2000 is volwaardige concert- én filmzaal ZEELAND 9 Nieuw theater CCXL maakt vliegende start gestofzuigd, het enorme filmdoek wordt weldra opgehangen. In de foyer valt meteen de bar op, die is voorzien van rustieke te gels die een mooi contrast vor men met de strakke vormgeving van het gebouw. Dat geldt ook voor de houten zitjes van Eric Rot te aan de zijkant, waarvan het ma teriaal deels afkomstig is uit het Dokje van Perry. De afgelopen weken is er bijna continu gewerkt om op tijd klaar te zijn. Het gaat lukken, verzekert theatermanager Cindy Willem sen, die ingenomen is met het re sultaat. Het zicht is overal maxi maal, het vaste theaterlicht kan bij filmvoorstellingen snel uit beeld verdwijnen en het podium is volle dig verzinkbaar. „Er is overal aan gedacht. Wij wilden iets neerzet ten wat door heel Zeeland kan worden omarmd. Dat is volgens mij gelukt." CCXL is ontworpen door de Belgische architect Peter Flamend, die al een groot aantal (megabio scopen op zijn naam heeft staan. Hij was eerder ook verantwoorde lijk voor CineCity. „Het ontwer pen van de zaal was een zeer lasti ge opgave, omdat CineCity een cir kelvormig gebouw is. Dat maakt het moeilijk om een uitbouw te maken. Mede dankzij de goede sa menwerking met de stad Vlissin- gen zijn we daar toch in geslaagd." Om de nieuwbouw niet al te kolossaal over te laten komen, pas te Flamend een truc toe. „We zijn drie meter de grond ingegaan. Dat was ook nodig om de projectieca bine op hetzelfde niveau te krij gen als de bestaande cabines, maar het voordeel is vooral dat een derde van het gebouw van bui ten niet zichtbaar is." CCXL is zowel een ultramoder ne bioscoopzaal als een volwaardi ge concert- en theaterzaal. „Dat is op deze manier nog niet eerder ge daan", aldus de architect. „We heb ben gekozen voor een hydraulisch podium dat tachtig centimeter om hoog kan komen en we moesten rekening houden met het wijzi gen van de akoestiek. Bij bioscoop voorstellingen moet je een kortere nagalm hebben, bij concerten een langere." Het concept is zonder meer 'in novatief, stelt Flamend. „Ik heb 22 bioscoopcomplexen en 350 -zalen gebouwd, maar nog niet eerder met ook een concertfunctie. Tot nu toe werd het combineren van functies afgekeurd, omdat je dan te veel concessies moet doen. Dat kunnen we inmiddels technisch ondervangen. Je kunt er vergif op innemen dat dit concept navol ging krijgt. Binnen twee, drie jaar zal je het overal zien opduiken." Het eerste seizoen heeft CCXL al meer dan veertig concerten en voorstellingen op het programma staan, met bekende namen zoals UB40 (31 oktober), The Common Linnets (8 april) en Golden Ear ring (21 april), maar ook diverse kleinere voorstellingen. „We wil len graag heel breed programme ren", zegt Cindy Willemsen. „Het is uitproberen. We zijn ongesubsi dieerd en nemen al een flink risi co door dit gebouw neer te zetten, dus we moeten goed kijken: wat werkt hier wel en wat niet?" Het nieuwe theater is er vooral gekomen dankzij de ondernemers- moed van bioscoopexploitant Ad Weststrate, die eind jaren negen tig al zijn nek uitstak door CineCi ty te bouwen. „Hij heeft een voor uitziende blik, kijkt altijd naar de toekomst", zegt Peter Flamend. Hij wijst op de muurschildering op de kop van CCXL. „Die iris, dat is het oog van Ad Weststrate." Tijd voor een officiële opening is er niet. Brigitte Kaandorp wijdt daarom met een speciale, op Vlissingen toegespitste voor stelling morgenavond CCXL in. De voorstelling is uitverkocht, evenals die van donderdag, als Jandino Asporaat optreedt. Het eerste grote concert is vrij dag, met The Dublin Legends (The Dubliners). Zaterdag volgt opnieuw een grote naam: de Amerikaanse muzieklegende Dionne Warwick. Zondagmiddag (13.45 uur) is de eerste filmvoorstelling: de kin derfilm Keet Koen en de speur tocht naar Bassie Adriaan. De hele week zijn er na afloop van de voorstellingen in CCXL bijzondere activiteiten, zoals optredens. DINSDAG 6 OKTOBER 2015 buiten, kolossaal van binnen Theatermanager Cindy Willemsen. De bar, met bijzonder tegelwerk, foto's [zaak Verkeste Vrijdag: The Dublin Legends Zaterdag: Dionne Warwick Zondag: film Keet en Koen Woensdag: Brigitte Kaandorp De zaal is voorzien van Dolby Atmos, de nieuwste standaard op het gebied van bioscoopgeluid. Er hangen in totaal 64 speakers aan de wanden, achter het filmdoek en aan het plafond, die samen zorgen voor een optimaal surroundgeluid bij filmvoorstellingen. De afgelopen dagen is er in totaal 2000 vierkante meter aan vloerbedekking gelegd in de zaal en in de foyer van CCXL. De zaal van CCXL telt 739 stoelen. Ter vergelijking: de zeven huidige zalen van CineCity hebben samen 1211 stoelen, de schouwburg in Middelburg beschikt over 589 stoelen en De Mythe in Goes over 544 stoelen. Binnen Zeeland wordt CCXL alleen overtroffen door de grote zaal van het Scheldetheater in Terneuzen (784 stoelen). Het filmdoek is 24 meter breed en 10 meter hoog. Het is daarmee volgens CCXL het grootste filmdoek van Nederland. Donderdag: Jandino Asporaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37