Weekeinde was niet vrolijk voor internationals El Ghazi en Elia Blind wapent zich tegen scepsis en hoongelach 16 Oranje begon zijn voorbereiding op de cruciale EK-kwalificatieduels met Kazachstan en Tsjechië, vol twijfels. Lekker weekeinde gehad? Die vraag hoefde Danny Blind niet te stellen aan het overgrote deel van de spelers dat is opgeroepen voor de komende interlands. De spelers van Ajax, van Newcastle, van Man chester United; ze leden stuk voor stuk frustrerende nederlagen en voor sommigen was dat bepaald niet de eerste keer dit seizoen. Andere selectieleden, zoals Van Persie en Rekik, zaten zelfs op de bank bij hun club, wat ook voor chagrijn zorgde. Bij Oranje moeten ze nu snel de knop omzetten op weg naar Ka- zachstan. Cillessen (Ajax) Weggespeeld in eigen huis tegen PSV, 1-2 verlies. Janmaat (Newcastle United) Ondanks goede eerste helft 6-1 verlies bij Manchester City. Bruma (PSV) Heerlijk weekeinde met triomf te gen Ajax, zelf sterk gespeeld. Blind (Manchester United) Topper tegen Arsenal liep uit op drama: 3-0 verlies. Riedewald (Ajax) Betrokken bij twee tegengoals van PSV'er Pereiro in de verloren top per. Anita (Newcastle United) Geen houden aan voor de contro leur tegen Man City: 6-1. Wijnaldum (Newcastle United) Won vorig jaar elke week met PSV, nu elke week verlies. Sneijder (Galatasaray) 90 minuten gespeeld, 2-0 zege en een nieuw contract. Positief. El Ghazi (Ajax) Bleef onzichtbaar tegen PSV. Daar om voortijdig gewisseld. Van Persie (Fenerbahce) Opnieuw slechts invaller, 18 mi nuutjes. Chagrijn zit diep. Memphis (Manchester United) Deelde in de malaise tegen Ar senal. Statisch. In rust gewisseld. Voor hen kan Blind ook kiezen: Huntelaar (Schalke 04) Kansloze thuisnederlaag (0-3). Heeft concurrent in Di Santo. Tete (Ajax) Frustrerende zondag. Hief buiten spel op bij tweede PSV-goal. Afellay (Stoke City) Op de bank beland na schorsing. Momenteel invaller. Rekik (Olympique Marseille) In topper tegen Paris SG voor tweede keer op rij op de bank. Bazoer (Ajax) Liep zich een slag in de rondte, middenveld van PSV won de slag. Van Dijk (Southampton) Goede bijdrage in de spectaculaire zege bij Chelsea. Uiteraard ging het over zijn gedoe met tele foontjes, of over het uit blijven daar van. Waarom belt Danny Blind wél geregeld met Frank de Boer, maar vrijwel nooit met Phillip Cocu en Giovanni van Bronckhorst? Waarom roept hij zo veel spelers van Ajax op, de club die zondag nota bene werd weggespeeld door PSV? Blind trachtte het allemaal rustig en kalm uit te leggen, gisteravond in de kantine van Quick Boys in Katwijk. Dat hij clubcoaches in de regel al leen belt over spelers die hij nog niet zo goed kent, zoals in dit geval Anwar El Ghazi en Riechedly Bazoer. Dat hij Cocu wel degelijk had gebeld, maar dat het niet dringend was, omdat hij de geselecteer de PSV'ers al veel langer kent. En dat hij Van Bronckhorst óók had gesproken, onder an dere over potentieel interna tional Sven van Beek. Ajax-bril Oh ja, en over zijn vermeen de Ajax-bril zei Blind, zo ont spannen mogelijk: „Ik selec teer de spelers die ik het best denk te kunnen gebruiken, zo als elke coach, kijkend naar de beschikbare opties op elke po sitie. Dat doe ik naar eer en ge weten. De club speelt daarin geen enkele rol." Het enigszins tragische is: zo'n beetje alles wat Blind momenteel zegt, wordt omge ven door bakken vol scepsis, hoongelach en negativisme. De huidige situatie bij Oran je, en alles wat daar bij hoort, het dwingt Blind in een voort durende staat van verdedi ging. In zo'n beetje elke vraag die gesteld werd gisteravond, weerklonk tegelijk een impli ciete beschuldiging, of