Stijf lichaam geeft beetje bij beetje mee 2 I HART# Lekker in balans Opvoeden Niemand heeft ervoor geleerd om ouder te zijn en al zeker niet van een tiener. Zelfs puberspecialist Marina van der Wal zit soms met de handen in het haar. ,,De kinderen zijn de keu en de ballen, ouders de rand eromheen." #doormarjolijn de cocq Laten we eerlijk zijn: ook mensen die ervoor hebben doorgeleerd, zitten regelmatig met hun handen in het haar Een bodybalanceles verandert elke drie maanden, maar blijft altijd een combinatie van tai chi, yoga en oefe ningen om je centrum te versterken. Regelmatig de les vol gen brengt lenigheid, balans en coördinatie. Binnen acht weken buig je centimeter voor centimeter (of millimeter voor milli meter) dieper of ver der. Alleen balanceren op één been blijft bij mij meer weg hebben van een fladderende vogel. Elke flamingo zou zich schamen, maar die is geen 1,86 meter. Wat helpt, zijn de pluisjes van yoga- matten uit de vorige les. Naar zo'n bodem- frummeltje staren, werkt geweldig als je op één been wilt staan of buigen. We zonne- groeten en rekken spieren, pezen en bindweefsel. Naarmate de les vordert veran dert de stem van do cent Juliette van vurig (inzet) naar kalm (ont spanning). Ter afslui ting luisteren we op de matjes naar muziek. Dat voelt altijd als een beloning, een diep op laden. JSP CATHÉFaNEVAN DERUNDEN SFEER IN DE LES SNEL AAN TE HAKEN KWALITEIT VAN DE LERAAR zelfde stelligheid dat ik wel dingen kan vinden, maar dat die koters ook moeten meedoen. En dat doen ze dus niet altijd." Opvoeden is ook het allerlastigste. „We hebben er niet voor geleerd en als het om je eigen kinderen gaat zijn er altijd emoties bij betrokken, ben je altijd kwetsbaar en wil je het altijd beter doen dan je kunt. Als ouders zien we ons kind vaak als een plaatje dat moet worden inge kleurd. Daarnaast hebben kinderen hun eigen temperament, dus ga er maar aan staan. Maar bij 85 pro cent van de ouders en pubers gaat het goed. Dat is een grote groep." I egcncstsyndmom Van der Wal schreef eerder met Jan Dijkgraaf Het enige echte eerlijke puberopvoedboek (BBNC Uitgevers, 2012). Drie, vier avonden per week gaat ze scholen af om met ouders puberproblematiek te bespreken. En nu is er de theatertour Puber in huis. „Ik heb het eerst tegengehou den, ik heb al zo'n grote mond en als je zoals ik uit het systeem van de hulpverlening bent gestapt en je richt op gezinnen waar het wél goed gaat, krijg je al gauw het ver wijt: lekker luxe, je wilt zeker geen vuile handen maken." Maar ook bij die grote groep waar het goed gaat, leven vragen, blijkt uit de belangstelling voor haar op tredens. „En ik ben ervan overtuigd dat je problemen kunt voorkomen als je die vragen op tijd beant woordt. Het is zo vreemd: tot 12 zelf bij met hun mobiele telefoons en werden meteen gepakt." Dat werd een HALT-traject, kinder- straf. Ook wel weer mooi, gnuift Van der Wal: „Bij elk huis zouden ze één flesje jatten, anders vonden ze het zielig." Pubers, o wat vindt ze ze toch ont zettend leuk! En opvoeden, zegt ze, dat is dus het allerleukste thema van de wereld om over te praten." Huh? Opvoeden en pubers, dat gaat toch niet samen? De puberteit, dat is voor ouders toch die verschrikke lijk hoge berg die moet worden be klommen? Ze heeft, als moeder van twee pubers die 'bijna af' zijn, ge noeg meegemaakt. „Ik heb twintig boeken meer over opvoeden gele zen dan de gemiddelde ouder omdat ik ervoor zou hebben door geleerd. Maar laten we eerlijk zijn: ook mensen die ervoor hebben doorgeleerd, zitten regelmatig met hun handen in het haar. Ik ben heel stellig. Maar ik weet met de- noeihard spijbelen, dat deed haar oudste zoon. Op de dagen dat zij vroeg weg moest - hij had pre cies uitgevogeld hoe laat - stond hij ook vroeg op. Kleedde zich aan. Om dan samen gezellig te ontbijten. Wat zij niet wist: dat hij zich zodra zij de deur uit was weer uitkleedde en terug kroop in bed. Vroeg zij 's middags: hoe was het op school vandaag? Antwoord: 'O, gewoon.' Achtertuinen Marina van der Wal (51) kwam er pas achter, toen school belde dat hij drie dagen niet in de klas was ge zien. „Mijn eerste reactie was: waarom heeft dat kind niet goed ingecheckt? Maar het bleek anders te liggen. Ik ben niet boos gewor den. Ik roep altijd: pubers zijn ge niaal. En ik vond dit een geniale aanpak, slim gespeeld. De conse quenties waren natuurlijk wel voor hem. Toen hij als uitleg gaf dat hij 'moe' was geweest, zei ik: dan moe ten we maar eens naar je week enden kijken." Nog zoiets: vertelde zij op televisie als opvoedkundige datje kind onder de 18 jaar alcohol laten drin ken een kwalijke zaak is, had haar jongste zoon - riant onder de alco holleeftijd - bedacht hoe hij met zijn vrienden aan bier kon komen. „Ze zouden in de buurt alle achter tuinen afstropen. Want veel men sen hebben een kratje bier bij de achterdeur staan. Ze lichtten zich- dinsdag 6 oktober 2015 GO Rustig. De meeste deelnemers keren wat naar binnen, leder een zoekt een focus om de oefeningen te kunnen doen. De inhoud van de les staat een trimester vast. Het eerste deel met de tai chi-oefeningen gaat op den duur op de automatische piloot. Ja. De docent vraagt altijd wie voor het eerst komt om zo nodig extra aanwijzigingen te geven. Omdat sommigen het pro gramma al doorhebben, lijkt het net alsof je als beginner traag van begrip bent. Juliette heeft de gave om het vuur in je op te laten laaien of juist te laten luwen. Haar stem helpt je aan het slot een scan van je lichaam te maken. Als ze in 'de ontspanning' een keer je voeten zacht heeft vastgepakt, wil je dat ze altijd voor de jouwe kiest. ZIE HET MAAR ALS EEN SPELLETJE biljart 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46