'Volgt u de drone richting strand' 'Baywatchers' melden ontwikkelingen rond bouwen aan kust 4 ZEELAND Zeeuwse en Zuid-Hollandse natuurorganisaties vrezen aantasting van kustlijn. VLISSINGEN. Zeeuwse en Zuid-Hollandse milieu- en natuurorganisaties zijn een campagne begonnen tegen 'de wildgroei van bouwinitiatieven aan de kust'. Ze pleiten ervoor dat de kustgemeenten tot een ge zamenlijk beleid komen om de kust te vrijwaren van een lint aan vakantie huisjes. Zes organisaties hebben hun verzet tegen het neer zetten van recreatiewonin gen gebundeld: Natuurmo numenten, de Zeeuwse en de Zuid-Hollandse Milieu federatie, de Stichting Duinbehoud en het Zeeuwse en het Zuid-Hol lands Landschap. De discussie over bou wen aan de kust loopt al enige tijd in Zeeland. Niet alleen de natuurorganisa ties zijn kritisch. Ook bin nen de recreatiesector zelf is lang niet iedereen blij met de dreigende aantas ting van de kustlijn. Zo klom de afdeling Schou- wen-Duiveland van brancheorganisatie Recron vorige maand in de pen. In een brief aan het gemeen tebestuur liet de Recron weten tegen de bouw van strandslaaphuisjes op de Schouwse stranden te zijn. „Vrij zicht is een van de grote genoegens van een stranddag. Op deze waarde moeten we heel zuinig zijn." Voorzitter Ed Troost besloot de brief met een waarschuwing: „Het com merciële succes van de in dividuele ondernemer zal overschaduwd worden door de langetermijnconse- quenties voor meerdere on dernemers." Het zijn de gemeenten die het landschapsbeleid in belangrijke mate bepa len. De rol van de provin cies is teruggebracht. Daar door bestaat het risico dat de ene gemeente meer toe staat dan de andere in de strijd om de gunst van gro te investeerders. Het is zaak alert te zijn, aldus de zes organisaties. Ze roepen burgers op om - via de website www.beschermde- kust.nl - 'Baywatcher' te worden om ongewenste ontwikkelingen te mel den. Vrij zicht is een van de grote genoegens van een stranddag. De zwarte labrador vindt het gedoe met de dro ne op het Domburgse badstrand maar niks. Jankend en dan weer fel blaffend, reageert hij maandag aan het ein de van de dag op het stukje tech nisch vernuft dat vanaf een vlon der op het zand opstijgt. Stichting Strandexploitatie Veere voert, op een afgezet stuk strand, samen met het Kenniscen trum Drones voor het eerst een proef uit boven zee. Doel: onder zoeken of de veiligheid van zowel badgast als strandwacht vergroot kan worden door het gebruik van drones. De eerste resultaten lijken hoopgevend. Een simpele meting: de drone is in 1.75 minuten bij een zwemmer, tegen 2.53 minuut van de met rescueboard rennende strandwacht. Berekend vanaf de melding bij de strandpost naast de Stenen Toko, dat een zwem mer in moeilijkheden is geraakt. Assistent-hoofdstrandwacht Ilona Sips geeft vervolgens vanuit de post via de drone, die is uitgerust met camera, microfoon en luid spreker, instructies aan de zwem mer. 'Ziet u de drone, zwaai met een arm'. Dat doet de zwemmer braaf. 