Klein Rusland N61 'gevaarlijk' door onvoldoende verlichting Kamp opent lab industrieel onderhoud Bewoners vrezen einde van Zelzaatse volkswijk door diepere tunnel onder kanaal ZEELAND 11 De wijk Klein Rusland in Zelzate heeft veel problemen. Toch willen bewoners er niet weg. Ingeklemd tussen de E34, het Kanaal Gent-Terneuzen, het goederenspoor en een stortplaats met gips en bag gerslib. Een wijk met een rattenplaag, een rupsenplaag en als je even niet oplet gaan de kra kers er met de frigo vandoor. In 2006 behaalde Klein Rusland in Zelzate de slechtste score voor leefbaarheid in OostVlaanderen. Maar de bewoners vrezen vooral dat ze wegmoeten. „Ik ben hier geboren. Het was hier echt gezellig." Claudine Hees akkers wijst naar de overkant van de straat waar winkelpanden leeg staan. „Vroeger hadden we een kruidenier, een bakker en een sla ger. En het café, dat was een heel goed café. Het was hier plezant." Nu is ze blij dat ze op de eerste verdieping woont. „Vanwege de criminaliteit hé meneer." Klein Rusland heeft proble men. Zo'n zestig huizen staan De huidige tunnel bij Zelzate vormt met een diepte van twaalf meter een drempel voor de grootste schepen leeg of worden gekraakt door steeds brutalere krakers. Heesak kers kijkt triest. Ze wijst naar het appartementencomplex aan de overkant. „Dat is echt een mooi ge bouw hoor, maar toch staan daar zes appartementen leeg. O nee, vijf." Een Somalische moeder steekt met een kinderwagen de weg over. „Zij is er net komen wo nen. Leuke mensen hoor. Die vreemde mensen zijn meestal ook wel propere mensen." Claudine Heesakkers vreest dat het ophoudt met Klein Rusland. De wijk maakt zich zorgen over de toekomst. De nabijgelegen tun nel onder het Kanaal Gent-Terneu- zen ligt niet diep genoeg. Wan neer de grote zeesluis in Terneu- zen schepen met een diepgang tot 14,5 meter kan verwerken, vormt de tunnel bij Zelzate met een diep te van maar twaalf meter een drempel in het kanaal. Waar komt een nieuw te bouwen tunnel? Ru dy Reyn (noem me maar Animal) is vrachtwagenchauffeur en woont naar eigen zeggen aan de rustigste straat van Klein Rusland. Ook zijn grootste zorg is dat hij er weg moet vanwege een nieuwe tunnel. „Die nieuwe tunnel, die moet wel 17,18 meter diep ko men..." Zijn verhaal wordt onder broken door het passeren van de goederentrein. „Dat gaat dan een tunnel worden met een helling van zeven tot acht procent", Reyn kijkt bedenkelijk. „Waar gaan ze zo'n tunnel leggen?" Maureen Tollenaer woont haar hele leven al in Klein Rusland en is lid van de gemeenteraad van Zelzate. Onlangs schreef ze een brief naar gouverneur Briers. „Voor 2021 zal er geen sprake zijn van een nieuwe tunnel maar we maken ons in de wijk wel zorgen. De gouverneur zal voor 2018 moe ten kiezen wat de toekomst zal zijn. Wordt de wijk gerenoveerd of niet." Als reactie op de brief van Tolle naer komt de gouverneur morgen naar Zelzate om vragen te beant woorden. Tollenaer verwacht niet De tuinwijk Klein Rusland dankt zijn naam aan de Russen Alexis Veretennicof en Dimitri Penia- koff die medeverantwoordelijk zijn voor de bouw van de wijk. Daarnaast speelde het ideaal, een modernistische tuinwijk voor de arbeiders van de omliggende fa brieken, ook een rol in de bij dat hij de mensen een antwoord kan geven of door een nieuwe tun nel de wijk moet verdwijnen. „Er wordt nu van alles gezegd. Sommi gen zeggen ook dat de bruggen bij Zelzate en Sas van Gent te smal zijn voor de grootste schepen. Het kanaal zou zelfs te smal zijn. Het is