Eerste winst van Hoek levert drie eretitels op in Voetbal Awards Calcium, natrium en magnesium nodig 12 Motorcrossers Van de Wiele en Buijs grijpen zege in België Schoe sluit seizoen af met zege ZEEUWSE VOETBAL AWARDS Sportvoedingsdeskundige Vera Wisse legt uit dat alleen water drinken tijdens een marathon niet genoeg is. In het Belgische Eksaarde waren Zeeuwse motorcrossers succes vol bij wedstrijden van de MCLB. Jordi van de Wiele mocht het hoogste treetje betreden in de klasse Inters MX 2. In de sa mengevoegde inters-klasse legde hij beslag op respectievelijk een zevende en zesde plaats in de manches. Dat was voldoende voor de winst in zijn categorie. Gian Carlo Buijs uit Oost-Sou burg wist ook de tweede wed strijd om het herfstkampioen- schap bij de Junioren MX 2 op zijn naam te schrijven. De Su- zuki-rijder sloot beide manches winnend af. Tom Cortvriendt uit Axel werd dankzij een acht ste en vijfde plaats in de eind stand vierde. In de eerste man che legde Martijn Roos uit Zuid- dorpe beslag op de tweede plaats. In de tweede manche ein digde hij buiten de top tien. Bij de Beloften MX 2 werden Wilko de Booij (Walsoorden) en Bart Risseeuw (Spui) respectieve lijk zesde en negende in het dag klassement. sport kort Erwin Harmes kamp te zaterdag, toen hij vijftig meter voor het einde van de Kustmarathon ineen stortte, met een te kort aan vocht en elektrolyten. De Vlissingse Vera Wisse is sportdiëtist en sportvoedings deskundige. Zij legt uit wat er waarschijnlijk misging in het lichaam van de Middelburgse hardloper. „Jazeker. Kijk, als marathonlo per zweet je veel. En met dat zweet verdwijnen ook minera len zoals calcium, natrium en magnesium uit je lichaam. Die moeten - zeker als je heel veel zweet - aangevuld worden. Het is op zo'n moment niet goed om alleen maar water te drinken. Daarmee wordt de balans in het lichaam onvoldoende hersteld. Met dat water kun je zelfs je lichaam vergiftigen. Je hebt dus ook iets anders nodig. Isotone sportdrank raad ik aan. Daar zit ten die mineralen in. En aan sommige gelletjes zijn ze ook toe gevoegd." „Als je echt te weinig drinkt tijdens een marathon, kan dat lei den tot spierkrampen. Als je echt een tekort aan mineralen V 'Een gezond en getraind lichaam kan zich goed herstellen, als je daar ook de tijd voor neemt' hebt, krijg je spastische trekjes. Dan is je coördinatie weg en zijn je bewegingen niet meer gecon troleerd. Je hebt namelijk die cal cium, natrium en magnesium no dig om de signalen vanuit je her sens door te kunnen geven aan de spieren." „Nou, dat valt wel mee, denk ik. Een gezond en getraind lichaam kan zich goed herstel len, als je daar ook de tijd voor neemt. Je moet niet meteen de dag erna weer een zware inspan ning gaan leveren." „Jawel. Het kan leiden tot co ma. Daar zijn ook gevallen van bekend. Maar die hebben wel in extreme omstandigheden ge sport. Zaterdag was er bij de Kustmarathon geen gevaar: de temperatuur was niet hoog en er stonden overal langs de kant veel toeschouwers die konden in grijpen." „Dat klopt. En vaak vraag ik sporters om eerst eens te meten hoeveel vocht ze verliezen tij dens een inspanning. Ga voor dien en nadien op de weegschaal staan en kijk hoeveel gewicht je kwijt bent, en haal daar dan van af wat je gedronken hebt. Het is simpel en heel effectief." „Je weet dan al ongeveer wat je aan moet vullen. Tijdens het sporten worden andere syste men in je lichaam enigszins on derdrukt. Je hebt minder honger en dorst. Toch moet je dus wel drinken. Maar ook weer niet ex treem, hoor. De regel is dat je on geveer 2 procent van je lichaams gewicht mag verliezen tijdens een inspanning. Iemand van 70 kilo mag dus best 1,4 kilo kwijtra ken. Dan zit je nog steeds goed met je mineralen. Het lichaam heeft daar reserves voor." VLISSINGEN. Kyle Doesburg is spe ler van de week geworden in de strijd om de Zeeuwse Voetbal Awards, een initiatief van CTV Zeeland