COA moet plan voor opvang Axel schrappen 'Stadsdebat over Nollebos is niet nodig, tel de handtekeningen maar' Sociëteit De Vergenoeging in Middelburg viert haar 220-jarige bestaan WALCHEREN 7 Dineren, borrelen en feestvieren, in 'patriottenstijT, omdat het daar 220 jaar geleden allemaal mee begon. Terwijl een groepje vrouwen traint voor de biljartcompetitie, wordt om de hoek een kamer klaargezet voor de bridgeclub. Het is een gezellige bedoening bij sociëteit De Vergenoeging aan de Gortstraat in Middelburg. De vereniging bestaat 220 jaar en is nog steeds in trek. Het le denaantal groeit zelfs. „Mensen waarderen het weer om elkaar in het echt te zien, in plaats van en kel contact te hebben via inter net", merkt voorzitter Ronald Gul- denmund. Tijdens de viering van het lus trum staat de geschiedenis van de sociëteit centraal. In 1795 richtten bijna 600 patriotten de Volkssocië teit op. „Ze hadden de behoefte zich te verenigen om hun streven naar vrijheid verder vorm te ge ven." Met de komst van de grondwet, hadden ze hun doel bereikt. De politieke gedachte ver dween naar de achter grond, maar de vere niging bleef. De sociëteit kreeg 'De Vergenoeging' als naam en leden richtten zich op gezelligheid, ver maak en ontwik keling. Dat 'genoeglijke samenzijn' is nog steeds waar de vereniging voor staat. De tweehonderd leden heb ben clubs gevormd en komen in principe wekelijks samen. Er zijn onder meer biljart-, kook-, debat-, lees-, bridge en boogschietclubs. Daarnaast zijn er maandelijks acti viteiten voor alle leden, zoals bor rels, diners en culturele bijeen komsten. „De clubs zijn het vlees en gebeente van de sociëteit. Geza menlijke activiteiten zijn onze ziel", omschrijft de voorzitter. Guldenmund is blij met de gemêleerde samenstelling van de vereniging. „Het is een misver stand om te denken dat alleen he ren welkom zijn. Zeker een kwart van onze leden is vrouw", zegt hij. „De jongste leden zijn in de dertig en onze beste boogschieter is al halverwege de tachtig!" Ter ere van het jubileum plaats te de sociëteit een vrijheidsboom in de tuin. „Hij is helemaal nage maakt volgens de beelden uit de Patriottentijd. De boom staat sym bool voor vrijheid, gelijkheid en broederschap. En dus ook voor on ze geschiedenis", aldus Gulden mund. De oorsprong van de so ciëteit is verder terug te zien in de hoofdvie ringen; het Patriot- tenbal, een groot feest deze maand, en het Grote Bata- venmaal in no- 'Mensen waarderen het weer om elkaar in het echt te zien, in plaats van enkel via internet' vember. Daarnaast worden er beelden van de slag bij Vlissingen tentoon gesteld in het monumentale socië teitsgebouw. „Dit stukje geschie denis is de basis voor een aantal le zingen die we de komende maan den hebben, bijvoorbeeld over eerst gemaakte panorama in tijd", vertelt Guldenmund. De activiteiten zijn alleen voor leden. Geïnteresseerden in de tentoonstelling kunnen deze bezichtigen tijdens de Kunst- en Cultuur route in Middelburg, iedere eerste zon dag van de maand, tus sen 23.00 en 17.00 uur. Het besluit was onvermijdelijk. Het COA onderhandelde met Tom Lomans over het gebruik van een camping aan de Eerste Verkorting 10 bij Axel. Bij nader inzien bleek hij echter niet (meer) de eigenaar te zijn. De woonboerderij en een stukje camping zijn van de bank ABNAMRO, die dit deze maand laat veilen. Het overgrote deel van de camping staat op grond, waarvan de pachtovereenkomst met Lomans is ontbonden. Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen, legt de verantwoor delijkheid bij het COA voor het bij voorbaat mislukken van de opvang. Maar de burgemeester be grijpt ook dat door de drukte fou ten worden gemaakt. „Het COA is bovendien afhankelijk van de informatie van de contractpar tij", aldus Lonink. Robert Ploeg van het COA sluit zich daar bij aan: „Wij doen zaken met mensen en we mo gen er toch van uitgaan dat die mensen te goeder trouw zijn. Wij wisten vrijdag pas dat er pro blemen waren over het juridisch eigendom." De Vlissingse gemeenteraadsle den zouden vanavond praten over het Nollebos. Die bijeenkomst is geschrapt en ervoor in de plaats komt een G1000: een stadsdebat waaraan duizend inwoners mo gen deelnemen. „Geselecteerde in woners", vult Koosje Naudts van de Actiegroep Behoud Nollebos aan. Zij is bang dat de uitkomst zal worden gemanipuleerd. „Dat zie je gewoon aankomen. Tijdens de discussieavond op 3 september, toen de gemeente veel kritiek te verduren kreeg, werden al veel mensen letterlijk buitengesloten. Bovendien, zegt ze, is de bevol king al gepeild. „Vijfenvijftighon derd kiesgerechtigde inwoners hebben hun handtekening gezet tegen de plannen, plus nog vijfen twintighonderd sympathisanten van buiten Vlissingen. Waarom zou een stadsdebat leiden tot een andere uitkomst? Omdat dan ook 'Anders hadden voorstanders van de plannen zich ook maar moeten organiseren' voorstanders aan het woord ko men? Dan hadden die zich ook maar moeten organiseren." Burgerparticipatie is meer dan alleen het inzamelen van handte keningen, zegt gemeentevoorlich- ter Mirjam Jongejan. „De raad wil juist participatie en een gesprek. Gemanipuleerd wordt er niet. De selectie van inwoners gebeurt au tomatisch; daar bestaan allerlei technieken voor. De G1000 heeft zich al meermalen bewezen." Overigens gunt de actiegroep raadsleden wat langer de tijd zich te buigen over het burgerinitiatief om een monumentenstatus aan te vragen voor het Nollebos. Zij be slissen ook op een later tijdstip of ze een amendement uit 2006, over grootschalige uitbreiding en bebouwing van het gebied, willen handhaven. DINSDAG 6 OKTOBER 2015 Terug naar de oorsprong door Elodie Kint Ronald Guldenmund, voorzitter De leden van de sociëteit komen samen in het monumentale pand aan de Gortstraat, foto Aad van Cortenberghe door Guido van der Heijden TERNEUZEN. De komst van een opvanglocatie voor 250 vluchte lingen bij Axel is van de baan. De gemeente Terneuzen en het Cen traal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) hebben dit gisteren beslo ten, enkele uren voordat in in Axel een informatieavond zou plaatsvinden over de komst van de asielzoekers. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN. Het stadsdebat dat de gemeente Vlissingen wil houden over het Nollebos is een schijnde- bat. Dat zeggen de inzamelaars van de handtekeningen tegen de plan nen van een vakantiepark. Koosje Naudts, Behoud Nollebos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35