Dit zou ik veranderen als ik minister was... 'Ongelooflijk, de energie en inzet van Addy' Na 45 jaar in het onderwijs is het tijd voor een nieuwe uitdaging... in Afrika (De ZEELAND 5 i/ax £et OnUiwjtf'.v Juf Addy Rouw is met pensioen, maar ze verlegt gewoon haar werkterrein naar scholen in Afrika. pzc.nl/helden Werken in het onder wijs was voor Addy Rouw (65) echt een roeping. „Als tienjarig meisje speelde ik al 'schooltje' met de buurtkinderen in Terneuzen. En later, toen ik op de middelbare school zat, gaf ik een van die kin deren uit mijn 'schooltje' bijles. Zij zat toen nog op de lagere school." Hoewel haar ouders lie ver hebben dat Addy bij een van haar broers gaat werken, is Addy eigenwijs en schrijft ze zich in bij de kweekschool in Middelburg. Haar eerste baan start in 1970 op het kleine christelijke schooltje in Groede. „Ik ging daar elke dag op mijn brommertje naartoe." Na twee jaar op en neer tuffen, wordt de brommer ingeruild voor een witte 'Lelijke Eend' en gaat Addy werken op De Stelle in haar woon plaats Terneuzen. Ze gaat er nooit meer weg. In al die jaren had Addy meest al de groepen 3 en 4 onder haar vleugels. „Ze leren dan lezen en re kenen. Voor mij zijn dat de mooi ste jaren." Ook Addy's dochters Veerle (38) en Helge (34) zaten bij hun moeder in de klas. Ze moes- ten haar gewoon juffrouw noe men en Veerle omschrijft juf Ad dy als streng, maar rechtvaardig. Gaandeweg bemerkt Addy dat ze een grote betrokkenheid voelt bij kinderen met zogenaamde 'rug zakjes', kinderen met achterstan- den of probleempjes. En zij zijn op hun beurt ook weer gek op juf Addy. „Het is bijzonder als je merkt dat die klik er is. Ik kon er ontzettend veel in kwijt." Addy wordt intern begeleider op school, waarbij ze zowel de leerkrachten coacht en zorgt voor de juiste be geleiding van kinderen die dat no dig hebben. In die lijn past het dan ook dat ze dit jaar directeur werd van de eerste Zomerschool in Terneuzen waar 42 leerlingen van meerdere basisscholen aan deelnamen. „Met name voor bui tenlandse leerlingen is het ideaal, omdat hun Nederlands toch wat wegzakt in de vakantie. We gaven heel praktijkgerichte lessen, met veel uitstapjes. De kinderen heb ben ervan geleerd en genoten." Het organiseren van uitstapjes is ook iets waar Addy haar hele ziel en zaligheid in kwijt kan. En dat tot in de puntjes. Ze is naar ei gen zeggen een echte regelnicht. „Als ik iets regel, dan moet het goed gebeuren. Mensen vertrou wen jou en dat vertrouwen wil ik niet beschamen. Bovendien is het ook het promoten van je school bij anderen en dat vind ik ook heel belangrijk. Na 45 jaar onderwijs en de leef tijd van 65, is het eigenlijk tijd voor haar pensioen. Maar daar wil Addy niets over horen. Ze heeft nog energie te over en wil graag af- 'Als ik iets regel, dan moet het goed zijn. Mensen vertrouwen jou en dat vertrouwen wil ik niet beschamen' reizen naar het Afrikaanse Gam bia om daar goed werk te doen voor het plaatselijke onderwijs. „Want daar hebben ze gewoon niks." Een leven achter de gera niums ziet Addy absoluut niet zit ten. „Daar ga je maar van afbran den en dat wil ik echt niet." irecteur Karin Karmelk (55) van Kindcentrum Stelle-Zeemeeuw uit Terneuzen had nog veel meer docenten van haar school kunnen nomineren („want het zijn natuurlijk allemaal kan jers"), maar Addy Rouw heeft toch wel een speciaal plekje in haar hart. „Het is haar ongelooflijke ener gie en inzet waarmee Addy 45 jaar in het onderwijs heeft gewerkt! Ze is nu 65, maar haar energie is zelfs de laatste jaren nog totaal niet afgezwakt. De meeste docen ten, zelfs diegenen die een stuk jonger zijn, zijn al moe van het les geven alleen, maar Addy deed er 'De meeste docenten zijn al moe van het lesgeven alleen, maar Addy deed er nog zó veel bij!' nog zó veel bij voor het onder wijs. En zelfs nu ze met pensioen gaat, denkt ze er aan scholen in Gambia te gaan helpen. Een nobe le gedachte." Karin stelt dat Addy altijd 'heel haar hebben en houden' aan de kinderen heeft gegeven. „Ik werk nu een kleine vijftien jaar met veel plezier samen met Addy en in die tijd heb ik ervaren dat zij al tijd met veel liefde en aandacht de bredeschoolactiviteiten organiseer de op de woensdagmiddagen in CBS de Stelle. Zij maakte het naar school gaan voor de kinderen echt léuk. Als juf Addy iets organiseer de, kon je er vertrouwen in heb ben dat het allemaal perfect zou verlopen! Van koken tot knutse len en van uitstapjes naar de kaas boerderij tot helemaal naar Groe de." Volgens Karmelk gaf Addy geen honderd, maar altijd een dik ke tweehonderd procent. „Dat is ontzettend bewonderingswaardig. Daarom is zij onze held!" DINSDAG 6 OKTOBER 2015 Juf Addy gaat gewoon door De PZC zet gedurende acht we ken de helden van het onderwijs in het zonnetje: mensen die het verschil maken op basisscholen en middelbare scholen in Zee land. Wilt u ook iemand nomineren? Kijk dan op de website www.pzc.nl/helden MVT f i A IV Juf Addy op haar afscheidsdag tussen de kinderen van Kindcentrum Stelle-Zeemeeuw. foto's Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer „Tegenwoordig zitten er in een groep kinderen met wel drie of vier niveauverschillen. Ik zou het daar om fijn vinden als alle kinderen een laptop of een tablet van school zou den krijgen, zodat ze thuis hun les sen nog eens kunnen oefenen. Ook vind ik dat twee leerkrachten voor een groep echt het maximum is. Dat met name juffen parttime werken, is natuurlijk oké, maar een kind hoeft niet drie juffen te heb ben. Dat is niet ideaal. Het kan ver warrend zijn voor het kind. Boven dien zou ik, als ik minister van On derwijs was, iets doen aan de groot te van de klassen. Natuurlijk ook aan het aantal kinderen, maar hier bedoel ik het aantal vierkante me ters. De klassen zijn tegenwoordig erg klein. Meer ruimte zou wel fijn zijn." Addy Rouw, juf D Karin Karmelk, directeur Karin Karmelk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59