Wie wint het spel om de Nobelprijs? Thalysheld nu niet op juiste plaats Laat je ook blij verrassen. .Eiagggn, 30,- Grens is bereikt voor artsen in Kunduz 800 V 4 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS 0JJ hollands nieuwe. Mensen zijn voor of tegen Wilders. In Almere gingen ze bijna op de vuist. Het jaarlijkse spel 'Wie krijgt ko mende week de Nobelprijs voor de Vrede?' levert opnieuw een bont gezelschap aan favorieten op. Van kanselier Angela Merkel, paus Franciscus, VN-vluchtelingenorga- nisatie UNHCR, de Congolese gy naecoloog Denis Mukwege tot de Russische krant Novaja Gazeta. Vooral de Duitse kanselier An gela Merkel gooit hoge ogen we gens haar 'morele leiderschap in het vluchtelingendebat' en haar rol in het oorlogsgeweld in Oekraï ne. Een leiderschap dat haar de zo veelste bijnaam bezorgde: 'Mama Europa'. Duitse kranten wijzen graag op de lovende woorden van Kristian Berg Harpviken, de directeur van het Noorse Nobelcomité die vrij dag de winnaar bekendmaakt. „Angela Merkel heeft het morele leiderschap op zich genomen en heeft het debat over vluchtelingen zaken in Europa doen kantelen", zei Harpviken. Maar, volgens goed gebruik, zijn kandidaten en winnaars ook omstreden. Van sommige politici in Europa en van Duitse bestuur ders krijgt Merkel het verwijt dat zij met het uitrollen van de rode loper voor Syrische vluchtelingen mede verantwoordelijk is voor de enorme migratiestroom waaron der Europa gebukt gaat. Dat de beroemde prijs altijd weer onderwerp is voor discussie en kritiek is mede te danken aan v kj* de grondlegger ervan, Alfred No bel. De Zweedse chemicus en schatrijke industrieel liet uiterst vage instructies en criteria achter, die voortdurend ruimte laten voor discutabele, soms politiek gemoti veerde besluiten. Skarlatos (22) zou vorige week zijn colleges op het Umpqua Community Col lege hervatten na een pe riode als militair in Afghanistan. Hij sloeg de eerste lessen van het semester echter over, omdat hij na het overmeesteren van een terro rist in een Franse trein mee mag doen aan de Amerikaanse variant van Dancing With The Stars. „Ik was op het juiste moment op de juiste plaats in augustus in een trein naar Parijs, ik zou willen dat ik dat nu ook had kunnen zeg gen", zo reageerde Skarlatos tegen over showbizzblad Us Weekly. Na het drama op zijn opleiding brak hij zijn danstraining af om bij vrienden en familie in Roseburg te kunnen zijn. Een andere stu dent en ex-soldaat nam nu de hel denrol op zich: Chris Mintz, een 30-jarige vader en voormalig infan terist in het Amerikaanse leger, die nu met zeven schotwonden en twee gebroken benen in het ziekenhuis ligt. Hij probeerde een deur te blokkeren om mede-stu denten te beschermen, werd ge raakt, viel op de grond en keek recht in de ogen van de schutter. „Het is de verjaardag van mijn zoon vandaag, doe het niet", bracht hij volgens zijn tante uit, waarop de moordenaar nog een aantal keer op hem schoot. IkAn^HWfl; iPhone 5s 1 Het bezoek van Wilders is net af gelopen en Hele na Zanting staat uit te hijgen. Be zweet. Een beet je in shock. Met haar protestbord 'I see humans, but no humanity' ('ik zie mensen, ik zie geen men selijkheid') nog altijd in de lucht. De 51-jarige Almeerse - bruine krulletjes, jurkje, ge haakte tas - kan niet meer preve len dan 'Jee. Dit was echt heftig'. Vanochtend wist Helena het nog zeker. Ze moest en zou erbij zijn. Bij de flyeractie van de PW-leider in het winkelcen trum van Almere. Ze wilde een 'tegengeluid' laten horen in de gemeente waar Wilders' partij de grootste is. Ze is zelf als taai- coach direct betrokken bij de