Syriër in Turkije spaart voor reis Europa De stemming in Duitsland kantelt Bram Moszkowicz: stel vluchteling snel te werk NIEUWS 7 f^KOOPJEDEAL.NL) -83% 67% in de strijd tegen de PKK. „Het mag niet zo zijn dat de PKK door de strijd tegen Islamitische Staat een soort legitimatie krijgt." Ook zocht hij steun voor de in stelling van een veilige zone langs de Syrische en Iraakse grens. Wen sen waarvoor Ankara volgens Brussel bij de Veiligheidsraad moet zijn. Een gemeenschappelij ke veroordeling van Russische schendingen van het Turkse lucht ruim kon er nog net wel af. Voor Europa moet het gesprek een bittere pil zijn geweest. Maar Brussel heeft Ankara nodig. Niet alleen voor meer grensbewaking maar volgens bronnen in Brussel ook voor de inrichting van zes, mede door Europa te financieren mega-opvangcentra in Turkije voor in totaal twee miljoen vluch telingen, waarvan er dan een half miljoen zouden mogen doorrei zen. Zo concreet maakte Brussel het gisteren niet. Wel is volgens de Europese Commissie, 'een con tract van wederzijds vertrouwen' nodig met Turkije. Europese diplo maten gaan deze week naar Anka ra om daar verder aan te werken. In een achterafstraatje van de populaire winkelstraat Istik- lal Caddesi in Istanbul be reidt de goedlachse kok Fa- tih Duse (23) een nieuwe salade. Farooj al Zaeem heet het Syrische fastfood tentje waar hij werkt. Het logo van een kip met cowboy hoed en sheriff-ster prijkt op zijn T-shirt.„Ik vind dit niks", zegt Fa- tih. „Voor maar 1.200 lira (350 eu ro) werken we hier 7 dagen in de week, 12 uur per dag. Mijn kamer huur is 500 lira. Ik houd amper iets over voor mijn reis naar Euro pa. De eerste keer pakte de Turk se politie ons op bij de Griekse grens. Binnenkort probeer ik het opnieuw." Fatih komt uit Damascus, is student bouwkunde en gevlucht voor de oorlog. Hij is een van de 1,8 miljoen ontheemden die over Turkije zijn uitgewaaierd.Van de ruim 2 miljoen Syrische vluchte lingen in Turkije verblijft maar een fractie - 258.974 - in de 25 kampen aan de Syrische grens. Al leen zij komen in aanmerking voor het extra geld dat de EU be schikbaar heeft gesteld. De over grote meerderheid is overgele verd aan huisjesmelkers en pro beert te overleven in de grote ste den. Zij dromen van een leven in Europa. Turkije geeft geen van hen de status van vluchteling. De overheid noemt hen 'gasten', maar de 'gasten' hebben amper rechten. De vele Syriërs leiden ook in metropool Istanbul tot spannin gen. Zoals in de wijk Güvercin- tepe, waar nu 10.000 Syriërs wo nen. In mei werden daar Syrische winkels beschoten en met stenen bekogeld, en een huis in brand ge stoken. Niet alle Syriërs zijn wanho pig. Syrische ondernemers waren het afgelopen jaar de grootste in vesteerders in Turkije. Moham med Bitar (50) uit Damascus is een van hen. Hij heeft zeven res taurants, twee bakkerijen. „En 340 Syriërs in dienst", zegt hij trots. „Als de EU wil bereiken dat Syriërs hier blijven dan moeten samen met Turkije voor hen kan sen worden gecreëerd om talen ten te ontwikkelen en een nieuw en zinvol bestaan op te bouwen. Als je alleen geld geeft, worden ze lui en afhankelijk." De hele zomer heeft Christiane Beckmann zich uit de naad ge werkt bij het centrale registratiecentrum voor asielzoe kers, het Lageso, in Berlijn. Nu staat het huilen haar nader dan het lachen. „Het is een schande wat zich hier afspeelt", zegt de woordvoerster van de vrijwilli gersorganisatie 'Moabit Hilft!'. „Het opvangsysteem is compleet vastgelopen." Volgens massablad Bild ko men dit jaar 1,5 miljoen asielzoe kers naar de Bondsrepubliek. Veel meer dan de laatste progno ses, die uitgingen van 800.000. Bij het Lageso (Landesamt für Gesundheit und Soziales) kan men de druk niet meer aan. De wachttijden zijn opgelopen tot vijftig dagen. „Die ambtenaren daar zitten er voor de schijn", zegt Beckmann, wijzend naar het voormalige ziekenhuis in de ar beiderswijk Moabit waar asielzoe kers zich moeten registeren. „Nie mand durft te erkennen: 'Wir schaffen das nicht - dit gaat ons niet lukken." Van de euforie waarmee Duits land deze zomer asielzoekers ver welkomde is weinig over. Door de aanhoudende stroom vluchte lingen en de verhalen over mis standen in de overvolle asielzoe kerscentra - waar wordt gevoch ten, waar vrouwen en meisjes worden verkracht en christenen en yezidi's door fundamentalisti sche moslims worden belaagd - vragen steeds meer mensen zich af: waar zijn we aan begonnen? Een meerderheid (51 procent) van de Duitsers zegt zich zorgen te maken over de ontwikkelin