echt koffiedik kijken." naam Klein Rusland. De modernistische, rationalisti sche bouwstijl van de wijk is een ontwerp van architect Huib Hos te en doet denken aan het werk van Berlage. Klein Rusland wordt beschouwd als één van de vier be langrijkste modernistische wij ken in België. TERNEUZEN. De rijksweg N61 is ingrijpend gerenoveerd, maar er is bezuinigd op de verlichting. Daardoor is de weg in het don ker nog steeds gevaarlijk. Dat schrijft de afdeling Terneuzen van Veilig Verkeer Nederland aan de provincie. De weg tussen Hoek en Schoondijke stond ooit bekend als een van de onveiligste van Ne derland. Hij werd ook wel de do denweg genoemd. Om de ver keersveiligheid te verbeteren is de N61 flink aangepakt. De afgelopen weken heeft de WN Terneuzen diverse klach ten ontvangen van bestuurders die 's avonds en 's nachts ge bruikmaken van de weg. Ze kla gen over het ontbreken van vol doende verlichting op rotondes en op borden. „Volgens gebrui kers van het tracé is bezuinigd op de aankleding van de rijks weg wat gevaarlijke situaties op levert in de winterperiode en vooral bij mist", aldus WN. De vereniging stelt voor de veiligheid 'nogmaals kritisch on der de loep te nemen' en te bekij ken of in het donker 'nachtbran ders' kunnen worden ingescha keld. De brief staat op de agenda van de Statencommissie econo mie die vrijdag vergadert. Het veldlab komt op het Aero- parc in het Brabantse Gilze-Rijen en kost ruim twaalf miljoen euro. Bedrijven steken er 5,3 miljoen eu ro in. De Europese Unie en het mi nisterie van Economische Zaken dragen ieder 2,1 miljoen bij. De provincie Noord-Brabant telt 1,8 miljoen neer en en de gemeenten Tilburg en Rijen investeren elk 0,7 miljoen euro. Campione is de eerste van tien fïeldlabs die dit jaar openen. Ze ko men voort uit de actieagenda Smart Industry. In een aantal proeftuinen zullen robots en sen soren worden gecombineerd met softeware en internet. In Campio ne worden productieprocessen ge analyseerd en big data gebruikt. Het idee voor het Campio- ne-consortium is ontstaan vanuit Al j'aren koestert het kabinet de ambitie om de maintenance tot een toonaangevende sector te maken de Strategie Board Delta Region, waarin ook Zeeland zit. Al enkele jaren koestert het kabinet de ambi tie om van de maintenance een in ternationale, toonaangevende sec tor te maken. In de delta is de handschoen opgepakt. Zo'n veer tig, deels Zeeuwse partijen, zijn betrokken, van Dow, Sabic, Tata Steel, de universiteiten van Til burg, Eindhoven en Groningen tot het Duitse Frauen Hofer-insti- tuut. Zeeland blaast zijn partijtje mee in het 'veldlab', waar een reeks bedrijven, kennisinstellin gen en overheden bij betrokken is. Dow Benelux, energiebedrijf Delta, Actemium (Goes), het Ken- nis- en Innovatiecentrum KI in Terneuzen en de HZ University of Applied Sciences in Vlissingen doen mee. DINSDAG 6 OKTOBER 2015 Antwerpen 'Het was hier zo plezant' door Guido van der Heijden Maureen Tollenaer schreef een brief naar de gouverneur om haar zorgen over de wijk te uiten, foto Camile Schelstraete door Ernst Jan Rozendaal door Frank Balkenende TERNEUZEN. Een veldlaboratorium waar slim onderhoud voor de che mie en procesindustrie in Zeeland en Noord-Brabant wordt uitgedok terd. Dat is het doel van Fieldlab Campione, een proefproject om in dustrieel onderhoud ofwel mainte nance voorspelbaar en zo efficiënt te maken. Morgen opent minister Kamp van Economische Zaken dit nieuwe 'veldlab'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39