Borrendamme mag aanwinst voor regio heten 'Te mooi om leeg te laten staan' 250ste Natuurwerkdag krijgt een vorstelijk tintje Stichting Sophie droomt van opening door prinsessen SCHOUWEN-DUIVELAND 15 Een mooi aanbod voor de regio'. Zo omschrijft Ton- ny den Ouden, manager Wonen met Zorg van Al- lévo het nieuwe complex Borren damme in Zierikzee. „Mensen met dementie in on ze groepswoningen hebben een ei gen zit-slaapkamer en een ge- 'Het is een keuze van ons om ervoor te zorgen dat mensen in de buitenlucht komen' meenschappelijke huiskamer met 24 uur per dag zorg. Het verpleeg huis blijft daarmee meer op af stand. Deze combinatie van zorg en wonen was één van de uit gangspunten van de nieuwbouw." Behalve acht 6-persoons groeps woningen telt Borrendamme 96 appartementen voor zelfstandig wonenden. Het complex heeft een brasserie en verder maken het me disch centrum (huisartsen, HAP, apotheek) en een dermatologische kliniek er deel van uit. Thuiszorg, Welzorg en dagbesteding van Al lévo zitten er ook in. Opdrachtge ver voor de bouw is Woonzorg Ne derland. Allévo huurt de groeps woningen, de brasserie en kan toorruimte. De appartementen verhuurt Woonzorg rechtstreeks aan de huurders en het medisch centrum is verkocht aan de artsen. De bouwplannen dateren van 2007. Pas in 2011 werd de eerste paal geslagen. Het gebouw werd in november 2013 in gebruik geno men. Volgens Den Ouden zijn de kinderziektes er uit. „In het begin was er technisch veel mis. Over de hooggeplaatste ramen in som mige appartementen heb ik me ook verbaasd. Maar de architect heeft ze zo getekend. De klacht dat mensen niet over de open gale rij willen, is me ook bekend. Maar het is een keuze van ons om er voor te zorgen dat mensen in de buitenlucht komen." Borrendam me wordt 14 oktober geopend door minister Edith Schippers. To van der Weele (84) woont bijna twee jaar in Borrendamme. Ze heeft een appartement waar ze zelf haar huishouding voert. „Wel heb ik eens per week hulp en mijn kinderen helpen met de boodschappen. De Lidl is hier in de straat, daar kan ik nog zelf naar toe. Niet zo gemakkelijk, maar het gaat." Mevrouw Van der Weele heeft het prima naar haar zin in de nieuwbouw. „Ik voel me hier op mijn plaats. Ik ga met enkele ande ren gezellig naar beneden. Koffie drinken en een borreltje. Iedereen heeft zo z'n verhaal te vertellen. De een heeft dit meegemaakt, de ander dat. Maar ik vind wel dat de brasserie een beetje vroeg sluit. Vijf uur is nogal vroeg en thuis zit je ook maar alleen." Mevrouw Van der Weele was een van de eerste bewoners van het nieuwe Borrendamme. In het het oude verzorgingshuis heeft ze niet gewoond. Ze woonde met haar man in de Zierikzeese Water- wijk. „Maar mijn man heeft het niet gered. Kort voordat we zou den verhuizen is hij overleden. Hij had alles goed voorbereid, kon het appartement uittekenen. Ik ben blij dat ik verhuisd ben. In ons oude huis zou ik zijn vereen zaamd." Mevrouw Van der Weele heeft een boodschap aan haar medebe woners. „Die zouden eens wat va ker naar de brasserie moeten ko men. Je kan hier eten en wat drin ken. En verder doen we geheugen training, gymnastiek en bingo. Maar ze blijven op hun kamer. Het oude Borrendamme was gezel liger, zeggen ze. Daarom is het hier na het eten niet zo druk. Dat vind ik jammer. Het is toch veel te mooi om leeg te laten staan?" Dat gebeurde op een landje aan de Kampweg in Westenschouwen, waar de 'prinsesselijke' kampeer wagen staat. De stichting Sophie liet de kampeerwagen, waarin Bea trix als tiener vakantie hield, res taureren. De stichting stelt de wa gen beschikbaar aan mensen die even rust nodig hebben. De werkgroep Terreinbeheer was gevraagd de omgeving op te knappen. De vrijwilligers hebben flink gesnoeid, zodat het landje in het licht is komen te liggen. Ze maakten ook een pad naar boven struikvrij. Een bankje bovenaan geeft uitzicht over de duinen. Naar verluidt zat de jonge prinses daar sigaretjes te paffen. Het pad kreeg de naam Willemspad, naar vrijwilliger Willem Rapati en met een knipoog naar het Konings huis. „Deze plek is een pareltje", zei secretaris Henk Visser van de Natuur- en Vogelwacht. „We zijn trots dat we hierbij werden betrok ken." Voorzitter Marian van den Steenhoven van de stichting Sop hie is in haar nopjes met de werk groep. „Hoe krijgen we het alle maal gesnoeid, vroegen wij ons af. We zijn ontzettend dankbaar dat jullie het jaarlijks groenonder houd willen doen." De werkgroep Actief Terreinbe heer bestaat sinds 1979 en is onder deel van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. WESTENSCHOUWEN. De stichting Sophie, die in Westenschouwen de kampeerwagen van barones So phie Booy-Van Randwijck, heeft gerestaureerd, 'droomt' van een opening door prinses Beatrix en haar kleindochters. Dat vertelde voorzitter Marian van den Steenhoven van de stich ting Sophie zaterdag tijdens de N atuurwerkdag. De opening moet komend voor jaar plaatsvinden. Maar eerst wil de stichting de autostalling op het terrein aan de Kampweg nog ver bouwen tot keuken en douche ruimte. Dat gaat niet zonder moeite, om dat de stalling in Natura 2000-ge- bied ligt. De kampeerwagen wordt beschik baar gesteld aan mensen die het moeilijk hebben door ziekte of omstandigheden. MAANDAG 5 OKTOBER 2015 Jannie Lammers (links) en To van der Weele zitten aan een wijntje in de brasserie van Borrendamme. Op de achtergrond wordt geschaakt. door Ton van den Nouweland Tonny den Oudsten, Allévo Petra Snoek (links) en Hennie Wallet maken een praatje. De twee zijn buren in het appartementencomplex van Bor rendamme in Zierikzee. foto's Marieke Mandemaker door Ton van den Nouweland WESTENSCHOUWEN. Met de presen tatie van een boekje en de onthul ling van het Willemspad heeft de werkgroep Actief Terreinbeheer za terdag haar 250ste Natuurwerkdag gevierd. Vrijwilligers Willem Rapati en Henk Dalebout onthullen de naam van het duinpaadje bij de prinsesselijke kampeerwagen, foto Marieke Mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51