Hij voelt zich in de steek gelaten door Defensie. Nooit hebben zij hem gewezen op de hulp die veel mili tairen nu wel krijgen als ze na een missie geestelijk in de problemen komen. Defensie erkent dat de hulpver lening destijds niet zo goed is als nu. Over de psychische gevolgen die missies op militairen hebben, was toen nog veel minder bekend. Maar volgens het ministerie is er wel degelijk van alles gedaan om militairen niet aan hun lot over te laten. Elke militair zou al in het vliegtuig terug naar huis brieven hebben gekregen met contactper sonen met gezondheidsklachten terecht konden, 3 tot 6 maanden erna is er nog een brief naar iede re militair gestuurd en ook tijdens een reünie jaren later zou er aan dacht voor gevraagd zijn. Maar volgens Kriznaric heeft Defensie juist nooit iets van zich laten horen. En hij is niet de enige die dat zegt. Twee getuigen op zit ting, ondersteunen het verhaal van de oud-militair. De Centrale Raad van Beroep doet over zes weken uitspraak. Voor de tweede keer binnen en kele weken zijn door een bom bardement in Jemen doden ge vallen tijdens een huwelijks feest. Dit keer werd een feestzaal in de stad Sanban getroffen. Daar vierden drie kersverse echt paren hun verbintenis. Zeker 51 mensen verloren het leven bij het bombardement, onder wie drie bruiden en twee bruide goms. Eind september kwamen 131 deelnemers aan een huwe lijksfeest in het westen van Je men om door een luchtaanval. In beide gevallen zou de coalitie on der leiding van Saudi-Arabië ver antwoordelijk zijn voor de aan vallen. De komende tijd zijn nog hon derd tot tweehonderd nieuwe claims te verwachten van kinde ren van standrechtelijk geëxecu teerde mannen in Zuid-Sula- wesi. Dat heeft het Comité Ne derlandse Ereschulden (K.U.K.B.) gisteren laten weten bij de rechtbank in Den Haag. De stichting is de motor achter de rechtszaken. De kinderen, inmiddels zelf be jaard, zeggen dat hun vaders zijn doodgeschoten in 1946 en 1947 in het toenmalige Nederlands-In- dië. De claims komen bovenop de ongeveer 75 claims van wedu wen en enkele kinderen die al in behandeling zijn of sinds kort zijn ingediend. K.U.K.B. infor meerde nabestaanden in de dor pen over de mogelijkheid voor een claim. De rechtbank bepaal de eerder dit jaar dat Nederland aansprakelijk is voor de schade van de kinderen en weduwen van de geëxecuteerde mannen. Nederland onderzoekt de al inge diende claims, maar zegt dat in een behoorlijk aantal gevallen niet vaststaat of een echtgenoot of vader standrechtelijk is geëxe cuteerd. Een deskundige moet in die gevallen duidelijkheid geven. De afgelopen tijd zijn drie wedu wen overleden die een claim had den ingediend. De laatste in sep tember. Drie vermoedelijke jihadgangers uit Nederland zijn op de grens van Bulgarije en Turkije opge pakt. Het gaat om een man (18) uit Almere, een 17-jarig meisje uit Utrecht en nog een Nederlan der. Het Openbaar Ministerie ver moedt dat ze van plan waren naar Syrië te reizen om zich aan te sluiten bij IS. Voor de jongen uit Almere waren er volgens jus titie al aanwijzingen dat hij naar Syrië wilde gaan. Daarom was er een internationaal arrestatiebe vel uitgevaardigd toen hij vrijdag werd vermist. Van het meisje was niet bekend dat ze wilde uit reizen, liet een woordvoerder van het OM weten. Huur appartementen Comfortabel Zelfstandig Veilig Service op maat Kom vrijblijvend informeren op De Open Dag zaterdag 17 oktober tussen 10.30 en 14.00 uur. Onbezorgd wonen in een Service-appartement op een unieke locatie in Goes. VRIJDAG 9 OKTOBER 2015 Geknakt door Libanon-missie door Raymond Boere UTRECHT. Het is het uur van de waarheid voor tientallen Liba- non-veteranen die psychisch in pro blemen zijn geraakt na hun uitzen ding in de jaren tachtig. Ze beschul digen Defensie al jaren van slechte nazorg. Voor het eerst buigt nu ook de allerhoogste bestuursrech ter zich over de aantijgingen in de zaak van een van hen. Christian Kirznaric ging als 18-jarige naar Libanon. Hij werd onder meer twee uur onder schot gehouden door Palestijnen. foto Eigen foto SANBAN DEN HAAG UTRECHT GIVHANS. Struisvogels worden bevrijd uit hun overstroomde onderko men in Givhans in de Amerikaanse staat South Carolina. Bewoners van het gebied proberen hun leven weer op te pakken na extreme regenval afgelopen weekend. Er vielen meer dan tien doden. De schade zal in de miljarden lopen, verwachten experts, foto Joe Raedle/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13