Bruma: Ik ga Cökhan Töre nog wel bellen als de reddende engel bij steeds worstelend Nederlands elftal SPORT 17 Van Gaal belde zelf wel graag, maar hoorde niks van Maradona Rekik: Fransen kijken verbaasd naar stand Oranje Janmaat onzeker voor eerste duel Bondscoaches die bellen met club trainers, wat bespreken ze dan? Ui teraard de prestaties van spelers die in beeld zijn voor Oranje. Het kan ook gaan over het karakter van (jonge) talenten die nog maar net in de eredivisie spelen of over blessures. Sommige bonds coaches laten zich ook adviseren. Louis van Gaal bijvoorbeeld was van plan Karim Rekik op te roe pen toen die net bij PSV speelde, maar zag daar van af na overleg met Phillip Cocu. Cocu zag hoe Rekik na een blessure nog bezig was om helemaal topfït te wor den en vreesde dat het allemaal te snel te vlug zou gaan met het talent. Van Gaal overlegde ook telefonisch met Ronald Koeman, hoewel die twee met elkaar waren gebrouilleerd. „Maar het zijn professionele telefoontjes. Ik waardeer het dat hij belt", zei Koe man. Toen Van Gaal trainer was bij AZ had hij met doelman Ser gio Romero een Argentijns inter national. Precies in die tijd werd Diego Maradona de nieuwe Argentijnse bondscoach. Of hij een belletje van Diego verwachtte? Van Gaal, gedecideerd: „Nee hoor, die belt niet. Er is geen bonds coach in het buiten land die eens een keer contact op neemt met een clubtrainer." Jeffrey Bruma speelde tegen Ajax prima. De verdediger van PSV mag hopen dat hij in Kazachstan aan de aftrap staat, ook al omdat hij in de laatste interlands over eind bleef. „Persoonlijke prestaties tellen niet als het elftal niet wint. Ik heb veel toer nooien moeten missen en ik wil zo graag naar het EK. We moe ten echt alles aan- grijpen om het alsnog te halen. Ik denk ook dat het nog gaat lukken. Tur kije zal ergens struikelen. Daar ben ik van overtuigd. Ik ga Gökhan Töre (foto) nog wel even bellen. Ik speelde met hem bij Chelsea en HSV, hij is nu interna tional. Ook Turkije staat onder gro te druk, die hebben ook nog niet zomaar tweemaal gewonnen." Dat is uiter aard ook de me ning van El Gha- zi, samen met de afwezige Luuk de Jong topscorer van Nederland. „Ik ben erg trots dat ik er bij ben", zegt de Ajacied. „Ik ga deze dagen alles geven wat ik in huis heb." Het feit dat El Ghazi zondag in de topper te gen PSV aan de ketting lag bij Joshua Brenet, maakt de buitenspeler niet nerveus. „Dat was zondag, het gaat nu om wat er gaat komen. Daar focus ik me op. Als ik speeltijd krijg, ga ik ook niet opeens heel anders doen. Ik zal dan mijn eigen spel spe len." Blind hoopt uiter aard op de gevestigde orde Robin van Persie, Klaas-Jan Huntelaar, Wesley Sneijder en eventueel ook al Mem phis. Maar misschien zijn juist de frisse ge zichten uit de eredivi sie straks wel doorslagge vend in Asta na en op dins dag in de Are na tegen de Tsjechen. Eljero Elia voelt geen druk. „Ik heb de afgelopen maanden naar Oranje gekeken als een supporter. Ook ik hoop na tuurlijk dat we het EK in Frank rijk nog zullen halen. Die kans is er ook nog altijd." Die uitspraken klonken na het WK 2014 bij Oranje al zo vaak, maar zelden werden de woorden omgezet in daden. Elia knikt. De 28-jarige Hagenaar is net afgezet door Michael Brunswijk, die als personal trainer de afgelopen maanden met hem een fysieke in haalslag maakte. Rode kaart Net zo goed dat hij Joris van Bent- hem, huisjurist van Feyenoord, dankbaar moet zijn dat hij de af gelopen weken gewoon kon blij ven voetballen nadat zijn rode kaart in Jong Feyenoord tegen Jong Cambuur was geseponeerd. Elia snapt dat voetbalminnend Nederland twijfelt of het alle maal nog wel goed komt met Oranje. En dan speelt de ploeg za terdag in Astana ook nog eens op kunstgras. „Nou en", zei Elia gis teren vol bravoure. „Dat lijkt mij eerder in ons voordeel. We kun nen de bal snel rond laten gaan. We moeten naar onszelf kijken, niet bezig zijn met randzaken." Toch moet er hoe dan ook naar concurrent Turkije worden geke ken. Als de Turken niet falen te gen Tsjechië of IJsland, is het over voor Oranje. Elia knikt. „Zo ver is het nog niet", zegt de spe ler die al driemaal scoorde voor Feyenoord. „Dit is de reden dat ik ben teruggekeerd naar de eredivi sie. We gaan vechten voor onze laatste kans op kwalificatie. Oran je houdt de mensen enorm bezig. Sinds bekend werd dat ik weer bij de selectie zit, stroomde mijn telefoon vol. Het mooiste bericht kreeg ik van Mark Wotte, die al voorspelde dat ik zou terugkeren bij Oranje. Dat is nu dus uitgeko men, maar nu de volgende stap." Karim Rekik mag serieus hopen op speeltijd in Oranje. In Frank rijk kijken ze volgens de verdedi ger van Olympique Marseille vol verbazing naar de stand in de groep van Oranje. „Ze vragen zich af hoe dit kan. Wat ik dan zeg? We hebben te veel wedstrijden verloren, maar er is nog een kans. We moeten erin geloven. Dat het op kunstgras is en er tijdsverschil te overbruggen is, is allemaal bij zaak. We moeten gewoon win nen. Een EK zonder Oranje, dat zou apart zijn. De realiteit is wel dat we er niet goed voor staan." Achter de naam van Daryl Jan maat staat een vraagteken voor de EK-kwalificatiewedstrijd van Oranje tegen Kazachstan. De rechtsachter van Newcastle Uni ted heeft lichte knieklachten. Jan maat geldt als de belangrijkste kandidaat om Van der Wiel rechts achterin te vervangen. Als de oud-Feyenoorder niet kan mee doen, heeft Blind de jonge Aja cied Kenny Tete achter de hand. DINSDAG 6 OKTOBER 2015 de verdediging 5.208 Dat is het aantal kilometers tussen Noordwijk en Astana. Het Nederlands elftal vertrekt daarom woensdag al - met het vliegtuig - naar de hoofdstad van Kazachstan. Danny Blind trainde gisteren met zes internationals in Noordwijk. foto ANP Eljero Elia is na drie jaar terug in de selectie van Oranje, foto Pim Ras PROGRAMMA ORANJE EK-kwalificatie, stand groep A IJsland 8 6 1 1 19 15-3 Tsjechië 8 6 1 1 19 16-10 Turkije 8 3 3 2 12 11-9 Nederland 8 3 1 4 10 13-10 Letland 8 0 4 4 4 4-16 Kazachstan 8 0 2 6 2 5-16 Zaterdag 10 oktober, 18.00 uur: Kazachstan-Nederland Tsjechië-Turkije IJsland-Letland Dinsdag 13 oktober, 20.45 uur: Nederland-Tsjechië Turkije-IJsland Letland-Kazachstan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17