SGP: minder belasting voor Reimerswaalse gezinnen Gezocht Jacomina's en Joziassen 6 BEVELANDEN en THOLEN Ondernemerspodium in Goes Stoomtrein krijgt draaischijf Raadslid Rien Sinke heeft de gemeentelijke belastingen verge leken met het landelijk gemiddel de en komt tot de conclusie dat alleenstaanden acht procent goed koper uit zijn en gezinnen juist zeven procent meer betalen. „Wat ons betreft is er geen reden om eenpersoonshuishoudens te bevoordelen", zei de SGP'er. „Ik ben ook voor een eerlijke en evenredige verdeling, maar dan per lid van het huishouden", reageerde Marien Weststrate van Leefbaar Reimerswaal. De PvdA wil ook alleen een aanpassing als ook grotere gezinnen meer belas ting betalen. „Eenpersoonshuis houdens zijn vaak starters of se nioren met vaak lage inkomens. Die willen we niet meer laten be talen", zei Kees Verburg. Volgens Leefbaar gaat een ver gelijking met landelijke gemiddel den mank, omdat er in Reimers waal relatief veel gezinnen won nen. Rien Sinke bracht daar te genin dat Reimerswaal ook in ver houding met andere Zeeuwse ge meenten gezinnen hoog belast. CDA en Christenunie zijn be reid om de tarieven ook onder de loep te nemen. Wat de VVD be treft hoeft er niets te veranderen. De oppositiepartijen plaatsten allen vraagtekens bij de 50.000 euro bezuiniging op de dorpshui zen. Zij twijfelen, nu het de ge meente financieel weer voor de wind gaat, aan de noodzaak. Wethouder Izak Vogelaar zei dat momenteel plannen worden uitgewerkt om kosten te bespa ren. „Een bezuiniging die in 2011 is vastgesteld moet nu in ander- 'Wij willen starters en ouderen niet extra belasting laten betalen' half jaar worden gerealiseerd. Ik doe m'n stinkende best. Maar het is de vraag of het volgend jaar al te realiseren is", zei hij. Leefbaar Reimerswaal en de Christenunie deelden wat plaag stootjes uit richting de WD, de partij die anderhalf jaar geleden de plek van de PvdA als derde coalitiepartner innam. „Van de wisseling van de wacht zie ik niks terug in de begroting", zei Sjaco van Damme (CU). „We had den wel meer verwacht van de partij die voorheen altijd één van de beste stuurlui aan land was." Volgens Kees Laban van de WD wil zijn partij wel nieuw be leid. „Maar dan moet je eerst je fi nanciële zaken op orde hebben." Marien Weststrate stelde nog voor om de aandelen Delta te ver kopen. Die vertegenwoordigen volgens hem een 'straatwaarde' van 26 miljoen. „Nu het nog kan, moeten we die verkopen." Vol gens wethouder Hans de Kunder is dat geen optie. „Onze aandelen kunnen alleen door andere aan deelhouders worden gekocht. En daar zit echt niemand op te wach ten. Als je geschoren wordt, moet je stilzitten", zei hij. Daar was Weststrate het niet mee eens. „Als je geschoren wordt en je weet dat je ook gesneden wordt, moet je juist wegspringen." „Het restaurant bestaat vijf jaar", vertelt Jeroen Vinkesteijn. Hij doet de marketing voor Spek Mie Stroop en het naastgelegen De Geveltjes. Samen met de eigenaars, Kees en Margot van Damme, nam hij het initiatief voor de naamgeno tendag. Het hele weekeinde staat in het teken van het jubileum. „Met op vrijdag de Jacomina's en Joziassen als special guests." Voor de naamgenoten is die avond een programma opgezet. „Zij krijgen een speciale behande ling. Om te beginnen ontvangen ze allemaal een Zeeuws welkomst pakket. Verder wordt er een bij zondere pannenkoek voor hen ge maakt en natuurlijk is er een foto moment. Dan gaan alle naamge noten met elkaar op de foto." Volgens het Meertens Insti tuut zijn er in Nederland een klei ne zevenduizend Jacomina's. Bij ongeveer de helft is dat de eerste naam en de rest heeft Jacomina als volgnaam in het persoonsbe wijs staan. Is die laatste groep dan ook welkom? „Ja hoor, het gaat erom dat de naam voorkomt in het paspoort." In vergelijking met de Jacomi na's komt Jozias er met iets meer dan duizend vermeldingen in Ne derland maar bekaaid vanaf. Maar dan nog is het te hopen dat ze niet allemaal naar 's-Heerenhoek komen. Vinkesteijn rekent echter niet op Project X-achtige tafere len dan. „Wij mikken op onge veer veertig naamgenoten. Die kunnen we, met aanhang, prima kwijt in het restaurant." De voornamen zijn volgens de organisator van oorsprong echte Zeeuwse namen. „Maar Jozias van Aartsen staat bovenaan mijn lijstje. Ik nodig hem nu nog niet uit, want ik vind het niet netjes om hem als lokker voor het eve nement te gebruiken." In de regio Expositie In de Goederenloods aan de Al- bert Plesmanweg 23 in Goes vindt dinsdagavond 13 oktober het eerste Zwaartekracht Onder nemerspodium plaats. Initiatief nemer van de maandelijkse bij eenkomsten voor ondernemers is de Zwaartekracht Groep uit Goes. De eerste avond staat in het teken van de drijfveer tot groei. Een bedrijfskundig advi seur en twee succesvolle Zeeuw se ondernemers schuiven aan. Op andere avonden komen on derwerpen als investeren, logis tiek en fiscale spelregels aan bod. