Fraudeur Tim R. kon zijn eigen gang gaan Week van de Pleegzorg begint morgen, er zijn nog 3.500 pleeggezinnen nodig 12 NIEUWS Pleegzorgorganisaties doen er alles aan om gezinnen te vinden. Via social media, de slager, computerclub of sportvereniging. ijn moeder is een sterretje.' Exact die woorden kwa men hard bin nen bij Ingrid en Dave Leeksma uit Den Haag. Op de Facebookpagina van jeugdhulpver- leners Paul en Laura viel hun oog op de advertentie van een 3-jarig meisje. Jeugdformaat zocht een rustig pleeg gezin waar structuur was. Een pleeg kind met die omschrijving paste per fect bij de situatie van de twee Hage naars. „Ik zag het ineens helemaal voor me, kon het meisje vanuit de op roep zo bij ons in huis plaatsen", ver telt Ingrid. Het echtpaar was al jaren bezig om een kind te adopteren. Maar de procedure sleepte voort en kostte hen veel geld. Steeds vaker kwam de gedachte op om een pleegkind in het gezin op te nemen. „Er zijn hier kin deren om de hoek die hulp nodig hebben", zegt Ingrid. Toch duurde het even voordat ze de stap kon zet ten. „Ik vond het heel moeilijk. Het idee dat je ook met de biologische ouders te maken hebt en niet zeker weet hoe lang het kind bij je kan blij ven. Dat hield me tegen." Het was de indringende oproep op facebook die deze pleegmoeder over de streep trok. „Ik heb direct gebeld." Het is precies waar pleegzorgorga nisaties op hopen. Nog altijd zijn in Nederland 3.500 nieuwe pleeggezin nen nodig. Vooral pubers blijken las tig een plekje te kunnen vinden. Tij dens de Week van de Pleegzorg, die morgen begint, zoeken instellingen nadrukkelijker naar nieuwe ouders. Om ook voor de moeilijkst plaats bare kinderen een thuis te vinden, be sloot de Haagse instelling Jeugdfor maat de gebaande wegen te verlaten. De hulpverleners gingen aan de slag met 'kindgericht werven', een metho de waarbij ze niet langer sec kijken naar een dossier van de kinderen, maar veel meer naar hobby's en leef stijl Op basis van die interesses zoe ken ze een passend pleeggezin. Ge- beurt dat niet altijd? „Ja, natuurlijk," antwoordt Paul Donkers, één van de bedenkers. „Maar in de database met pleeggezinnen staan algemene profie len. Wij zoeken met specifiekere in formatie over het kind naar geschikte ouders." De Haagse jeugdhulpverleners zet ten onder meer een Facebookpagina op. Daar plaatsen ze advertenties met persoonlijke informatie over de kin deren. 'Renske is een echte tiener. Ze houdt van meidendingen, van mu ziek luisteren en dansen en ze zou graag een hond willen hebben.' Of: 'Voetballers zoeken plek om te wo nen.' Of: 'Avonturier zoekt pleegge zin.' De oproepen zijn inclusief foto en omschrijving van het kind. „In het be gin kregen we felle kritiek. Dat je kin deren niet op een soort marktplaats kunt zetten", vertelt Donkers. „Maar de foto's en namen zijn gefingeerd. En dit is de ultieme poging voor deze kinderen om toch een gezin te vin den. Welke keuze heb je dan nog?" Het lukte Jeugdformaat om de afge lopen jaren 130 kinderen te plaatsen. Via een vegetarisch restaurant vond een pubermeisje een gezin, voor een ander werd de computerclub aange schreven en nog een ander vond via een korfbalvereniging een plek. Don kers: „Je brengt echt een kind bij mensen in huis binnen, met hobby's en wensen. Het is niet langer een ab stract pleegkind." De methode is zo succesvol dat pleegzorgorganisaties in het hele land die overnemen. Vitree in Flevo land is sinds april bezig. Ook daar zijn de eerste successen geboekt. Om voor een meisje een logeerplek voor de weekenden te vinden, hield mede werkster Tara Korenhof een buurtbij eenkomst. De scholen verspreidden de uitnodiging en een groepje ouders kwam opdagen. „Het was