'Volgt u nu rustig de drone richting strand. Daar wordt u op gewacht door de strandwacht', ver volgt zij. De zwemmer, in dit ge val strandwacht Ben Altena, draagt voor de gelegenheid even eens een cameraatje. Zo kunnen de techneuten en de SSV de beeld kwaliteit beoordelen en zien wat de impact van een drone op een zwemmer is. Altena: „Die van mij had wel wat dichterbij kunnen ko men. Dan was ie misschien ook beter te horen geweest. Het is dus belangrijk dat die instructies luid en duidelijk gegeven worden. Het geluid is wat blikkerig." „Boven dien", grinnikt hij; 'doe uw armen omhoog als u het begrijpt'? Tja, dan verdrink je zeker." De inzet van de drone bij het opsporen van een vermist kind smaakt naar meer, constateert hoofd strandwachtHans van Zet ten. „Dat ging snel." Hij zet overi gens al zeven jaar een drone op zijn SW-wensenlijstje. Het afwer pen van een boei aan een zwem mer verliep daarentegen niet hele maal vlekkeloos. Ruim, heel ruim Het is nu verboden om een drone in te zetten voor strandbewaking. Wet- en regelgeving moeten aangepast ernaast. Rick Versluijs van het Kenniscentrum: „Dat afwerpen was ook niet gepland. Op verzoek hebben we snel even iets bedacht om die boei vast te maken." 'High vibration' geeft het ding echter aan. De drone vindt zijn ba lans niet en de 'piloot' kan niet af werpen op het gewenste moment. „Ze kunnen toch niet verwachten dat dit meteen de eerste keer goed gaat", mompelt piloot Thomas. De evaluatie vandaag of mor gen zal zeker aanleiding geven tot verder onderzoek naar de moge lijkheden, zeggen zowel het Ken niscentrum als de SSV. Lukas Franssen van SSV: „Dit is pas de eerste proef. Voor het eerst, zeker in Nederland, is er op deze manier via een drone met een zwemmer gecommuniceerd." Grote struikelblok lijkt nu voor al de wet- en regelgeving. Frans sen „Het is nu gewoon verboden om dit met een drone te doen." Vakanties voor honderd minima Culitafel 2025, het culinai re goededoelen-event van Zeeland, steunt honderd minima in de regio. De va kanties worden gratis mo gelijk gemaakt door Room pot Vakanties. De gift werd vorige week bekend gemaakt tijdens een diner in de Machinefabriek in Vlissingen en overhan digd aan Stichting Vakan ties Minima. Culitafel wordt georgani seerd door Ronde Tafel Walcheren. De derde edi tie trok in totaal 350 onder nemers. Lindhout wint NK Kustvissen Remi Lindhout uit Sint-Maartensdijk is afge lopen weekeinde op het strand van Noordwijk Ne derlands kampioen Kust vissen voor Senioren ge worden. Hij pakte indivi dueel het goud en ving dertien vissen met een to tale lengte van 314 centi meter. Lindhout, lid van hen gelsportvereniging De Edelkarper, zegevierde in een deelnemersveld van ruim 150 Nederlandse zee vissers na een spannende wedstrijd. Simon van der Geest signeert Simon van der Geest, dit jaar de schrijver van het Kinderboekenweekge schenk, komt vrijdag naar Middelburg. Hij signeert tussen 16.00 en 17.00 uur in boekhandel de Drvk- kery. Van der Geest schreef tot nu toe vier kin derboeken en won al twee keer de Gouden Griffel: in 2011 voor Dissus en in 2013 voor Spinder. Voor de Kinderboekenweek, die morgen begint en tot en met 18 oktober duurt, schreef hij Per ongelukt! Brand in appartement In de Paul Krugerstraat in Vlissingen heeft zondaga vond korte tijd een brand in een appartement ge woed. De eigenaar van het pand werd per ambulance afgevoerd, hij had rook in geademd. Verder was er niemand in het pand aan wezig. Het vuur werd iets voor negen uur gemeld. De brandweer was ter plaatse met twee blusvoertuigen. Rond kwart over negen werd het sein brand mees ter gegeven. Strandspion let op duinen door Theo Giele Ed Troost voorzitter Recron De drone, met luidsprekertje, is zojuist opgestegen van het strand en op weg naar een zwemmer in 'nood', foto Izaak Verkeste door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN SINT-MAARTENSDIJK MIDDELBURG VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32