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. Deelname is gratis, aanmel den verplicht en kan via r.blok-elenbaas@zwaartekracht.nl. Mijn dorp, mijn stad Jeugdcentrum SM- WO, De Spinne, 09.30-11.30 uur - In loopspreekuur voor vragen over de com puter; 10.00-11.00 uur - Spreekuur van wijkagent in de wijk- infowinkel; Inloop huis Oase, Theater De Mythe, Bleekveld 1,15.00 uur - Voor stelling 'Raad eens hoeveel ik van je hou'; Sportzaal Thor- beckelaan, 19.00- 20.00 uur - Sporten voor mensen van 55 tot 70 jaar met Heidi Bras; Vredeskerk, 19.45-21.30 uur - Pro jectavond nieuwe ad- ventsproject 'Kind op Zondag'; Restaurant Stelle- plas, Stelleweg 5, 13.30-15.00 uur - Cur sus weerbaarheid voor 50-plussers; De Stenge, Stengeplein 1,13.30 en 16.00 uur - Kindertheater Bom- kak Zing's met Tosca Menten Speel-o-theek De Shatkist, Annie M.G. Schmidtsingel 1, 13.30-15.30 uur - Spel letjesmiddag in ka der van 'Week van de opvoeding' Jacobadijk, 10.30 - 12.30 uur - Ezelwan deling Emergis, Oostmolen weg 101,10.00-15.00 uur - Tweedehands kledingbeurs; Kin derdagverblijf Ki- beo, Zomerweg 2, 19.30-21.00 uur - Workshop breien voor volwassenen; Dorpshuis Amicitia, 20.00 uur - Lezing Niki Herekens over de invloed van een familiesysteem Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00-15.15 uur - Jeugdvoorstel ling 'De grote Mees Kees show' Grandcafe Moer- zicht, 10.00 uur -Wandelactiviteit "Elke stap telt" voor 55+- Jacomina -.F5"" door Joeri Wisse KRUININGEN. De SCP wil de onge lijkheid in belastingdruk tussen al leenstaanden en gezinnen in de gemeente Reimerswaal aanpak ken. Dat kondigde de partij gister avond aan tijdens de behandeling van de begroting voor 2015. Kees Verburg, fractievoorzitter PvdA door Willem Adriaansens 'S-HEERENHOEK. Heet je Jacomina of Jozias? Dan kun je je sinds giste ren via Facebook aanmelden voor de naamgenotendag, op 27 no vember in restaurant Spek Mie Stroop in 's-Heerenhoek. Aanmelden kan op: www.facebook. com/events/502296479932464/ Op de kaarten is per gemeente te zien hoeveel Jacomina's en hoeveel Joziassen er wonen in Nederland. Hoe don kerder de kleur, hoe meer er wonen. Bron Meertens Instituut GOES In het Goese restau rant Le Beau (Piet Heinstraat 3a) zijn het komende kwartaal schilderijen te zien van Anneke Stroo. Stroo begon op 35-ja- rige leeftijd met schil deren. In het begin maakte zij voorname lijk aquarellen, later is ze gaan experimente ren met gemengde technieken. Zo ge bruikt Stroo bijvoor beeld mossels, zand of papier in haar schil derijen. De Zeeuwse natuur is een van haar GOES favoriete onderwer pen. WAARDE Training herkenning alcoholgebruik Indigo Zeeland geeft op maandag 12 okto ber de training 'Her ken risicovol alcohol gebruik bij jongeren' in het dorpscentrum MeerWaarde. De training is bedoeld voor mensen die met jongeren werken. Cur sisten krijgen scholing om risicovol alcoholge bruik bij jongeren te herkennen en het be spreekbaar te maken. Ook doorverwijsmo- gelijkheden komen aan bod. De training is in dorpscentrum Meerwaarde, Maurits- straat 4-6 en duurt van 19.00 tot 22.00 uur. Deelname is gra tis en aanmelden kan via nijssen@indigozeeland .nl of 06-10491803. GOES. De Rotary Goes-Reimerswaal doneert vierduizend euro aan de stichting Stoomtrein Goes-Borsele (SGB). De SGB gebruikt het bedrag voor de aanschaf van een draaischijf (foto), een installatie waarmee lo comotieven omgedraaid kunnen worden. Zo'n schijf was al jarenlang een wens van de stichting. De vierduizend euro is de opbrengst van het jaarlijkse mosselfeest van de Rotary. De cheque zal zondag 11 oktober overhandigd worden tij dens een treinrit van de SGB voor de Rotary, foto SGB GOES HEINKENSZAND KAPELLE KAMPERLAND KLOETINGE RILLAND YERSEKE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70