hét gesprek op het schoolplein. Alleen daarmee hebben we al veel bereikt", vindt Ko renhof. Bovendien kwamen er spon- In het begin kregen we kritiek. Datje kinderen niet op een soort marktplaats kunt zetten' tane aanbiedingen voor speelmidda gen en zoeken de ouders verder in hun eigen vriendenkring. Door de extra kinderen die een plek in een pleeggezin vinden, belanden er min der in groepen van jeugdinstellingen. Terug naar de Haagse Ingrid en Da ve. Zij verwelkomden vorig jaar een meisje van 3,5. Niet het kind uit de advertentie, dit meisje paste beter. En dat straalt er vanaf. Met een ver jaardagsmuts op haar hoofd komt ze naar de eetkamer. Ze duwt een opge rold stuk papier in de hand van haar pleegvader. Hij rolt het uit en houdt het omhoog. „Mensen, jullie moeten allemaal even kijken." Een poster van de bekende Disneyfdm Frozen, gekre gen voor haar vijfde verjaardag. Het meisje staat er glunderend naast te kijken. Ze houdt Dave's been stevig vast. „Ja, die twee zijn heel close", zegt Ingrid. Langzaamaan fleurt dit meisje op. Ze kwam binnen met een straffe blik, wilde absoluut niet blijven. In middels staat ze open voor een knuf fel, lijkt het een eigen dochter. Dave: „Het is een papa-meisje. We hoeven elkaar maar aan te kijken of we begrij pen elkaar." Nidera is groot geworden in de graanhandel. „Daar hebben we twintig handelaren op zitten. Die zitten bij elkaar en daar zijn alle transacties en voorraden inzichte lijk", zegt Ooms. Maar Tim R. mocht de handel in biobrandstoffen in zijn eentje bestieren. Die handel is, net als olie, zeer beweeglijk. De voorraad van vandaag kan morgen zomaar 10 procent minder waard zijn. Re den genoeg om goed te controle ren of de voorraden niet te groot zijn en prijsrisico's zijn afgedekt. Daar ging het fout. Nidera geeft toe dat er onvldoende controle was op de voorraden die Tim R. aanlegde en de transacties die hij deed. Maar de kans is ook aanwe zig dat hij daar bewust over loog, om op die manier een verlies te maskeren. Een begrijpelijke tac tiek, zeker als je verwacht dat de prijzen weer zullen stijgen. Dan wordt je voorraad meer waard en kun je een mooie winst laten zien. Die winst kwam niet, merk te Nidera toen het te laat was. Het is overigens niet voor het eerst dat het vrij onbekende miljardenbe drijf negatief in het nieuws komt. In 2011 kwam Nidera nog in de pu bliciteit vanwege beschuldigingen van slavernij. Op een maiszadenplantage in Argentinië zouden volgens vak bonden en mensenrechtenorgani saties werknemers in concentratie kampachtige omstandigheden aan het werk zijn. Volgens Nidera was er geen sprake van slechte arbeids omstandigheden of uitbuiting van personeel. Ruim tien jaar geleden kwam het bedrijf ook in opspraak. Toen deed Brussel een inval bij hande laren vanwege mogelijke fraude door voorkennis met graan prijzen. Die inval heeft voor zover bekend niet geleid tot vervolging. Het bedrijf, dat jaarlijks 13 mil jard euro omzet, is inmiddels ge stopt met de handel in biobrand stoffen. Dat was toch al een bij zaak. Veel belangrijker is de han del in landbouwproducten als graan, zaden en oliën. Pleegkind via Facebook door Ellen van Gaaien Ingrid en Dave Leeksma meldden zich aan als pleeg gezin na een ad vertentie op Face book. Hun pleeg dochter vierde net haar verjaardag, foto Frank Jansen Paul Donkers jeugdhulpverlener door Natasja de Groot ROTTERDAM. Tim R., de van fraude verdachte handelaar in biobrand stoffen, kon jarenlang zijn gang gaan. De handelaar werkte in zijn eentje en werd onvoldoende gecon troleerd, geeft Bert Ooms van graanhandelaar Nidera toe. Dat le verde het bedrijf een strop op van 177 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12