een ste vige portie achterdocht. Waarom speelt hij eigen lijk nog steeds dat naïeve 4-3-3, met statische buitenspe lers en een 'licht' midden veld? Waarom had hij Hakim Ziyech niet wat eerder uitge nodigd voor Oranje? En wat vond hij eigenlijk van de co lumn van Marco van Basten in Voetbal International? Was dat niet schandalig, hoe nota bene de assistent-bondscoach had geoordeeld over 'hofleve rancier' Ajax? Het is een sfeer waarin Blind deze week moet zien te overleven bij Oranje, alsof de opdracht op zichzelf nog niet moeilijk genoeg is. Twee keer winnen van Kazachstan (uit) en Tsjechië (thuis): zelfs dan is EK-kwalificatie nog hoogst twijfelachtig. En dat met een elftal dat van onzekerheden en kwetsbaarheden aan el kaar hangt. Een wezenlijk deel van de bepalende spelers heeft niet eens een gegarandeerde basis plaats, zoals de spitsen Robin van Persie en Klaas-Jan Hun telaar, ofwel ze verliezen met hun club vaker dan dat ze winnen. Slechts twee spelers in de huidige selectie maak ten afgelopen weekeinde een goal, Eljero Elia en Jeremain Lens. Clubs met meerdere Oranje-internationals, zoals Manchester United, Newcast le United en Ajax verloren kansloos. „Ik geloof dat vijftien of zestien spelers niet gewon nen hebben afgelopen week end", constateerde ook Blind. „Wat dat zegt? Nou ja, dat we niet kunnen vissen uit een vij ver van vijftig onomstreden topspelers. En dan heb ik het nog niet eens over de blessu res. Dat is nu eenmaal de reali teit waarin we nu zitten." Monsterklus Het wordt nog een monster klus voor Blind om in die con text voor enig vertrouwen en optimisme te zorgen bij Oran je. En dan zijn er nog de om standigheden in Kazachstan, een land op dik vijfduizend ki lometer reizen, en met een stadion waar kunstgras in ligt. „Om die reden gaan we woensdag al die kant op", al dus Blind. „Zodat we ons opti maal kunnen voorbereiden op de komende wedstrijd. Er is niemand die het belang van deze duels niet snapt. En de druk? Dat hoort er gewoon bij." 'Er is niemand die het belang van deze duels niet snapt' Oranje moet minimaal eenmaal scoren in Ka zachstan om de hoop op deelname aan het EK volgend jaar in Frankrijk le vend te houden. Twee spelers maakten de inktzwarte reeks van het Nederlands elftal na het WK niet van nabij mee, maar zijn in beeld als redders des vaderlands. Eljero Elia en Anwar El Ghazi maakten indruk in de eredivisie en geloven in de houdini-act. Oranje bungelt aan een zijden draadje, maar wie gisteren in Noordwijk een kijkje nam bij de selectie van Danny Blind kreeg niet het idee dat de hoop op kwa lificatie is verdwenen. Eljero Elia stapte met zijn borst fier vooruit Huis Ter Duin binnen, alsof hij wilde zeggen: alles komt goed. Net zoals even eerder Anwar El Ghazi zich voor het eerst in zijn loopbaan bij Oranje had gemeld. Elia was verrast dat Danny Blind hem zondag avond opriep toen Quincy Promes geblesseerd was af gehaakt. „Ik had er hele maal geen rekening mee gehouden, was er helemaal niet mee bezig. Maar uiter aard ben ik er ontzet tend blij mee", zegt Elia. „De laatste keer dat ik bij Oran je zat was in no vember 2012 onder Louis van Gaal. We speelden in een oefeninter land tegen Duits land met 0-0 ge lijk. Dat is allemaal verleden tijd, we moeten de blik volledig op de wedstrijden tegen Kazachstan en Tsjechië richten. We willen naar het EK." Sport door Maarten Wijffels Bondscoach in door Sjoerd Mossou Danny Blind door Mikos Couka Van Persie en Afellay konden bij Oranje wel hun energie kwijt. foto Pim Ras Anwar El Ghazi meldde zich gister middag in Noordwijk. foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16