Drie dagenis de limiet Haagse toon in Zeeuwse vragen van de PW Vluchtelingen tot donderdag in sporthal bij Cadzand-Bad ZEELAND 3 Tweehonderd vluchtelingen kwamen gisteren aan in Cadzand- Bad. Privacy hoeven ze niet te verwachten. ls om kwart voor zes vier bussen met in totaal tweehon derd vluchtelingen aankomen bij De Sporthal in Cad zand-Bad, beseffen de medewer kers van de gemeente Sluis het: ze hebben de race tegen de klok, die nog maar een dag eerder begon, gewonnen. Alles staat klaar. De vluchtelingen, die de drie dagen ervoor doorbrachten in een sporthal in Roosendaal, worden verwelkomd door het voltallige college van de gemeente Sluis. Burgemeester en wethouders la chen vriendelijk, maar hebben het duidelijk moeilijk. Een kwart van de passagiers is kind, vaak nog heel klein. Die lijken zich geen zorgen te maken. Ze zwaaien vro lijk, en zien in wethouder Peter Ploegaert een lieve opa. Hij krijgt een kushandje en een high five. De volwassenen ogen vermoeid en onzeker. Wat staat hen te wach ten? Heel veel hoeven ze binnen niet te verwachten. Zorgen voor bed, bad en brood was de op dracht van het COA aan de ge meente Sluis. Sober is goed ge noeg. En sober is het, hebben journa listen en inwoners van het dorp een paar uur eerder gezien. Aan het begin van de middag zijn ze welkom om de opvanglocatie te bekijken. Kees Sanderse van de ge meente Sluis leidt hen rond. De grote hal met de veldbedjes maakt indruk. In rijtjes staan ze, de bed jes die normaal gesproken ge bruikt worden door soldaten op oefening. Een plastic stoel ernaast. Dat is het. Geen schotjes tussen de bedden, geen enkele privacy. In een hoek staan tien kinderbed jes. In allerijl opgetrommeld toen zondagmiddag bekend werd dat er tientallen kinderen tot de groep behoren. Hier verblijf je niet voor je plezier. „Ze zouden al die critici hier verplicht eens een rondje moeten laten lopen", ver zucht een inwoonster van Cad- zand. „Je zou hier met je kinderen terechtkomen... verschrikkelijk." In het oog springt ook de grote tent op de parkeerplaats van het complex. Er staan houten tafels en plastic stoelen. „Hier kunnen men sen eten", legt Sanderse uit. De tent dient ook als verblijfsruimte, net als de sportkantine. Douchen kan in de kleedkamers. Burgemeester Annemiek Jetten prijst ondertussen de behulpzaam heid van ondernemers en inwo ners uit de streek. De gemeente riep afgelopen weekend de eigen medewerkers op om te komen hel pen en krijgt ook steun van ande re Zeeuwse gemeenten. Maar ook hulp van buitenaf is nodig. „We horen bijna nergens nee", bena drukt Jetten. Hulp komt ook van streekbewoners. Mensen die Ara bisch spreken, melden zich aan als tolk. Anderen willen wel met de kinderen spelen. „Voor dat soort zaken hebben we zelf mensen, en ook de vrijwilligers van het Rode Kruis leveren een grote bijdrage", vertelt Jetten. „Maar van iedereen die zijn of haar hulp aanbiedt, no teren we de gegevens." Sanderse laat de rest van het ge bouw zien. Zelfs de twee squash- banen hebben een functie: de ene dient als gebedsruimte, de ander als coördinatiecentrum. Daar zijn mensen van het Rode Kruis, de GGD en de gemeente Sluis straks permanent aanwezig. „We probe ren de logés hier ook bezig te hou den, door bijvoorbeeld te sporten en spelletjes met hen te doen", legt Jetten uit. „Uiteraard is dit geen gevangenis. De mensen mo gen gaan en staan waar ze willen." Jetten verwacht daar geen pro blemen mee. „In Roosendaal zijn er met deze groep geen proble men geweest. We hebben dus geen redenen om ons daar zorgen over te maken." Er zijn de komen de dagen constant beveiligers aan wezig. Overigens moeten de tijde lijke bewoners zich wel aan een aantal huisregels houden. Zo wor den ze geacht om tien uur binnen te zijn, en wordt er stilte verwacht tussen elf en zeven uur. Hoewel, stilte... „Tweehonderd mensen, van wie vijftig kinderen met een trauma", verzucht een bezoekster. „Het wordt in die hal natuurlijk nóóit stil." CADZAND-BAD. Drie dagen, langer duurt de noodopvang in de Sport hal in Cadzand-Bad niet. Als het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) donderdag nog geen plek voor de vluchtelingen heeft gevonden op een reguliere opvang locatie, gaan ze weer