I 5 m vr Studenten printen met K'NEX handig biofilmpje 0 LEESTIPS Gestrest? Neem een bosbad Maak tijd voor elkaar Veel geld maakt niet gelukkig Winnend ontwerp Studenten printen van aangepaste en ons goedgezinde bacteriën een filmlaagje waar mee medici onderzoek kunnen uitvoeren Peter: Mijn kantoor is nu nog in de woonkamer, maar ik ga de schuur opknappen. Ons huis heb ik met mijn vader grondig verbouwd." Imke: „Jullie zijn een gouden team, kunnen samen bergen verzetten. Dat ben ik niet gewend, bij ons thuis konden we nog net een Ikea- kastje in elkaar zetten." Peter: „We zijn per toeval in Chaarn terechtgekomen. Jij woonde in Breda, ik in Waspik. In het week blad Nieuw Ginneken stond dit huis in de verkoop. Op zondag zijn we een kijkje gaan nemen." Imke: „We waren direct verliefd. Maandag en dinsdag zijn we langs de bank en de hypotheekadviseur gegaan, woensdag hebben we het koopcontract getekend." Peter: „Een nieuwbouwhuis vind ik niks. Zelf aanpakken is een uitda ging. En als vrienden mijn hulp nodig hebben, sta ik voor ze klaar." Imke: „Jij helpt iedereen. Dat gaat nogal eens ten koste van wat thuis moet gebeuren. Het siert je, ik ben daar gigantisch trots op, hoor." Peter: „Ik weet dat hier een lijst ligt met klussen, maar ik heb behoefte aan andere dingen. Ik wil ook wel eens surfen, of naar een concertje. Dat kan voor frictie zorgen." Imke: „Wij zijn geen ruziemakers. Er wordt niet met deuren gesmeten en onze spullen blijven heel. Maar wij zijn er ook nog, hè? Eén keer per jaar gaan we zonder de meisjes een weekend weg. Die moeite moet je nemen." Peter: „En in de zomer gaan we met z'n vieren. Ik vind het belangrijk dat we die vakantie met ons gezin doorbrengen en met niemand an ders rekening hoeven te houden." Imke: „Om luxe geven we niks. Ik rij voor het eerst in een auto met elek trische ramen, maar word vooral blij van de cassettespeler waarmee ik oude bandjes draai. Onze tv- en dvd-speler zijn tweedehands." Peter: „We hebben wat geld opzijge zet voor de meisjes. Als de auto ka- potgaat, gebruiken we dat geld. Ik word niet blij van een dikke spaar rekening. Ik ben eigen baas, maar geen harde ondernemer." Imke: „Dat is een verschil tussen ons; ik vind dat jij meer uit je kwa liteiten kan halen. Je bent creatief én praktisch en hebt vaak ontzet tend goede ideeën. Daar mag je best voor worden beloond." Peter: „Het ontbreekt mij inder daad aan zakelijk instinct. Als ik een nieuwe opdracht krijg, wil ik eerst de klant persoonlijk zien en spreken. Ik geef liever geen presen tatie; een ontwerp pakt je of niet. Ik bereken mijn prijs op basis van mijn uren, ik heb geen minimaal tarief. Dat is toch fair? Dan maar geen dikke BMW. Ik word veel ge lukkiger van mijn oude Volkswa genbusje. En van mijn gezin. Daar is geen cent tegen opgewassen." Een studententeam van de Technische Universiteit Delft heeft in Boston de we tenschapswedstrijd iGEM gewonnen. Hun 3D-printer van K'NEX gebruikt een eigen handig gecreëerde bacterie als inkt. In de bacterie is een stukje DNA geplaatst waardoor deze nieuwe eigenschap pen krijgt. Het geprinte filmlaagje kan daarna dienen als onderzoeksma teriaal naar bijvoorbeeld medicijnen en cosmetica. Tandplak is een bekend voorbeeld: het is een nau welijks zichtbaar laagje op en tussen tanden en kie zen. Het bestaat hoofdza kelijk uit bacteriën die ontstekingen en gaatjes kunnen veroorzaken. „In de natuur produceren niet alleen bacteriën, maar ook algen en schimmels zo'n biofilm," zegt deelnemer Marit van der Does. „Het is erg lastig te verwijde ren." Zo'n filmlaagje kan voorkomen dat antibiotica of een andere stof werkt. Speelgoed printer Er is om die reden veel commerciële en weten schappelijke interesse in biofilms (en het bestrijden ervan). De Delftse studen ten ontwikkelden een te genhanger van het filmlaagje: ze ontwierpen 'goedaardige' bacteriën die laagje voor laagje worden uitgeprint tot een biofilm. „Groot voordeel van ons filmlaagje is dat de bacte riën gemakkelijk te struc turen zijn en eenvoudiger te onderzoeken." De studenten maakten hun printer van het speel goedmateriaal K'NEX. Printen met een inktj et- printer bleek technisch las tig, terwijl een professionele 3D-printer te duur is. „Met de K'NEX- printer hebben we een snelle, goedkope stan daardmethode gecreëerd voor onderzoek in medi sche en industriële toepas singen," aldus teamleider Marit van der Does. De iGEM is een wereld wijde, jaarlijkse studenten wedstrijd op het gebied van synthetische biologie. Meer dan vijfduizend stu denten namen eraan deel. Ook Eindhoven en Gronin gen stuurden een team. In oktober staan we stil bij borstkan ker. ledereen kent wel een vrouw die ermee te maken heeft (gehad). Steeds meer auteurs gaan het onderwerp kanker niet uit de weg. Online dinsdag 6 oktober 2015 Meedoen aan deze rubriek? Mail naar redactie@pzc.nl. Dankzij de 3D- printer van speelgoed materiaal wonnen studenten een grote weten schaps wedstrijd. FOTO NOS (SARNOUDKLUITERS Kanker voorkomen doe Je ook zelf Kankerkki l* HAKll HHp SPIEGEL KANKER VOORKOMEN DOE JE OOK ZELF Ongeveer de helft van de mannen en ruim een derde van alle vrou wen komt met kanker in aanraking. David Khayat bundelde alle wetenschappelijk bewezen anti- kankeradviezen. Lannoo 19,99 DE KANKERKLAS Vijf ouders van leerlingen uit één klas hebben kanker, onder wie auteur Corien van Zweden. Wat gebeurt er in hun leven en met hun gezinnen? Uitgeverij Cargo, 19,90 DE HAND OP DE SPIEGEL Nadat haar man aan slokdarm kanker overleed, verschijnen er handafdrukken op de spiegel. De nuchtere Janis Heaphy Durham spreekt er wetenschappers over. Kosmos, 19,99 Japan kent er al dertig jaar een term voor: shinrin-yoku, oftewel bosbaden. Vogelgezang of de (herfst)kleuren van een bos halen je uit de beeldscherm modus. Een verblijf in een bos leidt al na twintig minuten tot een positief ef fect. Het zorgt voor een lagere hart slag, heeft een positief effect op de zenuwactiviteit en verlaagt stressge- voelens. De trend is overgewaaid naar het Westen. Niet vreemd: recente stu dies melden dat mensen dagelijks vijf tot zeven uur aan een scherm (pje) zijn gekluisterd. Hightech-bedrijven zoals Microsoft halen werknemers, met soms tienduizend e-mails per dag, offline om te 'bosbaden'. ^arndudklurirs iiS, - r,>A: -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49