25 'Mees Kees' wint Duitse publieksprijs Moore hekelt filmindustrie De Zweedse schrijver Henning Mankell overleed gisteren op 67-jarige leeftijd. Hij bedacht de tobbende rechercheur Kurt Wallander. Show Entertainment De Nederlandse familiefilm Mees Kees op de planken heeft de publieksprijs gewonnen op het 38e Lucas International Filmfestival in Frankfurt. Eerder viel het tweede deel in de populaire Mees Kees-reeks ook al in de prijzen op het festival. Filmmaker Michael Moore be klaagt zich over het gebrek aan vrouwelijke collega's in de Ameri kaanse filmindustrie. „Het is een vorm van apartheid, dus gewoon fout", zegt hij een interview. De gekwelde man De jonge of een 'zaak' voor nodig. En daar was inspecteur Kurt Wallander." Henning Mankell werd op 3 februa ri 1948 in Stockholm geboren. Al vroeg begon hij te schrijven voor to neel, en op zijn 20ste was hij toneelre gisseur. Mankell woonde afwisselend in Zweden en Mozambique, waar hij in de hoofdstad Maputo een toneel groep leidde. Zijn verblijf in Afrika gaf hem veel stof voor romans. Romans die uitge verij De Geus, die de Wallanderboe- ken op de markt bracht, nadat was ge bleken hoe populair ze waren, ook ging uitgeven. Uitgever Eric Visser van De Geus gaf twintig boeken van Mankell uit. „Henning Mankell was een heel groot verhalenverteller", aldus Visser. „Een sociaal bewogen man, die het schrijven niet los kon zien van maat schappelijke verhoudingen. Hij had veel aandacht voor Afrika en vluchte lingen." In 2014 kreeg Mankell te horen dat hij longkanker had. Hij trok zich toen terug uit de openbaarheid. Maar tot zijn dood schreef hij columns over zijn ziekte. Eerder dit jaar verscheen de ingeto gen, indrukwekkende autobiografie Drijfzand. „Ik heb besloten het pre cies zo op te schrijven als het is. Maar vanuit het perspectief van het leven, niet de dood. Nu ben ik degene die in het offensief gaat." Volgende week verschijnt een nieuwe roman van Henning Mankell: Zweedse laarzen. Die vertelt het ver haal van een ex-chirurg die alles ver liest na een brand. Henning Mankell zal toch vooral herinnerd worden als de schepper van Kurt Wallander. „Maar Kurt wal lander is niet mijn kind. Als schrijver dien je te houden van al je persona ges. En van al die personages even veel. Je mag geen stiefkinderen heb ben als schrijver." De naam Kurt Wallan der haalde hij ge woon uit het tele foonboek. Zoals hij ook probeerde een gewone man van hem te maken. „Kurt Wallander is een mens. Hij trekt wel eens twee verschillende sokken aan. Dat is ook een van de redenen dat hij zo popu lair is. Daarom geef ik hem ook diabe tes. Hij is als jij en ik", zei Henning Mankell in 2003 over misschien wel het meest bekende karakter dat hij in zijn carrière introduceerde. Gisteren overleed de Zweedse schrijver op 67-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker. Hij werd we reldwijd bekend en beroemd om zijn elfdelige serie rond inspecteur Kurt Wallander. Dikke detectives waarvan hij er tientallen miljoenen verkocht. Alleen al in Nederland zijn er tot nu toe 3,5 miljoen boeken van Mankell verkocht. Thrillerschrijver wilde hij niet worden genoemd. Hij was schrijver. Naast de politieromans schreef hij im mers ook toneel, jeugdboeken en 'ge wone' romans. En altijd maatschappe lijk betrokken en kritisch. De eerste Wallander, Moordenaar zonder gezicht, kwam uit in 1989. Het was toen in eerste instantie niet de bedoeling dat hij een 'spannende ro man' zou schrijven. „Ik wilde een ro man schrijven over het opkomende racisme in Zweden. Ik realiseerde me dat racisme in Zweden een groot pro bleem zou worden." „Buitenlandse vluchtelingen, asiel zoekerscentra, en het protest daarte gen, de weerzin, xenofobie. Voor mij is racisme een misdaad. Dus lag het voor de hand dat ik de vorm van een misdaadverhaal zou kiezen om te la ten zien wat ik te zeggen had. En daar heb je dan weer een probleem, 'Mankell was een sociaal bewogen schrijver' DINSDAG 6 OKTOBER 2015 Cultuur Voor altijd de vader van Kurt Wallander Eric Visser uitgever door Maarten Moll Enkele boeken uit Mankells oeuvre

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25