Koppen bij elkaar in Sluiskil Koewacht heeft derde rondje met 'Koebuiten' Zorgen over uitplaatsing bedrijven voor Nieuwe Sluis Eigenaar wil herbouwen in originele staat ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Bij Zaamslag brandde een markante schuur af. Jos Verschueren zit niet bij de pakken neer. Een comité met onder anderen ho- reca-ondernemer Meerten Dallin- ga en de bekende Sluiskillenaar Loek van Hecke werkt aan een nieuwbouwplan voor de Baljuw laan, op de plek van de voormali ge Antoniusschool. De dorpsraad heeft zijn zinnen echter gezet op de locatie van de afgebroken ver pleegstersflat aan de Pierssenspol- derstraat. Ontwikkelaar Roobeek, de eigenaar van het lege, verloeder de waterschapslaboratorium aan dezelfde straat, zou er niet al te du re (senioren) appartementen wil- Sluiskil zal verdeeld heid achter zich moeten laten om tot 'gepaste' nieuwbouw in het dorp te komen. len bouwen. Dan is wel een grond ruil met de gemeente nodig, ten voordele van Roobeek. Wethouder Van Hulle heeft al vaker aangegeven zo'n grondruil niet te willen, niet alleen vanwege het geld, maar ook omdat in het verleden voor nieuwbouw aan de Pierssenspolderstraat geen interes se bestond. De Baljuwlaan dichter bij het centrum van Sluiskil is ge schikter, vindt Van Hulle. De be langstelling voor nieuwbouw daar bleek ook groot, toen dit jaar een plan ervoor werd gepresenteerd. Voor de gemeente is nieuwbouw op die plek ook gunstiger, want de grond is in haar bezit en die staat nog veel geld in de boeken. Zo is alles met elkaar verweven in Sluiskil. Van Hulle kan succes boe ken, maar dan moeten alle par tijen in Sluiskil de (harde) koppen bij elkaar willen steken. Het is de vraag of dat lukt. et doet hem pijn, veel pijn. Jos Ver schueren wilde begin volgend jaar nog wel een boerderijwinkel in zijn schuur aan de Terneuzen- sestraat in Zaamslag beginnen. „We zijn vijf stappen achteruit ge zet." Zondagochtend brandde zijn schuur af. „Geen monumentale schuur, maar wel mooi en mar kant", drukt Verschueren zijn lief de voor het pand uit. Nog maar tweeëneenhalf jaar geleden heeft hij de hoeve, de Merletten Hof, gekocht. „Van de vrijgezel Jan van Cadsand en zijn vrijgezelle zus Corrie", vertelt Verschueren. „Hun grootvader De Kraker heeft de hof gebouwd. De hoeve is drie generaties in bezit geweest van de familie." Verschueren is liefhebber van oude panden. Hij kon de familie dan ook verzekeren dat hij alles in originele staat zou laten, de schuur uit 1909 en de woning er naast uit 1916. En dan overkomt juist hem een verwoestende brand. „Ik ging rond kwart voor zes zondagochtend even naar de wc", kijkt hij terug, „en ik hoorde wat. Ik ben gaan kijken en zag dat de schuur in brand stond." Verschue ren belde direct 112. Hij dacht dat het een eeuwigheid duurde, voor dat de brandweer arriveerde. „Maar, achteraf bezien, nog geen kwartier." Veel was er niet meer te red den. De vuurzee was zo hevig dat zelfs de stalen hengsels van de houten deuren uitzetten en ste nen loskwamen. Een geluk bij een ongeluk: de wind stond goed. „Was er oostenwind geweest, dan had de brand gemakkelijk naar het huis kunnen overslaan." In de schuur stond ook alleen 'wat klein gerief, zoals Verschue ren het omschrijft. Over de oorzaak van de brand was gisteren nog niets bekend. „Iets met stroom of iets anders, wie zal het zeggen." Verschueren zat gistermiddag uren met verze keringsexperts om tafel. Hij is va- van plan de schuur in originele staat te herbouwen. „Voorzover dat kan. Ik wil er zeker geen blik ken doos voor terugzetten. Dat zou geen gezicht zijn, zo bij de entree tot Zaamslag." Van Boom maakte zijn opmer king, omdat hij ervoor wil waken dat bedrijven uit Terneuzen ver trekken of zelfs helemaal verdwij nen. „Het gaat om meer dan tweehonderd banen die hierbij betrokken zijn." „Ik weet dat on der ondernemers ongerustheid bestaat", aldus wethouder Frank van Hulle. Hij beloofde 'de gevoe lens' te peilen. Harm Verbeek, omgevingsma nager bij het project Nieuwe 'We doen pas mededelingen over resultaten als alle vijftien dossiers zijn afgehandeld' Harm Verbeek, Nieuwe Sluis Sluis, doet geen mededelingen. Niet over het verloop van de on derhandelingen en hij wil ook niet kwijt of er al overeenkom sten zijn gesloten. De Schependijk, waaraan vrij veel bedrijven zitten, moet com pleet worden afgegraven. De pro jectorganisatie (de Vlaams-Neder landse Scheldecommissie), haven bedrijf Zeeland Seaports en de ge meente werken samen aan de uit plaatsing. Verbeek spreekt van vijftien dossiers. Pas als die alle maal zijn afgehandeld, wordt iets medegedeeld. In 2017 moet de bouw van de sluis beginnen. Initiatiefnemer is de Werkgroep Thematisering Koewacht, die voor de realisatie van de ommetjes sa menwerking zocht met de Stich ting Landschapsbeheer Zeeland. De Koebuiten is genoemd naar het gelijknamige akkerbouwge bied waar de route gedeeltelijk doorheen loopt. Het rondje is 3,8 kilometer lang en ook onderdeel van het wandelnetwerk 'Langs li nies en kreken', dat door Oost- Zeeuws-Vlaanderen loopt. Start van het ommetje is aan het begin van de Tuinderstraat, bij paal 85 van het knooppuntennet werk. Vanaf die plek gaat de route naar het Plaschaertbos, via de oude zandwinput naar de Mat- thijsstraat en 't Zand, terug naar het startpunt. Onderweg ligt een bruggetje: dat is aangelegd in samenwerking met natuurclubs en de grondeige naar. Net als van de andere omme tjes is een plattegrond gratis af te halen bij Martens Brandstoffen aan de Nieuwstraat, en bij Brasse rie 't Zand aan 't Zand. DINSDAG 6 OKTOBER 2015 ANALYSE door Harmen van der Werf SLUISKIL. De Terneuzense wethou der Frank van Hulle is donderdag met een onmogelijke opdracht op pad gestuurd door zijn gemeente raad. Hij moet ervoor zorgen dat er 'gepaste' nieuwbouw komt in Sluiskil. Het dorp is daar hopeloos verdeeld over. Vijf stappen terug door schuurbrand door Harmen van der Werf Wie Zaamslag binnenfietst vanuit Terneuzen kan niet om de afgebrande schuur heen bij de entree van het dorp. foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Raadslid Giel van Boom (TOP/Gemeentebelangen) maakt zich zorgen over de onder handelingen over uitplaatsing van bedrijven die weg moeten voor de Nieuwe Sluis bij Terneuzen. „Die gesprekken lopen erg stroef, zachtjes uitgedrukt", omschreef Van Boom onlangs de sfeer. door Martijn de Koning KOEWACHT. Koewacht heeft er weer een ommetje bij. Na het 'Mos- seldreefpad' en het 'Vennenpad' kan vanuit het dorp nu ook 'de Koe- bulten' gelopen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73