'Verdubbeling van boete WD wil nu bombarderen in Syrië, PvdA wil een strategie Bram Peper: Niet bang zijn voor harde woorden Tranen om familie 4 NIEUWS Minister Van der Steur sprak gisteren zijn ambtenaren toe over Volkert van der Graaf. Helpt zo'n preek? Nervositeit op het minis terie van Veiligheid: mi nister Ard van der Steur sprak er alle ambtena ren toe om 'scherpte' te eisen. Hij wil niet weer zo'n affaire als rond Volkert van der Graaf aan z'n broek. Iedereen die het wilde horen 'was welkom', al volgden de meeste ambtenaren de speech van de minister vanaf hun bureaustoel, via een intern videosysteem. Vanuit de goed gevulde bedrijfskanti ne rolden de woorden van Van der Steur door het departement. Niet al te veel boze woorden, wel een 'korte terug blik' op de Volkert-affaire en 'vooral een vooruitblik'. De minister eist 'scherpte en alertheid', maar een don derpreek mocht het na afloop vooral niet genoemd worden. Van der Steur wil de boel opschudden: de communica tie rond Volkert van der Graaf rammel de aan alle kanten. Terwijl de minister de rel dacht te sussen, maakte hij de affaire alleen maar groter. Van der Steur suggereerde eerst in de Tweede Kamer dat niemand wist dat Volkert geënsceneerd op de fo to ging na zijn vrijlating, terwijl het al maanden bekokstoofd werd op het mi nisterie. Van der Steur verweet in het debat vorige week zichzelf het nodige, en maakte excuses, maar verlangt ook meer 'politiek gevoel' van zijn ambtena ren. De minister wil geen bonje op het de partement. Personele consequenties krijgt de rel dan ook niet. Open oorlog met het zo machtige ambtenarenappa raat is niet verstandig, de minister is er van afhankelijk en kan zo tot struikelen worden gebracht. 'Een dynamiek van 'hij tegen ons', dat wil je écht niet' Ruzie moet je niet riskeren, zegt ook oud-minister Bram Peper. „Zo'n dyna miek van 'hij tegen ons', dat wil je écht niet." Voormalig minister Uri Rosen thal kan erover meepraten. Als kersvers minister van Buitenlandse Zaken schop te hij tegen nogal wat ambtelijke sche nen. Die noemden hem een 'dicterende professor' die zo 'stuurs' was dat hij niet meer 'luisterde'. Rosenthal hield zijn hele periode van twee jaar last van de verstoorde verhoudingen. Ambtena ren stapten stiekem naar de pers om te klagen over zijn beleid. Volgens Peper moet je tegelijkertijd niet bang zijn voor harde woorden. „Maar alle ambtenaren aanspreken? Tja, je kunt er beter ééntje over de knie leg gen." Peper deed het zelf ook. Riep de leidinggevenden op het matje. Dan kun je echt bulderen. „Als je daar roept dat men steken laat vallen, sijpelt dat heus wel door." En het belangrijkste: het zit 'm volgens Peper in de dagelijkse gang van zaken. „Ik las op onverwachte mo menten een memo en stuurde het met aantekeningetjes terug. Dachten ze: 'jee tje, leest hij dat ook?' Dat deed ik na tuurlijk niet altijd, maar dan stond die afdeling weer op scherp, hoor." Van der Steur doet dat anders. Naast de sessie van gisterochtend roept hij ook nog eens 120 topambtenaren op voor een 'indringend' gesprek. Oud-top ambtenaar en hoogleraar Staatsrecht Jit Peters denkt dat dit wat overdreven is. „De meeste ambtenaren zijn toch wel ontzettend loyaal. Die hoeven daar niet op gewezen te worden." Peters maakte zelf vlieguren bij Binnenlandse Zaken en Volkshuisvesting. „Met de politieke antenne van ambtenaren, ook onderaan de ladder, is vaak niets mis. Ze weten heus wel welk dossier gevoelig ligt. Je kunt beter de secretaris-generaal, de to pambtenaar, eens stevig aanspreken." SLACHTOFFERS GUATEMALA BEGRAVEN ARC UMt B IteifMl Eind juni maakte Mansveld be kend