voor maxi maal 72 uur naar een andere stek. De groep verbleef sinds vrijdag al in een sporthal in Roosendaal. Het 'gesleep' met deze mensen roept vragen op. Waren ze niet be ter in Roosendaal gebleven? Waar om houdt het COA zo streng vast aan een maximum van 72 uur? Dat heeft te maken met de slag kracht van gemeenten, verklaart een woordvoerder van het COA. „Gemeenten zijn verplicht nood opvang te kunnen bieden in geval van een ramp. Ze hebben draai boeken liggen voor 72-uursop- vang. Wordt het langer, dan kun nen gemeenten dat niet op zo'n korte termijn regelen." Burgemeester Annemiek Jetten bevestigt dat. „De sobere manier waarop we deze mensen opvan gen, is niet geschikt voor langer dan een paar dagen. Maar het zou voor ons ook heel moeilijk zijn om het langer vol te houden." Het lukt het COA steeds min der goed om vluchtelingen bin nen 72 uur te plaatsen in reguliere opvanglocaties. Er zijn momenteel zo'n duizend mensen 'over'. Die verblijven dus in de noodopvang. Dagelijks stroomt een deel van hen door naar een reguliere op vangplek. Maar net zo goed ko men er dagelijks ook weer nieuwe vluchtelingen het land in. Er is wel kritiek op al die ver huizingen. Die gaan immers ook steeds gepaard met een enorme lo gistieke operatie. De sporthal in Cadzand moest bijvoorbeeld al in gericht worden terwijl die in Roosendaal nog niet leeg was. Het zorgt alleen maar voor extra vraag naar toch al schaars materiaal als bedden. Soms wordt een 72-uursopvang wel met een aantal dagen ver lengd. In Cadzand is dat niet aan de orde, vertelt burgemeester An nemiek Jetten. „We hebben als Zeeuwse gemeenten onderling contact. Hierna is eventueel een andere gemeente aan de beurt." Dat zou Vlissingen kunnen zijn, want die staat tweede op de 'Zeeuwse lijst'. Die gemeente schuift sporthal Baskensburg naar voren als opvanglocatie. Of die ook gebruikt gaat worden, hangt af van de wensen van het COA. MIDDELBURG. Hij twijfelt of hij de vragen over asielzoekers zelf zo zou hebben geformuleerd. „Mis schien wel niet", zegt voorzitter Peter van Dijk van de Statenfrac tie van de PVV. „Er zijn nuance verschillen tussen PVV-fracties. Sommigen zijn buitengewoon fel en sommigen zijn wat gematigder in hun taalgebruik. Wij doen het op een heel correcte manier. Zo zitten we in elkaar." Maar de vragen die afgelopen weekeinde naar het dagelijks pro vinciebestuur zijn gestuurd, zijn in Den Haag bedacht, geeft hij aan. „De bedoeling is dat deze vra gen in de tijd van een week in alle provincies gesteld worden. We hebben ze allemaal wel vertaald naar de eigen provincie." Wat bete kent dat in de vragen van de PW Brabant wordt gesproken over de 'gewone hardwerkende Braban ders' en in die van Zeeland over 'gewone hardwerkende Zeeuwen'. De schriftelijke vragen van de PW gaan over het Platform Op nieuw Thuis dat door verschillen de overheden is opgericht om de huisvesting van toegelaten vluch telingen te versnellen en te verbe teren. De Zeeuwse PW wil weten in hoeverre de provincie Zeeland bij het platform is betrokken, of daarvoor kosten zijn gemaakt en waarom Provinciale Staten hier over niet actief zijn geïnformeerd. Volgens de PW is asielopvang geen kerntaak van de provincie. De Statenleden spreken van 'poli tieke asielpropaganda' en vragen de province 'onmiddellijk te stop pen met deze facilitering van de asieltsunami' en 'deze asielwaan zin', waarbij 'gelukszoekers' eer der woningen krijgen dan 'onze ei gen burgers'. Van Dijk vindt 'asieltsunami' wel een aardige term. „Niet het woord dat ik als eerste zou kiezen, maar ik kan er wel mee leven, anders hadden we het er wel uitgestreept." Hij denkt niet dat de polarisen- de toon contraproductief werkt. „We stellen die vragen niet voor mensen die het niet met ons eens zijn. We willen de taal spreken van onze achterban. Dat anderen daar niet blij mee zijn... Het zou raar zijn als dat niet zo was." DINSDAG 6 OKTOBER 2015 Kushandje, high five door Martijn de Koning De Sluise burgemeester Annemiek Jetten verwelkomde de groep van zo'n tweehonderd vluchtelingen gisteren per soonlijk. foto Camiel Schelstraete door Ernst Jan Rozendaal PW-fractievoorzitter Peter van Dijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31