Eritreeër Tekle Izaz staat vluchtelingen bij als tolk ZEELAND 17 De vluchtelingenstroom houdt aan. De wanhoop is groter dan de vrees om dood te gaan. Tekle Izaz uit Oost-Souburg tolkt voor hen. Als Tekle Izaz (67) uit Oost-Souburg met vluchtelingen spreekt in hun eigen taal zijn ze veel opener, zo merkte hij. Dan komen ook de meest schrijnende verhalen naar boven. Izaz: „Die mensen hebben echt niets meer te verliezen. Ze weten dat de mensensmokkelaars die ze betalen ze met gammele bootjes vervoeren en dat de kans dat ze sterven fifty-fifty is, maar thuisblijven is geen optie. Daar is geen toekomst en gaan ze elke dag een beetje dood." Izaz werkt al zo'n twintig jaar voor Vluchtelingenwerk Zeeland. Eerst als betaalde kracht, nu sinds hij gepensioneerd is, als vrijwilli ger. Vooral tolken doet hij veel, want hij spreekt de taal van zijn moederland Eritrea en kan zich ook goed verstaanbaar maken in onder meer Arabisch, Engels en Italiaans. Dat zijn landgenoten nu huis en haard achterlaten voor een beter leven in Europa, kan hij zich maar al te goed voorstellen. „Jonge mensen in Eritrea zijn van af hun zeventiende dienstplichtig, zowel jongens als meisjes. Dit om dat het land na een jarenlange oor log nog altijd op gespannen voet met buurland Ethiopië staat. Die dienstplicht maakt het voor jonge ren bijna onmogelijk om verder te leren en een goede toekomst in 'Landen met een grote invloed in het Midden- Oosten moeten met een oplossing komen' het land op te bouwen. Daarboven op komen nog de gevolgen van de sancties die het straatarme land door de Verenigde Naties kreeg op gelegd. Onder meer vanwege de vermeende steun die de Islamisti- sche Shabaab-militie in buurland Somalië van Eritrea kreeg. Negen tig procent van de mensen die de reis naar Europa wagen, kan niet zwemmen, maar de wanhoop is groter dan de vrees om dood te gaan. En stel je voor dat het lukt..." Voordat Izaz in 1989 het land vanwege de oorlog ontvluchtte, werkte hij als vertegenwoordiger in landen als Irak, Syrië en Libië. Plekken waar het volgens hem goed toeven was destijds. „In Li bië was prima gezondheidszorg voorhanden, voor negentig pro cent gesubsidieerd door de over heid. Ook naar school gaan kostte niets. Waar vind je zoiets in Euro pa? Ik kwam op een universiteit in Tripoli waar auto's voor de deur stonden. Die bleken voor stu denten. En in Irak? Daar was vol op rijkdom. Ik sprak er mensen die in Europa met vakantie gin gen. Natuurlijk was de macht in handen van dictators als Gadaffi en Hussein, maar ik denk dat de bevolking de weg naar democratie uiteindelijk zelf wel had gevon den. Dat Amerika Irak is binnenge vallen is in mijn ogen de oorzaak van de ellende die zich nu in diver se landen in het Midden- Oosten afspeelt. De Amerikanen hebben in Irak niets opgelost en alleen een grote puinhoop achtergelaten. Ik geloof niet dat terroristische or ganisaties als Islamitische Staat zouden zijn ontstaan, zonder die bemoeienis." Wat of wie de oorzaak van de problemen in de herkomstlanden van vluchtelingen ook is, Izaz be seft maar al te goed dat terugkij ken hen niet kan helpen. Hij vindt daarom dat Europa ze met open ar men moet ontvangen tot ze weer veilig kunnen terugkeren. Wat daarvoor moet gebeuren? „Landen met een grote invloed in het Midden-Oosten, zoals Rus land als wapenleverancier en Iran, Jordanië en Turkije moeten met el kaar aan tafel om tot een oplos sing te komen. Bijvoorbeeld door tijdelijk een overgangsregering aan te stellen en de bevolking daarna zelf hun leiders te laten kie zen En IS? Die groepering is zo ex treem, dat ze niet anders dan met geweld bestreden kan worden." Izaz vindt dat Europa tot de rust is teruggekeerd tolerant moet zijn ten opzichte van de nieuwko- 'Dit zijn echt geen gelukszoekers, maar mensen die een veilige plek willen' mers. „Dit zijn echt geen geluks zoekers, maar mensen die een heel leven achter zich hebben gela ten omdat hun toekomst donker is en ze zelfs moeten vrezen voor hun buurman. Een veilige plek is het enige dat ze willen. En lo gisch, het leven is toch veel te kort om onder dergelijke omstandighe den te moeten leven? Dat er men sen zijn die daar anders over den ken, deert me niet. Zij behoren niet tot de meerderheid." Een warm welkom vindt Izaz belangrijk, want juist de herinne ringen aan die mooie gebaren blijft de asielzoekers hun hele le ven bij. „Toen ik hier kwam in 1989 met mijn vrouw en twee jon ge kinderen zat ik in de trein van Brussel naar Maastricht. We zaten tegenover een Nederlandse man. Ik raakte met hem aan de praat en in Maastricht hielp hij ons met on ze bagage toen hij honderd gul den in mijn hand drukte. Ik was verbaasd. Het ging mij echt niet om dat geld, maar ik voelde mij daardoor meteen zo welkom. Ik dacht: 'Als de normale burger hier al zo aardig is, dan moet het hier met de regering ook wel goed zit ten'." „Natuurlijk heb ik het ook wel moeilijk gehad, zo was het lastig om een baan te vinden bijvoor beeld. Maar als je proactief bent en bijvoorbeeld regelmatig een praatje maakt met mensen, integreer je sneller. Dat initiatief moet je als vluchteling zelf nemen. Na ruim twintig jaar in Nederland is Zee land nu mijn thuis. Als ik in Rotter dam ben, verlang ik terug naar de rust hier. Ik zou graag ooit nog eens een bezoek willen brengen aan Eritrea, maar zolang de huidige re gering daar nog zit, doe ik dat niet. Toch blijft het gemis er, altijd." MAANDAG 5 OKTOBER 2015 Tekle Izaz: „Een warm welkom is belangrijk, want juist de herinneringen aan die mooie gebaren blijft de asielzoekers hun hele leven bij." foto Mechteld Jansen 'Europa moet tolerant zij n door Wendy de Jong Tekle Izaz Tekle Izaz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53