dat de boetes voor zwartrij den in het openbaar vervoer om hoog zouden gaan van 35 naar 70 euro. Ze wilde dan wel dat alle vervoerders één regeling zouden afspreken voor reizigers, bijvoor beeld met vast abonnement, die per ongeluk zijn vergeten in te checken. Die coulanceregeling blijkt nu een splijtzwam in het Nationaal Openbaar Vervoerberaad, waarin Klopt, maar nu mogen onze Fi6's alleen bommen werpen op doelen in Irak. De strijders van IS zijn ook actief in buurland Syrië. In dat land bombarderen de Amerika nen wel, maar IS blijft te sterk. Ja. Het kabinet wilde alleen de Al gemene Vergadering van de VN nog even afwachten. Daar zou meer duidelijkheid komen over een politieke oplossing voor Syrië. Het Westen wil niet alleen IS ver drijven, maar ook de Syrische dic tator Assad. Het liep anders. De plannen van de VS Assad moet weg') en Rusland ('Assad moet blijven') staan lijnrecht tegenover elkaar. Intussen is Rusland ook be gonnen met bombarderen. „Ieder een doet maar wat op eigen hout je", zegt WD-Kamerlid Han ten Broeke. „Het sjiitische Iran be strijdt in Syrië de soennitische re bellen. Turkije gebruikt de samen werking met de VS om aartsvij and PKK aan te pakken en nu bombardeert Rusland wat het goeddunkt." Om IS te verslaan wil de VVD nü ingrijpen. 'Bombarderen heeft geen zin zolang er geen grondtroepen zijn' De sociaaldemocraten zien het lie ver andersom: eerst een politieke strategie. PvdA-Kamerlid Michiel Servaes is niet tegen ingrijpen, maar de Russische bombardemen ten hebben het conflict volgens hem nogingewikkelder gemaakt. „Bombarderen heeft geen zin zo lang er geen grondtroepen zijn. In Irak boeken we succes tegen IS, omdat we daar samenwerken met het Iraakse leger. Nu een politieke oplossing in Syrië verder weg is dan ooit, moeten we het diploma tieke spoor bewandelen." De PvdA had altijd al bedenkingen. Een volkenrechtelijk mandaat om in te grijpen in Syrië is er niet. Maar leider Diederik Samsom zet te de deur deze zomer open toen hij zei dat militair ingrijpen in Sy rië mogelijk is. Coalitiepartner WD en oppositiepartij CDA wa ren altijd al voor ingrijpen. Het is niet zo dat we aan onze laat ste kist begonnen zijn, maar de hoeveelheid missies die Neder land boven Irak vloog - Nederland staat na de VS en het Verenigd Ko ninkrijk op drie op de lijst van ac tiefste landen - trekken wel een zware wissel op de bommenvoor- raad. Minister Hennis overlegt met haar bondgenoten over aan vulling. Het is niet zo dat er méér Nederlandse Fiö's naar het Mid den-Oosten moeten als we ook in Syrië actief zouden worden (we gingen deze zomer al terug van zes naar vier Fi6's). Echt bulderen kan tegen de leidinggevende door Tobias den Hartog Bram Peper oud-minister Ard van der Steur foto ANP V SANTA CATARINA PINULA. Verdriet om slachtoffers van de aardverschui ving in Guatemala. Zeven leden van de familie Sandoval werden gisteren door Edwin van der Aa DEN HAAG Er zit nog geen schot in het plan van staatssecretaris Wilma Mansveld (OV) om de boe tes voor zwartrijden 'op korte ter mijn' te verdubbelen. Dat melden bronnen bij de vervoerders. door Hanneke Keultjes DEN HAAG. Al weken wacht de Tweede Kamer op een brief van het kabinet dat Nederland ook gaat bombarderen in Syrië. Een krappe meerderheid is voor. Toch is het besluit nog niet genomen. We gooien toch al bommen op IS? Minister Hennis van Defensie dacht toch dat er snel een knoop over mili tair ingrijpen in Syrië zou worden doorgehakt? Michiel Servaes Kamerlid PvdA Wat wil de PvdA? Als we gaan bombarderen in Syrië, hebben we dan genoeg bommen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4