'Niet iedere auto met een Oost-Europees kenteken is verdacht' 8 NIEUWS WhatsApp blijkt een effectief middel tegen inbrekers. 'Maar hang niet de held uit.' Verdachte in jihadproces vrijgelaten 'Hulp (14) verkracht' Als op klaarlichte dag twee jongens en een meisje met een schroeven draaier bij een ach terdeur staan te morrelen, slaat een buurvrouw meteen alarm. Klik. Met haar mobieltje maakt ze een foto. Ze belt 112 en stuurt de foto van het drietal door in de WhatsApp-groep van de buurt. „Tientallen omwonenden zien meteen om wie het gaat", vertelt Ton Evers (56), oprichter en be heerder van de 'digitale buurt wacht' in de Tilburgse wijk De Reeshof. Dan gaat het als een speer. Iedereen die de inbrekers voorbij ziet lopen, stuurt een app' je. „Daardoor kon je precies vol gen waar ze heen gingen. Het ging als een lopend vuurtje. Bij het station kon de politie ze zo in de boeien slaan." De animo voor de buurtapp is gigantisch: in Til burg bestaan al 86 WhatsApp-groepen, waarbij meer dan 6000 inwoners zijn aangeslo ten. „Mensen willen graag iets doen", zegt Evers. „En het grote voordeel is dat je vanachter je keu kenraam alarm kunt slaan, zonder dat verdachten iets doorhebben. Het is lekker anoniem." Zelf was Evers het vorig jaar he lemaal zat dat inbrekers vrijwel ongestoord hun gang konden gaan in zijn wijk. „Bij veel van m'n buren was ingebroken. Men sen lagen er 's nachts wakker van. Ik dacht: dit moet stoppen." In overleg met de wijkagent en de gemeente maakt hij de eerste app-groep aan. „De gemeente stuurt deelnemers een brief om ze uit te nodigen. We hebben dui delijke regels. Wie meedoet, mag alleen verdachte situaties melden. Het is dus niet de bedoeling dat er over koetjes en kalfjes wordt ge sproken." De buurtapps schieten inmid dels in het hele land als padden stoelen uit de grond. En het werkt. „Logisch", vindt Evers. „Wijkagenten kunnen al het werk niet meer behappen. Daarom heb- ben ze extra ogen en oren nodig." De politie is blij met debuurt- apps, maar wil wél controle hou den. „Het blijft van belang dat bur gers eerst 112 bellen wanneer ze een verdachte situatie zien, zodat wij meteen kunnen reageren", zegt Sybren van der Velden van de Nationale Politie. Hoewel het initiatief succesvol is, verloopt het niet overal soepel. Zo werden vorige maand in Wijk en Aalburg meerdere app-groepen afgesloten nadat politici zich be klaagden over stigmatiserende en discriminerende app'jes. Bijna el ke Pool die met zijn auto in het dorp stilstond, kreeg het stempel 'verdacht' en 'potentieel crimi- De animo is gigantisch: in Tilburg bestaan al 86 groepen, waarbij meer dan 6000 inwoners zijn aangesloten neel'. „Door het WhatsApp-pro- ject strak te coördineren en duide lijke spelregels te stellen, kun je dat soort uitwassen voorkomen", zegt Martijn Akkermans van de Universiteit van Tilburg. In de buurtapps van Ton Evers wordt met discriminerende op merkingen meteen korte metten gemaakt. „Als iemand een getint uiterlijk heeft of rondrijdt in een auto met een Oost-Europees ken teken, wil dat niet zeggen dat die persoon een inbreker is." Wanneer moeten buurtbewo ners dan wél alarm slaan? „Bij een heterdaadje is het simpel", zegt Evers. „Maar in andere gevallen moet je toch vooral naar je onder- buikgevoel luisteren. En goed na denken. Als iemand stilstaat met z'n auto, is dat niet verdacht. Maar zie je die persoon de volgende dag wéér op een vreemde plek staan posten, dan is het goed om aan de bel te trekken. Hang in ieder geval niet de held uit. Je weet nooit of een inbreker gewapend is." Opnieuw komt een belang rijke verdachte in het Haag se jihadproces op vrije voe ten. De rechtbank in Den Haag heeft gisteren be paald dat Oussama C. uit voorarrest wordt vrijgela ten, aldus zijn advocaat Michiel Pestman. Volgens de rechters is de rol die H. heeft gespeeld waarschijn lijk minder groot dan in eerste instantie gedacht. Hij wordt onder meer ver dacht van rondelpraktij- ken. H. mag de uitspraak in vrijheid afwachten. De politie in Noord-India heeft een lid van het parle ment gearresteerd wegens de verkrachting van een veertienjarig meisje dat als hulp in de huishouding voor hem werkte. De poli tie had na de aangifte van het meisje een maand no dig om Gopi Nath Das te vinden. Die lange termijn leidde tot woedende reac ties van met name studen ten, die vonden dat de auto riteiten wel erg laks met de aangifte omgingen. Das zou zijn hulp in zijn auto hebben verkracht. De parle mentariër is lid van de par- tijAll India United Demo cratie Front. Hij ontkent de aantijging en sprak tegen de politie van een politieke samenzwering tegen hem. Mensen Klik, kli en gepa door Peter Winterman Ton Evers foto Arie Kieviet AMSTERDAM CUWAHATI 2 Minister Ploumen geeft Unicef 2 miljoen euro om meer Syrische vluchtelingenkinderen in Turkije de kans te geven naar school te gaan. De minister zei dat tijdens een bezoek aan Turkije. DEN HAAG Ouderbijdrage jeugdhulp Staatssecretaris Martin van Rijn van Volksgezondheid gaat met de gemeenten (VNG) overleggen over de ouderbijdrage in de jeugd hulp. Ouders moeten sinds begin dit jaar een bijdrage betalen als hun kind jeugd hulp met verblijf ontvangt. In de Kamer bestaat nogal wat weerstand tegen de ouderbijdrage, onder meer van de PvdA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8