asielzoekers in Almere en vindt de plannen voor uitbreiding van de opvang 'prima'. „Ik schaam me dat mijn stad altijd in ver band met vreemdelingenhaat wordt gebracht." Maar als Helena er eenmaal staat en Wilders met het gebrui kelijke kordon beveiligers uit de auto stapt, blijkt haar plannetje 'enger' dan gedacht. De komst van de politicus heeft een grote kluwen witte PW-jasjes op de been gebracht. En een schare uit bundige fans die zich zonder gê ne door de haag bewakers wor stelen voor een knuffel, selfie of handtekening. Wat de politicus allemaal glimmend toestaat. Helena en twee andere tegen standers worden weggeduwd, uitgejouwd en toegeschreeuwd. „Als je het zo leuk vindt, neem dan zelf een asielzoeker in huis!" En: „Niet zeuren als straks jouw kop door zo'n terrorist er af wordt gehakt." Helena, later, nog steeds beduusd: „Er schreeuwde zelfs een: 'Ik hoop dat jouw doch ter verkracht wordt.'" Petra Busgen, een van de Wil- ders-fans, is op haar beurt gepi keerd door het protest. „Iedereen weet toch dat Wilders hier hart stikke populair is. Dan kom je hier toch niet met zo'n dom bord naartoe?" Volgens de 51-jari- ge inwoonster van Purmerend - blonde bob, roze lippenstift, Chanel-jasje - zijn voorstanders van open grenzen 'door en door KUNDUZ. Artsen zonder Grenzen (AzG) trekt zich terug uit Kun duz, het is er volgens de organisa tie te gevaarlijk om nog langer hulp te verlenen. Twaalf van hun collega's zijn net omgekomen door het bombardement op hun ziekenhuis in Kunduz. Tot grote woede van AzG en de Verenigde Naties verloren za terdag negentien mensen het le ven bij het bombardement, on der wie drie kinderen. Bijna veer tig mensen raakten zwaarge wond. Alles wijst erop dat de aan val werd uitgevoerd door een Amerikaans gevechtsvliegtuig van de internationale coalitie die Kunduz wil heroveren op de ex tremistische taliban. „We zijn zwaar aangeslagen door deze aanval, door de dood van onze collega's en onze pa tiënten", aldus Bart Janssens, di recteur bedrijfsvoering bij AzG. De Hoge Commissaris van de Mensenrechten van de VN, Zeid Raad al-Hoessein noemt de luchtaanval 'tragisch, onvergeef lijk en mogelijk crimineel'. AzG neemt geen genoegen met de verklaring van de NAVO dat het om bijkomende schade gaat. „Wij accepteren niet dat dit verschrikkelijk verlies wordt afge wimpeld als collateral damage." door Hans van Zon OSLO. Het Nobelcomité begint van daag met de bekendmaking van de winnaars van de prestigieuze prij zen, eerst met die voor fysiologie of geneeskunde. Vrijdag staat de belangrijkste op het programma: die van de vrede. Angela Merkel, foto EPA door Karlijn van Houwelingen Was de schietpartij op het Ump- qua Community College in het Amerikaanse Roseburg anders afge lopen als 'Thalysheld' Alek Skarla- tos naar zijn lessen was gegaan? MB/MIN/SMS 34t- totaal per maand In prijs verlaagd Bij hollandsnieuwe zijn we nogal flexibel om het jou gemakkelijk te maken. Zo is er nu bijvoorbeeld één bundel waarmee je zelf bepaalt of je internet, belt of sms't. En wat je ook kiest, het kost altijd hetzelfde. En in combinatie met een iPhone 5s t.w.v. 504,- wordt het helemaal feest. Want die kost nu geen 34,- maar 30,- per maand. Inclusief 800 MB/MIN/SMS. Dus doe jezelf een plezier. Laat je ook blij verrassen en internet, bel en sms zoals jij het wilt. Kijk voor dit en meer op hollandsnieuwe.nl/pzc l.c.m. 2-jarig contract. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot ten minste 31 oktober a.s. 'Je moet niet zeuren als straks j e kop wordt afgehakt' door Eefje Oomen door Hans van Zon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4