'Leegstand vaak niets aan te doen' Hakenkruizen snel uit beeld gepoetst Zeeland telt minste faillissementen Een bed voor drie dagen Dordelinks 2 ZEELAND COMMENTAAR De gemeente Sluis reageert keurig op de vluchtelin- gencrisis. Tweehonderd mensen verblijven drie da gen in Cadzand-Bad. Het gaat om noodopvang. Dus om een tijdelijke plek voor vluchtelingen die nog geen plaats hebben in een regulier centrum. Vlissingen maakt zich ook klaar voor crisisopvang. Dat gebeurt waarschijnlijk ook in een sporthal, niet bepaald een uitnodigende omgeving. En zeker niet als je na een extreme reis in Nederland rust denkt te vinden, maar dan van de ene naar de andere hal wordt vervoerd. Dat verhuizen gebeurt om gemeenten niet te veel te belasten, maar het lijkt niet erg efficiënt. In feite doen de gemeenten nu niets anders dan wat al in hun rampdraai boek staat. Met een beetje extra energie kunnen de vluchtelin gen langer op één plek blijven. Het zou mooi zijn als de gemeen ten Sluis en Vlissingen dat voor- elkaar krijgen. Ondertussen ont kent de Zeeuwse afdeling van de PW nog de werkelijkheid. Ondanks de duidelijke nood van de vluchtelingen worden zij als 'gelukszoekers' weggezet. De PVV wil niet dat het dagelijks provinciebestuur zoekt naar geschik te huizen en spreekt van 'facilitering van de asieltsunami'. Het zijn loze kreten van mensen met een klein hart. Het steeds weer verhuizen van grote groepen vluchtelingen is ongewenst Dat concluderen B en W van de gemeente Sluis in een evalua tie. De aanpak van verpauperde panden, die nu ook een paar jaar loopt, verloopt wél succesvol. 'Eigenaren kunnen niets doen aan leegstand. Ze krijgen het pand gewoon niet verhuurd' Peter Ploegaert, wethouder De leegstandsverordening is twee jaar geleden ingevoerd op verzoek van de raad. Wethouder Peter Ploegaert heeft inmiddels gesproken met alle eigenaren van panden die langer dan een half jaar leeg stonden. „Ze hou den die niet leeg om fiscale of speculatieve redenen", is zijn waarneming. „Ze krijgen hun panden simpelweg niet ver huurd." Sommige raadsleden wilden ook een leegstandsheffing. Dat bleek wettelijk onmogelijk. Ploe gaert: „We hebben gemerkt dat eigenaren er vaak niks aan kun nen doen. Sterker nog: ze lopen al omzet mis, dan moet je ze niet nog eens extra treffen." De verordening zorgt wél voor een hoop administratie. „Ei genaren moeten zich registreren, wij moeten die lijsten bijhouden en gesprekken voeren....je kunt je afvragen of dat allemaal nut heeft." Ploegaert zal niet advise ren de verordening af te schaf fen. „Dat is aan de raad die deze verordening wilde." Het beleid rond verpauperde panden werkt wel. Sluis koos een 'zachte aanpak' door in gesprek te gaan met de eigenaren. „Van de eerste tien eigenaren die we op bezoek hebben gehad, hebben er acht hun pand opgeknapt of verkocht. Ze zien vaak in dat het zo niet kan. Wij geven ze het laat ste zetje." Het werkgebied van de ze maatregel is uitgebreid tot de hele gemeente Sluis. Almanak De 'nee-fase', de peuterpuberteit, 'ik ben twee en ik zeg nee'... Complete boekenkasten zijn volgeschreven over het gedrag van een tweejarig kind. Een voordeel van die leeftijd is dat de de hysterie soms beteugeld kan worden door simpelweg klinkla- re onzin te verkopen. Het werkte vo rige week in elk geval perfect bij die tweejarige Bevelandse peuter. Toen haar ouders voorzichtig vroe gen of ze ook zin had in het dagje uit naar Dordrecht was het ant woord klip en klaar: 'néé-héé, ik wil niet naar re-hechts!' Het antwoord van ouderlijke zijde was even sim pel als doeltreffend. 'Oké, dan gaan we naar Dordelinks.' Vogels verstoren verbouwing kerk Omwonenden van de ver vallen kerk aan de Vloos- wijkstraat in Terneuzen moeten weer geduld heb ben, voordat er verder ge werkt wordt aan de verbou wing van het pand. De werkzaamheden zijn stilge legd vanwege broedende vogels, vertelden omwo nenden gisteren. De kerk staat al jaren leeg. In 2ori is er nog brand in geweest. Verdeeldheid over TTI P-verdrag De Terneuzense gemeente raad is verdeeld over het omstreden vrijhandelsver drag TTIP waarover de Eu ropese Unie en de Verenig de Staten in gesprek zijn. De PvdA en GroenLinks wilden in een motie vast leggen dat TTIP niet mag leiden tot versoepeling of het opzij schuiven van na tionale of lokale regelge ving, vooral door inmen ging van grote Amerikaan se bedrijven. Michel Barbé (CDA) gaf aan dat Terneu zen juist gebaat is bij een open economie en dus ook bij een handelsverdrag. B en W komen nu zelf met een reactie die terugkomt in de gemeenteraad. Nadenken over duurzaamheid Wethouders en raadsleden uit de gemeenten Sluis, Ter- neuzen en Hulst gaan vrij dag het gesprek aan met kinderen over duurzaam heid én lezen hen voor. In het kader van de Dag van de Duurzaamheid bezoe ken wethouders en raadsle den acht basisscholen. Zo bezoekt de Sluise wethou der Peter Ploegaert basis school Sint Petrus-De Weg wijzer in Schoondijke. Hon derden basisscholen in Ne derland doen mee aan de actie. Stemmen tegen Het Warenhuis D66 en lokale partij 55Ter- neuzen hebben tegen de jaarrekening 2014 van