Instituut voor Militaire Historie doet onderzoek naar gebeurtenissen 17 mei 1940 Een onderzoek door het Instituut voor Militaire Historie moet uitsluitsel geven. Waren het de Duitsers? Of de Fransen? MIDDELBURG. Het Nederlands In stituut voor Militaire Historie (NIMH) gaat een onderzoek doen naar 'de schuldvraag van het oor logsgeweld op 17 mei 1940'. Die dag werd een groot deel van de Middelburgse binnenstad door brand verwoest. Tot 2010 werd steevast gespro ken van een Duits bombarde ment. Bij de 70-jarige herdenking trok historicus Peter Sijnke van het Zeeuws Archief de conclusie dat vooral sprake was geweest van een Duitse beschieting die een grote brand in de, toen al groten deels verlaten, stad tot gevolg had. Dat het geen vliegtuigbombarde ment betrof, was (en is) voor veel oudere inwoners van de stad al een moeilijk te slikken conclusie. Middelburger Ton Goossens ging vervolgens een stap verder. Hij stelde dat geen Duitse, maar Franse granaten Middelburg in vuur en vlam hadden gezet. De Fransen vochten in mei 1940 in Zeeland tegen de Duitsers. Goossens vroeg het gemeente bestuur om de tekst 'Duits bom bardement' te verwijderen van de gedenkplaatjes bij monumenten. De bordjes zijn nog niet vervan gen, maar Goossens' initiatief leid de er toe dat de gemeente sinds vorig jaar niet langer spreekt van een 'Duits', maar van een 'verge ten' bombardement. Goossens kon Sijnke en zijn col lega Tobias van Gent, met ande ren in 2010 auteur van het boek Middelburg 17 mei 1940, niet over tuigen. Zij daagden hem dit voor jaar in een interview met de PZC uit de bewijzen voor zijn stelling op tafel te leggen. Sijnke en Van Gent zeiden de kans klein te ach ten dat nieuw onderzoek tot een andere conclusie zal leiden. Het gemeentebestuur verzocht desondanks het Nederlands Insti tuut voor Militaire Historie, onder deel van het ministerie van Defen sie, een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen van 'vrese lijke vrijdag', 17 mei 1940. Dit verzoek is door het insti tuut ingewilligd. Een drieman schap voert het onderzoek uit: drs. P. Kamphuis (directeur NIMH), prof. dr H. Amersfoort (docent Militaire geschiedenis en algemene strategie aan de Univer siteit van Amsterdam) en drs. E. Rossmeisl (hoofd collecties van het NIMH). Als gevolg van het oorlogsge weld verloren op 17 mei 1940 twin tig mensen het leven. Doordat de burgemeester van Middelburg de bevolking had opgeroepen de stad te verlaten bleef het aantal slacht offers beperkt. De materiële schade was echter enorm. Het centrum lag groten deels in puin. Bijna zeshonderd panden en openbare gebouwen gingen verloren of raakten zwaar beschadigd. 'Granaten fluiten onheilspellend laag over het Stadhuis. Bomscherven kletsen tegen de voorgevel' De Duitsers gingen over tot 'een systematische vernietiging met vliegtuigbommen en artilleriegranaten' Lou de Jong sprak al over een beschieting. Hij krijgt dan ook het laatste woord: het is de beschieting van Middelburg. ZEELAND 5 Wie schoot Middelburg in brand? door Theo Ciele Mr. M. van der Veur, Oud-gemeentesecretaris in boek Middelburg in oorlogs- en bezettingsjaren (1945) L.W. de Bree, schrijver De Tweede Wereldoorlog in Zeeland (1979) Peter Sijnke, historicus in boek Middelburg, 17 mei 1940 (2010) De Abdijtoren in Middelburg gezien vanuit het westen, met puinruimers, na het bombardement van 17 mei 1940. foto Zeeuws Archief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29