gen. Vorige maand was dit nog 38 procent. Steeds luider klinkt de kritiek op bondskanselier Angela Merkel (CDU), die met haar 'open deurpolitiek' verantwoorde lijk wordt gehouden voor de cri sis. De een na de andere hoogge plaatste politicus, van bondspresi dent Joachim Gauck en CSU-lei- der Horst Seehofer tot vice-kanse- lier Sigmar Gabriel (SPD), geeft toe dat Duitslands mogelijkhe den niet onuitputtelijk zijn. See hofer wijst op de problemen zo als die bij het Lageso en spreekt over een 'aangekondigde ineen storting, nog voor de winter'. Ook de media, die aanvanke lijk massaal het 'Sommermarchen' (zomersprookje) bejubelden, zijn inmiddels sceptischer. Er gaat nauwelijks een dag voorbij zon- 'Niemand durft te erkennen: dit gaat ons niet lukken' der een debat op de televisie, waarin soms opmerkelijk open wordt gesproken over thema's als: 'Hoeveel islam verdraagt Duitsland?' Merkel, kanshebber voor de Nobelprijs voor de Vrede wegens haar 'morele leiderschap', blijft bij haar standpunt dat de Bonds republiek zich barmhartig moet opstellen jegens de vele migran ten. Maar Merkels populariteit daalt snel en staat nu op het laag ste punt sinds 2011. Opmerkelijk is dat steeds meer schrijvers en academici hun zor gen uitspreken over de instroom van zoveel mensen uit islamiti sche landen. In gerespecteerde media vragen auteurs als Botho Strauss, Hans Magnus Enzensber- ger en Rüdiger Safranski zich af waarom Merkel de opdracht heeft gegeven dat Duitsland 'een ander land moet worden'. Het is ongebruikelijk dat Duitse intellec tuelen 'rechtse' standpunten in nemen. Bild, dat recent onder de slogan 'Wir helfen!' actie voerde voor de asielzoekers, deelt vanaf vandaag bij aze's exemplaren van de Duitse grondwet uit in een Arabische vertaling. Maar bij het Lageso in Berlijn hebben ze andere zorgen. „De winter valt in", zegt Christiane Beckmann. „Straks liggen hier moeders met kinderen in de open lucht, terwijl het vriest. In Duitsland, anno 2015." DEN HAAG. Het kabinet moet vluchtelingen verplicht aan het werk zetten en parken, sloten en plantsoenen laten schoonmaken. Dat stelt VNL-partijleider Bram Moszkowicz. „Er mag best een prestatie staan tegenover opvang, eten en kleding. Ze maken zich dan nut tig en de leefomgeving knapt er van op." Een vluchteling zou wat de partijleider betreft zo snel mo gelijk na aankomst tewerkge steld moeten worden. Volgens Moszkowicz wordt er nog te weinig gedaan om vluch telingen in de regio rond Syrië op te vangen en mag zijn voor stel worden uitgelegd als een 'ontmoedigingsmaatregel'. Als het vluchtelingen niet aanstaat, kunnen ze voor een ander land kiezen. Dat er sprake is van chan tage of dwangarbeid, wijst VNL van de hand. „Ze zitten hier niet gevangen, ze kunnen gaan en staan waar ze willen." Bovendien denkt VNL met het voorstel het aantal inciden ten zoals vechtpartijen in op vangcentra te verminderen. Overigens waakt Moszkowicz naar eigen zeggen wel voor 'ver dringing op de arbeidsmarkt'. Het mag daarom bij verplicht werk alleen gaan om de genoem de gemeentelijke taken en er wordt geen salaris betaald. DAGAANBIEDINGEN VAN 6 OKTOBER DUOPACK Siliconen Teen Ondersteuners - verhelpt pijn! 4,95 Nu Slechts Uittrekbaar wind- /zonnescherm met FLINKE korting! korting Nu Slechts 99,95 DINSDAG 6 OKTOBER 2015 dreef door onze correspondent Mare Guillet Syrische vluchtelingen zwerven rond in Turkije op zoek naar werk en onderdak. Brussel hoopt dat zij niet doorreizen. Tevergeefs. door onze correspondent Wierd Duk Duitsland kreunt en steunt onder de blijvende vluchtelingenstroom. Van de zomerse euforie is weinig meer over. Christiane Beckmann vrijwilligersorganisatie Voedsel voor net aangekomen migranten in Berlijn. Steeds meer Duitsers zetten hun vraagtekens bij de blijvende toestroom, foto Fabrizio Bensch/Reuters door Tobias den Hartog Helpt tegen pijnlijke eeltknobbels Bescherming van je voet tegen stoten/schuren in de schoen Helpt de grote teen uit te lijnen naar de natuurlijke stand Werkt tegen verbogen tenen Voorkomt en verhelpt eelt en lik doorns 1 bestelling 2 stuks Adviesprijs 29,95 Korting 83% li bespaart 25,- korting Nooit meer last van de wind in de tuin Ook ideaal op een terras of balkon voor meer privacy Voorzien van automatische roll-back functie Optimaal genieten van het lekkere weer Ziet er ook nog eens mooi uit Adviesprijs 299,95 Korting 67% U bespaart 200,- f N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen lïv) DPDf®1 (^>n tevreden gelote»®) G-y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7