het voormalig streekmuseum in Axel gestemd. Ze had den geen problemen met de jaarrekening. Het ging om 'oud zeer'. Charles ten Hengel (D66) hekelde op nieuw 'de onverantwoord grote (miljoenen)investe- ring' in Het Warenhuis. D66 en ssTerneuzen heb ben samen vier raadsleden, de overige 27 Terneuzense raadsleden stemden voor. THOLEN. Nee, op basisschool De Regenboog in Tholen waren de leuzen en hakenkruizen niet het gesprek van de dag. „De leerlin gen hebben er weinig van meege kregen", zegt directeur Maarten van der Kooij. Wat hem betreft wordt er ook zo weinig mogelijk aandacht aan besteed. „Laten we de mensen die dit gedaan hebben niet het podium geven waar ze op hopen." Tholen werd gisteren opnieuw geconfronteerd met bekladdingen. In het gebied rondom de Zoekweg stonden op muren en trottoirs ha kenkruizen en teksten als 'Geen vluchtelingen' en 'White Power'. Onder meer gemeenschapscen trum Meulvliet, zwembad De Spetter, de tijdelijke units bij de gymzaal, het voormalige Wester poort en de scholen Eben Haëzer en De Regenboog moesten het ontgelden. Het lijdt geen twijfel dat de be kladdingen te maken hebben met het aanwijzen van sport- en ge meenschapscentrum Meulvliet in Tholen als mogelijke locatie voor de kortstondige opvang van vluch telingen. De gemeente kreeg gisteroch tend al vroeg lucht van de beklad dingen en liet ze heel snel verwij deren door medewerkers van De Betho. De politie vermoedt dat de teksten en hakenkruizen zondag avond zijn geplaatst. „Ik heb de kinderen er nauwelijks over ge hoord, dus ik denk dat het ze niet zo is opgevallen", zegt adjunct-di recteur Bas Hoftijzer van de Eben Haëzerschool, waar de tekst 'Geen vluchtelingen' op de stoep voor het hek was gezet. „We zijn heel de school langsgelopen, maar heb ben gelukkig geen andere teksten aangetroffen." Hoftijzer en collega Van der Kooij van De Regenboog zijn blij dat de gemeente alles snel heeft laten verwijderen. Die laat ste zegt er niet meer van te willen maken dan het is. „Ik schaar dit onder vandalisme. Het is natuur lijk wel vervelend om op deze ma nier als school betrokken te wor den bij een discussie waar we vol ledig buiten staan." Vorige week werd het gemeen tehuis van Tholen ook al beklad met een hakenkruis en de tekst 'Refugees fuck you.' De gemeente heeft in beide gevallen aangifte ge daan bij de politie. De meeste van de gebouwen die zondag werden beklad, zijn gemeentelijk eigen dom. De politie roept getuigen op zich te melden. Het aanwijzen van Meulvliet als mogelijke opvanglocatie voor vluchtelingen leidde ook al tot hef tige reacties op onder meer de facebookpagina van de gemeente Tholen. Burgemeester Ger van de Velde zei geschrokken te zijn van de harde toon die veel mensen aanslaan. Ze riep op tot solidari teit en medemenselijkheid. De Thoolse burgemeester Ger van de Velde is geschrokken van de harde toon die veel mensen aanslaan. Ze riep op tot medemenselijkheid Ten opzichte van dezelfde pe riode vorig jaar gingen veel min der Zeeuwse bedrijven en instel lingen op de fles. Met 42 procent is de daling van het aantal faillisse menten hier het hoogst. Landelijk is dat 27 procent. Dat blijkt uit cij fers van faillissementsdossier.nl. In de eerste negen maanden van 2015 gingen in totaal 5589 be drijven en instellingen bankroet. Dat zijn er nog altijd ruim drie keer zoveel als voor de crisis. In de eerste drie kwartalen van 2007, het laatste jaar voorafgaand aan de crisis, waren er 1771 faillissemen ten. In het derde kwartaal dit jaar daalde het aantal faillissementen nog sterker dan in de eerste twee kwartalen: 35 procent ten opzich te van de overeenkomstige perio de in 2014. Faillissementsdossier.nl stelt dat door het economisch herstel en toegenomen consumentenbe stedingen (dankzij lage energie prijzen en gestegen koopkracht) minder bedrijven en instellingen bankroet gaan. Vooral in de horeca gingen min der ondernemers onderuit. Het aantal failliete hotels daalde in een jaar met 40 procent, het aan tal eetgelegenheden met 35 pro cent en cafés met 25 procent. Ko ninklijke Horeca Nederland is blij met de daling en spreekt van fun damenteel herstel. Ook in de bouw en de detail handel waren er fors minder fail lissementen, respectievelijk 27 pro cent en 25 procent. Opvallend is de toename van het aantal schoe nenwinkels dat aan de grond liep. Een opmerkelijk ontwikkeling. Terwijl kledingwinkels (30 pro cent) minder vaak het loodje leg den, verdubbelde het aantal faillie te schoenenwinkels tot 34. Vooral in de horeca, de bouwsector en detailhandel gaan ondernemers minder vaak onderuit door Martijn de Koning OOSTBURC. Het invoeren van een leegstandsverordening heeft niet geleid tot minder leegstand in het centrum van Oostburg. De rege ling blijkt een 'papieren tijger' en schiet haar doel voorbij. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN TERNEUZEN SLUIS/TERNEUZEN/HULST AXEL door Rob Paardekam door Frank Balkenende VLISSINGEN. Zeeland telde in de eerste negen maanden van dit jaar van alle provincies het minste fail lissementen: 70.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71