en de PZC. De aanvaller van Hoek kreeg de meeste stem men van de panelleden voor zijn treffers die hoofdklasser Hoek aan de eerste doelpunten en drie punter hielpen tegen ASWH. In het verlengde daarvan werd Doesburgs eerste treffer gekozen tot doelpunt van de week. De aanvaller snelde vanaf eigen helft langs diverse tegenstan ders, kapte zich in het strafschop gebied vrij en wipte de bal met de buitenkant van zijn rechter schoen in de verre hoek. Om het feest compleet te maken ging ook de eretitel 'Club van de week' naar Hoek. De hoofdklas ser sloot een bewogen week we gens het ontslag van trainer Ruud Pennings af met de eerste overwinning. Arie van der Zouwen is gekozen tot de trainer van de week. De oe- fenmeester van eersteklasser Kloetinge voerde een gouden wissel door. Invaller Yves Nyemb maakte de winnende treffer op aangeven van een ande re invaller, Francis Kabwe Ma- nengela. Ook tegen Oranje Wit had Van der Zouwen al een gou den hand van wisselen. Scheidsrechter van de week werd Nieck Elderson. Hij moest 550 kilometer reizen om de top per in de hoofdklasse C tussen AZSV en Excelsior'31 in goede ba nen te leiden. Pechvogel van de ze week is Tom Blomaard. Hij scoorde drie keer voor Bruse Boys, maar de ploeg verloor toch met 3-6 van Smitshoek. Sport sport@pzc.nl EKSAARDE RAVELS. Aimée Schoe heeft in het Belgische Ravels de Flanders Cup ge wonnen in de categorie vrouwen jeugd. De jonge mountainbikester uit Vrouwenpolder was ook in de finalewedstrijd de sterkste. Op het fraaie en snelle vijf kilometer lange parkoers reed Schoe van start tot finish aan de leiding. „Het vele draaien en keren in de bossen lag me wel", zei ze na afloop. De competitie om de Flanders Cup bestond uit zeven wedstrijden. Aimée Schoe won drie van de zeven wedstrijden en eindigde zes keer op het podium. Het MTB-seizoen, waarin ze ook brons pakte op het NK, sloot ze daarmee met een voldaan gevoel af. VLISSINGEN Recordopbrengst Na afloop van het vliegseizoen hebben de Zeeuwse duiven sportliefhebbers zich ook van een andere kant laten zien. Afgelo pen weekend werd volgens traditie de ver koop van nog te kwe ken jonge duiven geor ganiseerd. De op brengst gaat naar twee goede doelen: Stichting Thuredriht/ CJV Kamp Renesse en Stichting Jayden uit Goes. De stichtingen proberen het leven van kankerpatiëntjes te verlichten (Renes se) of de genezings kans te verhogen (Jay den). Marcel Buijsse trad bij PV Voorwaarts in Arnemuiden op als veilingmeester, Adrie de Bruijne (foto) deed dat bij de bijeenkomst van De Sluiskilse Reis duif in Sluiskil. Met 14.000 euro werd een recordopbrengst ge realiseerd. Het vorige record stond op 12.000 euro. Het be drag zal tijdens de Zeeuwse Manifestatie op 7 november in de Jeugdhoeve in 's-Hee- renhoek aan de beide stichtingen worden overhandigd. BIJ NADER INZIEN *ln de krant van maan dag werd vermeld dat Charlotte de Neve de eerste vrouw was in de MTB-wedstrijd van de Kustmarathon. Zij reed evenwel niet mee en had haar num mer overgedragen aan een Mick van Dijke. Marjolein Gernler-van Westen was wél de snelste vrouw tijdens de MTB-wedstrijd. Motorcrosser Aswin Vandamme werd in de krant van maandag een KTM- rijder ge noemd. Hij rijdt ech ter op een TM. Spastische trekjes bij een tekort aan mineralen door Roeland van Vliet De arts bij de finish in Zoutelande sprak over zowel vocht- als elektro lytengebrek. Is dat een bekend pro bleem? Harmes kwam zaterdag zwalkend aan. Wat gebeurde er nou precies in zijn lichaam? Sportvoedingsdeskundige Vera Wisse schrijft voedingsplannen voor duursporters. foto Mechteld Jansen Krijgt je lichaam op zo'n moment een klap? Harmes werd zaterdag snel opge vangen en geholpen bij de EHBO. Maar kan een tekort aan vocht en elektrolyten ook echt kwaad? Je schrijft zelf voedingsplannen voor duursporters. Zulke zaken zullen natuurlijk aan de orde ko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62